Matt Damon przyszedł na świat w Cambridge, 8 października 1970 roku. Jest popularnym amerykańskim aktorem, scenarzystą, producentem filmowym i filantropem. Jest laureatem prestiżowego Oscara za scenariusz do filmu „Buntownik z wyboru”.


Biografia i życiorys Matta Damona

Urodzony i wychowany w Cambridge w stanie Massachusetts, Damon rozpoczął karierę aktorską występując w przedstawieniach teatru licealnego. Zadebiutował w filmie „Mystic Pizza” (1988). Doszedł do znaczącej aktorskiej pozycji w 1997 roku, kiedy napisał i zagrał w filmie „Good Will Hunting” („Buntownik z wyboru”), obok Bena Afflecka, czyli w filmie, który zdobył nagrody Akademii i nagrodę Złotego Globu za najlepszy scenariusz, a sam Damon otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora. Nadal mógł jednak chwalić krytyków za swoje role jako tytułowej postaci chociażby w „Saving Private Ryan” („Szeregowiec Ryan”) (1998), jak i rolę antybohatera w „The Talented Mr. Ripley” („Utalentowany pan Ripley”)(1999), upadłego anioła w „Dogma” (1999), czy też analityka energetycznego w „Syriana” (2005 ) i skorumpowanego irlandzko-amerykańskiego policjanta w „The Departed” („Infiltracja”) (2006).

Damon jest również znany ze swoich głównych ról jako Jason Bourne w serialu „Bourne” (2002–2016) i jako oszust w trylogii „Ocean” (2001–2007). Znany również jest w związku z rolą drugoplanową jako gracz rugby Francois Pienaar w „Invictus” („Niepokonany”) (2009) i za jego wiodącą rolę jako astronauty uwięzionego na Marsie w „The Martian” („Marsianin”) (2015), za co też Damon otrzymał nominacje do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego i najlepszego aktora. Ta ostatnia kategoria dotyczyła też Damona w ramach przyznawania nagrody prestiżowego Złotego Globu. Damon otrzymał nominacje do nagrody Emmy za rolę Scotta Thorsona w filmie biograficznym „Behind the Candelabra” („Welki Liberace”) (2013) oraz za produkcję serii reality „Project Greenlight”. Otrzymał także nominację do Oscara za produkcję filmu „Manchester by the Sea” (2016).

Oprócz aktorstwa w filmach, Damon wykonał pracę lektora zarówno w filmach animowanych, jak i dokumentalnych, a także założył dwie firmy produkcyjne z Affleckiem. Był zaangażowany w działalność charytatywną, w tym w kampanię ONE, Fundację H2O Africa, Feeding America i Water.org.

Damon jest żonaty z Lucianą Bozán Barroso. Mają razem trzy córki.

Ciekawostki o Matt Damonie

  • Rok 1998 oznacza w biografii Matta Damona poważną inicjatywę razem z Benem Affleckiem oraz Chrisem Moorem, mianowicie założenie Pearl Street Productions.
  • W 2000 roku Matt Damon był zaręczony z aktorką Winoną Ryder.
  • W 2007 roku Matt Damon został wybrany przez redakcję magazynu „People” najseksowniejszym żyjącym mężczyzną.
  • W związku z wymaganiami, które stały przed Damonem odnośnie jego roli w filmie „Utalentowany pan Ripley”, musiał opanować grę na fortepianie oraz zrzucić 13 kilo.
  • Wystąpił w sześciu dużych kampaniach reklamowych, w tym kanału muzycznego MTV oraz w spocie kampanii na rzecz oszczędzania wody pt. „Buy a Lady a Drink” fundacji Water.org i marki Stella Artois.
  • Aby rzucić palenie wyrobów tytoniowych poddał się specjalnej hipnozie. Zabieg okazał się skuteczny.
  • W gronie jego najbliższych przyjaciół jest bez wątpienia Ben Affleck.

Cytaty Matta Damona

„Dzisiejszą publiczność bardzo trudno zmylić; widzowie od razu zauważą, kiedy na ekranie pojawi się kaskader.”

„W tym biznesie trzeba się liczyć z plotkami i presją. Mam poczucie, że w każdej chwili mogę znaleźć się bez pracy.”

„Żadna maszyna nie zastąpi człowieka. Najcenniejsze informacje wywiadowcze to właśnie te, które człowiek uzyskuje samodzielnie, bez pomocy gadżetów. Poza tym w tej profesji trzeba czasem zdać się na instynkt, na wyczucie. Żaden komputer, choćby i najnowocześniejszy, tego nie potrafi. Szpiegostwo to jeden z najstarszych zawodów świata. I jeden z nielicznych, które mają zapewnioną długą przyszłość. Tajni agenci zawsze byli w cenie. Podczas II wojny światowej jeden z admirałów stwierdził, iż jego oddział kryptologów wart jest tyle, co cała flota na Pacyfiku. Każdy kraj korzysta z usług wywiadu, tylko z oczywistych przyczyn rzadko mówi się o tym głośno. Takie wydarzenia, jak sprawa Litwinienki należą do wyjątków.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest nicolas genin. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Matt_Damon
https://en.wikipedia.org/wiki/Matt_Damon
https://pl.wikiquote.org/wiki/Marcin_Daniec
https://blaber.pl/lifestyle/10-ciekawostek-zycia-matta-damona-przegral-pokera-zrzucil-20-kg/
https://www.filmweb.pl/person/Matt.Damon/trivia

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły