Janusz Leon Wiśniewski, przyszedł na świat w Toruniu 18 sierpnia 1954 roku. Jest naukowcem i polskim pisarzem, magistrem fizyki oraz magistrem ekonomii, doktorem informatyki oraz doktorem habilitowanym chemii.


Biografia i życiorys Janusza Leona Wiśniewskiego

Na przestrzeni lat 1979–1987 Wiśniewski pracował w Ogólnouczelnianym Ośrodku Obliczeniowym na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Pracuje w Niemczech, w międzynarodowym przedsiębiorstwie informatycznym zajmującym się tworzeniem programów dla chemików. Jest współautorem pierwszego w świecie programu komputerowego o nazwie AutoNom, z przeznaczeniem do obliczeń chemicznych. Jest to o tyle istotne, że jego wynalazek polegający na metodach wyznaczania nazw systematycznych opatentowano zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych w latach między 2004 a 2006 rokiem.

W latach natomiast 1999–2007, Wiśniewski podejmował prace jako profesor nadzwyczajny słupskiej Pomorskiej Akademii Pedagogicznej.

Jako pisarz Wiśniewski debiutował w roku 2001 słynną już dziś powieścią pt. „Samotność w sieci”, na podstawie to której powstał popularny film a także serial telewizyjny wypuszczony przez TVP. Kinowa premiera filmu miała miejsce 7 września 2006 roku.

W 2002 roku Wiśniewski wydał swoja „Martynę”, która to pozycja jest nowelą napisaną przez niego, lecz również przy zaangażowaniu innych internautów. Na pozycje tą składają się trzy opowiadania, które opowiadają o młodej studentce oraz gronie przyjaciół bohaterki. Początki każdego z opowiadań skomponował Wiśniewski. Były to jednak zaledwie punkty wyjścia i inspiracji dla dalszych literackich przedsięwzięć tysięcy internautów. Do pisarza trafiły wówczas nadesłane propozycje akcji, spośród których wybrał najlepsze jego zdaniem zakończenia. Zostały one następnie dołączone do opowiadania i wydane razem. Pierwszy nakład książki wyniósł 35 tysięcy egzemplarzy.

Ciekawostki o Januszu Leonie Wiśniewskim

  • Teatr „Baltijskij Dom” znajdujący się w St. Petersburgu w Rosji poprowadził adaptacje w ślad za czym wystawił spektakl, rzecz właśnie na podstawie „S@motności w Sieci”. Ponad 5 lat po premierze, ze względu na popularność, spektakl nie przestawał widnieć na afiszu teatru, wystawiany był regularnie 2-3 razy w miesiącu.
  • Nie tylko „Samotność w sieci”, ale i takie pozycje Wiśniewskiego jak „Molekuły emocji”, „Łóżko”, „Bikini”, „Grand”, „Na Fejsie z moim synem”, czy też jego „Kulminacje”, ukazały się w kraju także mając swe wersje mówione.
  • Tłumaczenia książek Wiśniewskiego ukazały się w w zawrotne ilości 18 krajów, m.in. w takich jak Rosja, Chiny, Włochy, Turcja, Holandia, Belgia, Rumunia, Chorwacja, Słowacja, Czechy, Bułgaria, Albania, Wietnam, Litwa, Armenia, Łotwa, na Węgrzech, czy też na Ukrainie.

Cytaty Janusza Leona Wiśniewskiego

„Czy można za kimś tęsknić i cieszyć się tym?”

„Każdy jest przekonany, że jego śmierć będzie końcem świata. Nie wierzy, że będzie to koniec tylko i wyłącznie jego świata…”

„Lepiej być słynnym pijakiem, niż anonimowym alkoholikiem.”

„Nawet niebo płacze zaglądając przez okno do mojego pokoju.”

„Są różne rodzaje miłości. Jedne tlą się latami, jak ogień podtrzymywany w kominku, inne wybuchają gwałtownie jak wulkan i równie szybko gasną.”

„Szczęście to tylko garść pełna wody – wiem jak szybko przecieka przez palce i jak trudno je zatrzymać na dłużej…”

Źródła

  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Janusz_Leon_Wi%C5%9Bniewski
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Leon_Wi%C5%9Bniewski

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Agata Dyka. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły