Pezet, a właściwie Jan Paweł Kapliński, przyszedł na świat w Warszawie 18 kwietnia 1980 roku. Jest polskim raperem i osobowością telewizyjną, a także przedsiębiorcą.


Biografia i życiorys Pezeta

Kapliński obecny jest na polskiej scenie muzycznej od roku 1998, początkowo działał wraz z członkami zespołu Płomień 81, który został założony przez Kaplińskiego wraz z jego szkolnym kolegą Onarem (Marcinem Doneszem). Wraz z tym zespołem do roku 2005 nagrał kolejno trzy albumy, które zatytułowano: „Na zawsze będzie płonął” (1999), „Nasze dni” (2000) oraz „Historie z sąsiedztwa” (2005). Wreszcie w 2002 roku nakładem wytwórni Konkret Promo ukazał się jego pierwszy album solowy, który opatrzył tytułem „Muzyka klasyczna”.

Kapliński współpracował oprócz tego z takimi krajowymi wykonawcami jak chociażby Tede, Fokus, Eldo, Rahim, Pjus, Kali, Stasiak, czy też Sidney Polak, Pelson, Pih i Ero, nie zabrakło w tym O.S.T.R.’ego.

Za wspomniany wydany w 2004 roku album pt. „Muzyka poważna”, czyli płytę zrealizowaną z Mikołajem „Noonem” Bugajakiem Pezet uzyskał nominację do prestiżowej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego, mianowicie Fryderyka, a to w kategorii Album Roku Hip-hop/R&B. Kolejną a nominację tego kalibru Kapliński uzyskał za solową produkcję, tym razem pt. „Muzyka rozrywkowa”, czyli album z 2007 roku. Był poza tym prezenterem telewizyjnego programu Rap Fura, który to emitowany był na antenie stacji telewizyjnej Viva. Wystąpił również jako gość w serialu kryminalnym puszczonym na antenie telewizyjnej stacji TVN – „Kryminalni”. Od 2013 roku natomiast na antenie stacji RBL.TV. Pezet wraz z Rafałem Groblem prowadzi popularną audycję „Muzyka Nowoczesna”.

Od 2010 roku Pezet prowadzi wytwórnię muzyczną o nazwie Koka Beats. Jest również właścicielem marki odzieżowej o nazwie Koka. W 2011 roku został Kapliński sklasyfikowany na samym szczycie listy 30 najlepszych polskich twórców rap, a to według magazynu Machina. Rok później znalazł się z kolei już na 2. miejscu analogicznej listy publikowanej przez serwis Porcys.

Ciekawostki o Pezecie

  • Pezet cierpi na bardzo poważne problemy zdrowotne związane z chorobą kręgosłupa. Był to powód, dla którego odwołał jedną z koncertowych tras, prawdopodobnie również powód przez który zawiesił działalność na trzy lata.
  • We wczesnej młodości nosił on przydomek PZU, czyli akronim od „Paweł z Ursynowa”. Jednakże niedługo potem pseudonim skrócono do Pezet, czyli ten, który okazał się być strzałem w dziesiątkę również pod względem marketingowym.
  • Jego młodszy Kaplińskiego, Michał, również uprawia muzykę rap, występując pod pseudonimem Małolat.
  • „Nie zobaczysz łez” był całkiem osobliwym jego singlem z roku 2016, a to ponieważ pojawił się początkowo tylko w serwisie Tidal, lecz 19 stycznia 2017 udostępniony został do darmowego odsłuchu. Singiel ten, co najważniejsze, rozszedł się w liczbie ponad 10.000 kopii zdobywając status złoty, zdobył jednocześnie 1. miejsce stacji Hip-hop.tv na platformie Eska TV.

Cytaty Pezeta

„Ten świat jest jakiś pojebany dziś, nie sądzisz? Ty jesteś tam, ja jestem tu, nie wiem, co trzeba zrobić już i chciałbym mieć dziś już pod nogami pewny grunt i żyć z tobą, być przy tobie, mieć coś, wiedzieć już.”

„Powątpiewam w ciebie często, jednak mimo wszystko kocham cię za przeszłość.”

„Spotykam ciebie znów, patrzysz na mnie i widzisz, że czuję to, co ty, albo któreś z nas się myli.”

„Nie ma cię gdy moje życie spada w dół, nie ma cię gdy wszystko łamie się na pół i nie ma cię i nie wiem już, gdzie jesteś, ale dobrze, że nie wiesz, co u mnie, bo pękło by ci serce.”

„Chciałbym już wiedzieć, że dobrze wiem jak mamy żyć, lecz dobrze wiem, nie mam nic, jak ja i ty.”

Źródła

  • http://muzyka.wp.pl/aid,1866,title,PeZet,artysta_biografia.html?ticaid=11c5ec
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Pezet
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Pezet

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Paweł Kociszewski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły