B.R.O, a właściwie Jakub Birecki, przyszedł na świat w Warszawie 24 kwietnia 1992 roku. Jest polskim raperem i producentem muzycznym. Jest również byłym piłkarzem Startu Otwock i juniorskiej drużyny klubu Polonia Warszawa.


Biografia i życiorys B.R.O

Jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego. Jego ambicją było oprócz tworzenia muzyki zostanie zawodowym piłkarzem, w ten też sposób został wychowankiem klubu Polonia Warszawa, lecz niski wzrost stanął wówczas w poprzek jego aspiracjom sportowym. Tym nie mniej w 2011 roku Jakub Birecki znalazł się w Starcie Otwock, gdzie niestety na początku „grzał ławę” za sprawą niskiego budżetu tego klubu. Jednak odbył w pierwszym składzie jedną rundę rozgrywek, po czym zadecydował, że woli karierę muzyczną.

Jako raper Birecki zadebiutował w 2009 roku swym nielegalem zatytułowanym „Univers Story”. Rok później B.R.O zagościł na albumie Brakującego E11 roku, po czym ukazały się kolejne dwa wydawnictwa spod znaku B.R.O – materiał długogrający „Next Level” a także minialbum „Next Seven”.

Na początku 2012 roku udało się raperowi podpisać kontrakt wydawniczy z wytwórnią Tedego, czyli Wielkie Joł. Efektem było pojawienie się mixtape’a pt. „Zabójcza B.R.Oń”, co zrealizowano we współpracy z DJ-em Tuniziano. Na płycie znalazło się m.in. pięć utworów premierowych rapera. Pod koniec roku Birecki rozstał się jednak z Wielkie Joł na rzecz pracy dla wytwórni Urban Rec, która zaproponowała B.R.O po prostu lepszą ofertę współpracy. Jeszcze w 2012 roku wyszły dwa teledyski, które to zwiastowały solowy album B.R.O, a zrealizowane do utworów pt. „Czego chcesz?” oraz „Love”.

Wreszcie 11 stycznia 2013 roku pojawił się album rapera pod tytułem „High School”. Płyta dotarła do świetnego 3. miejsca OLiS (polskiej listy przebojów). Wydawnictwo spotkało się wówczas z pewnym niejednoznacznym odbiorem pośród osób produkt recenzujących. W ramach promocji pojawiły się jego teledyski: „Gorzka czekolada”, „Mój narkotyk”, „Para Papa”, „Wspólne niebo” oraz „Droga do celu”. 11 listopada, także 2013 roku wydano również minialbum twórcy pt. „MemoryLine”. Materiał wypromowały dwa teledyski, czyli te do utworów „Ściany mają uszy” oraz „Let’s Ride 2”.

3 listopada 2014 roku wytwórnia UrbanRec wypuściła natomiast numer zatytułowany „Pamiętam”, który otwierzył drugi legalny album „Next Level 2”. Z kolei 21 kwietnia 2017 wydał swój album pt. „Nowy Rozdział”, a to ponieważ jeszcze w 2016 roku raper zasilił podwoje Step Records.

Ciekawostki o B.R.O

  • Niski wzrost pokrzyżował mu ambitne plany w dziedzinie piłki nożnej pod barwami Polonii Warszawa.
  • W Starcie Otwock był rezerwowym, ponieważ klubowi temu nie starczyło środków aby opłacić jego występy na murawie.
  • Jego płyta „High School” dotarła tuż po debiucie do świetnego 3. miejsca OLiS.
  • W ramach współpracy z wytwórnią Tedego współpracy przy nagrywaniu płyty z DJ-em Tuniziano.
  • W rankingu obiecujących twórców polskich jest postrzegany w kategoriach czarnego konia, którego świetność ma dopiero nadejść.

Cytaty B.R.O

„Miłość jest sensem życia i od zawsze największą muzą oraz natchnieniem dla artystów z różnych nurtów sztuki. Ona jest często wyznacznikiem naszych działań, naszej motywacji, a czasem desperacji.”

„Lubię freestyle. Na melanżu, po wypiciu odpowiedniej ilości, zawsze lubię sobie nawijać i z tego co wiem, robię to całkiem nieźle. Jednak nie jarają mnie bitwy, wolę nagrywać muzykę w studiu. Byłem na kilku battlach jako widz, ale kompletnie mnie to nie kręci. Z całym szacunkiem dla dobrych freestylowców, bo dla nich mam naprawdę szacun.”

„Uważam, że kilkakrotnie ustaliłem już trendy jakie weszły na dobre w kanony sceny.”

„Życie jest podobne do puzzli, jedna wielka układanka składająca się z wielu elementów, które razem tworzą obrazek. Mogę śmiało powiedzieć, że jestem mistrzem w zarządzaniu swoim własnym czasem więc te życiowe puzzle układam naprawdę dobrze. Nowa rola w życiu – rola ojca (choć prywatnie wole słowo tata) sprawia, że jeszcze bardziej muszę porządkować swoje sprawy tak aby mieć czas na wszystko. Aby to miało prawo działać sprawnie potrzebna jest również wyrozumiałość i zrozumienie osób mi bliskich. Na szczęście moja żona doskonale mnie rozumie i nie ogranicza w żaden sposób ani pracy w studio, ani tras koncertowych czy innych elementów tego co robię. Mam farta ;)”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/B.R.O
  • https://www.hip-hop.pl/teksty/projector.php?id=1461060677
  • https://streetwearhypeclub.com/portal/10-rzeczy-ktorych-nie-wiesz-o-nowej-plycie-b-r-o/

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mateusz Strojewski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.2 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły