J. K. Rowling

J. K. Rowling, a właściwie Joanne Murray. Jest brytyjską pisarką urodzoną 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury. Odebrała wykształcenie w zakresie filologii klasycznej. Jest autorką przygód Harry’ego Potter’a, bohatera jej twórczości literackiej.


Krótki życiorys J. K. Rowling

Joanne Murray z domu Rowling, urodziła się 31 lipca 1965 roku. Jest angielską pisarką, autorką popularnej serii książek, które dotyczą przygód Harry’ego Pottera. Urodzona w pobliżu Bristolu Pisarka otrzymała wykształcenie filologiczne, a ściślej – jest filologiem klasycznym. Już we wczesnej młodości pisywała, jej twórczość można było zaliczyć do fantasy. W okresie powstawania pierwszej części Harry’ego Pottera na skutek choroby odeszła matka J.K. Rowling, co pisarka bardzo przeżyła. Mówiła później o tym jako wręcz o wstrząsie, które wywrócił jej świat do góry nogami. W 1995 roku wydała pierwszą książkę. Twórczość dotyczyła przygód młodego czarodzieja, Harry’ego Pottera („Harry Potter i kamień filozoficzny”), która niespodziewanie dla samej autorki odniosła spektakularny sukces. Fakt ten zapoczątkował 7-częściową serię jego niezwykłych przygód. Do tej pory na całym świecie według różnych szacunków sprzedano kilkaset milionów egzemplarzy książek J.K. Rowling.

Biografia rozszerzona J. K. Rowling

Autorka dobrych przygód

Joanne K. Rowling to osobliwość i pisarski fenomen. Chodzi rzecz jasna o stworzoną przez nią postać Harry’ego Pottera i całą historię jego przygód. Postać, która zaskarbiła sobie wierną rzeszę milionowych sympatyków, tym samym nakłady książek rozchodzących się w ilościach jak na dzisiejsze czasy totalnych. Nie zaistniało to bynajmniej z dnia na dzień, bowiem Rowling musiała zainwestować w czas wyjątkowo dużo energii, by przetrzymać początkową złą passę, a związaną z brakiem zainteresowania wydawnictw, do których trafiały jej propozycje. Gdy nagle pojawiły się rzeczywiste krociowe zyski wraz z idącą za tym lawiną nagród literackich, a mianowicie za debiut pt. „Harry Potter i kamień filozoficzny”, większość dowiedziała się, czy nawet domyślała, co to znaczy „potteromania”. Zjawisko ze wszech miar medialne, oraz nie mniej internetowe. Jak grzyby po deszczu powstały wówczas liczne fankluby pisarki. Przy tym książki Rowling zostały kanwą wielu ekranizacji historii młodego Pottera, gromadząc wielomilionową widownię jako kinowy przebój wszech czasów. Być może mają część racji ci, którzy twierdzą, że autorka i jej twórczość występuje pod znakiem czasów konsumpcji i rynku gadżetów, jednak by napisać książkę z takimi efektami komercyjnymi, trzeba było mieć to coś. Rowling musiała wpierw z pewnością wykazać się fantazją na wskroś tolkienowską.

Pozory a ich głębokość

Można powiedzieć sobie jasno, że sukces J.K. Rowling bierze się z tego prostego powodu, że jej twórczość po prostu nie zanudza czytelnika. Akcja jest skonstruowana pewnie, zaciekawia intrygującymi zwrotami i zaskakującymi wydarzeniami, które niemal domagają się od czytelnika uwagi, by czytał dalej aż do pełnego wyjaśnienia wszystkich wątków. Przy tym postaci cechuje wyrazistość, są bardzo wiarygodne psychologicznie, do tego autorka rysy psychologiczne rozwinęła umiejętnie w kolejnych pozycjach cyklu. Przedstawiony świat posiada w jej książkach wiele cech realności, jest barwny i ma wiele precyzyjnych szczegółów. Multum magicznych elementów, postaci niebanalne i dziwne oraz wiele interesujących zabiegów fabularnych sprawia, że książki te czyta się swobodnie i zgodnie z duchem powiedzenia: ”jednym tchem”.

Wiele wymiarów

Powierzchowna fantastyka jest złym określeniem na twórczość Rowling. W przypadku utworów Rowling jest przemycanych bowiem w samej akcji sporo poważniejszych i głębszych pytań, które skłaniają do refleksji, nawet całkiem egzystencjalnych. Jest tam obecna walka w pozornie nudnej codziennej rzeczywistości, zagadnienia polityczne czy zagadnienia ściśle pojętej władzy, by docierać do dylematów dramatycznych. Treść jakkolwiek jest łatwa w odbiorze, stanowi też swego rodzaju grę pozorów. Dojrzałe obserwacje na pewno mogą zaskoczyć krytykę. Jej książki to na pewno gratka, by odnaleźć alternatywę dla wyobrażeń generowanych przez telewizję oraz internet. Jak najbardziej widać u Rowling inspiracje samym Tolkienem, jest też wrażenie, że pisarka zainspirowała się dziełami Lewisa i Ursul’a Le Guin’a, mimo że jej twórczość ceeluje w gusta młodego pokolenia.

Ciekawostki o J. K. Rowling

  • W książce Harry Potter obchodzi urodziny 31 lipca, dokładnie tak jak autorka sagi.
  • Pierwszy tom, „Harry Potter i kamień filozoficzny” Rowling napisała na maszynie do pisania.
  • Zgromadzony dzięki twórczości majątek dał Rowling 197 miejsce na liście najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. W 2010 roku została ponadto najbardziej wpływową kobietą w na Wyspach.
  • Bez pociągu nie byłoby pisarki na świecie! W 1964 roku na trasie z Kings Cross do Arbroath jej ojciec, osiemnastoletni Pete Rowling poderwał jej matkę, Anne Volant. Jest to o tyle istotne, że oczekując na pociąg powstał w wyobraźni Rowling zarys fabularny książki Harry Potter.
  • Słynna pisarka wcale nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Według relacji pisarki ojciec podobno ją bił. A gdy miała trzynaście lat, jej matka zachorowała na stwardnienie rozsiane.
  • Pisząc swoją pierwszą książkę, J. K. Rolling była matką samotnie wychowującą dziecko. Miała wtedy również objawy klinicznej depresji.

Cytaty J. K. Rowling

„Zawsze nazywaj rzeczy po imieniu. Strach przed imieniem wzmaga strach przed samą rzeczą.”

„Zagłuszanie bólu na jakiś czas sprawia, że powraca ze zdwojoną siłą.”

„Tylko że ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • Daniel Ogren
  • Treść
    • „300 postaci które zmieniły historię Polski i świata”. Videograf II, Chorzów 2008
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/J.K._Rowling
    • https://biografia24.pl/jk-rowling/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły