Wojciech Cejrowski

Wojciech Cejrowski przyszedł na świat 27 czerwca pod Elblągiem. Jest członkiem The Explorers Club, kierownikiem artystycznym biblioteki Poznaj Świat, autorem publikacji prasowych, autorem książek, podróżnikiem, fotografem, satyrykiem oraz dziennikarzem radiowym.


Krótki życiorys Wojciecha Cejrowskiego

Wojciech Cejrowski urodził się 27 czerwca 1964 roku najprawdopodobniej w Elblągu, lecz sam przeczy temu, zatem jest to też pewna ciekawostka w jego życiorysie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, łącząc to z historią sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie; studiował także socjologię i archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. Włada kilkoma językami. Dla zorientowanych nie jest tajemnicą, że w telewizji Wojciech Cejrowski pojawiał się po raz pierwszy w programie „Non Stop Kolor” u boku Wojciecha Manna. Był w 40 krajach na 6 kontynentach. W latach 1996-1997 zrealizował ponadto cykl trzydziestu reportaży z wypraw do Ameryki Południowej – „Podróżnik”. Prowadził słynną audycję „Aeroplan”, bowiem związany z Radiem KOLOR prowadził program wspólnie z podróżniczką Beatą Pawlikowską . Od 1999 roku datuje się współpracę Cejrowskiego m.in. z Polskim Radiem, nagrywając tam m.in. muzyczną „Audycję podzwrotnikową”. Obecnie występuje w programie TVP „Minęła dwudziesta”.

Biografia rozszerzona Wojciecha Cejrowskiego

Światopogląd

Wojciech Daniel Cejrowski jako dziennikarz i podróżnik, jest również pisarzem, fotografem i satyrykiem, obecnie osobą coraz bardziej rozpoznawalną z uwagi na poglądy oraz dokonania. Jego popularność określa dziś emitowany przez TVP program „Minęła dwudziesta”. Światopoglądowo należy go zaliczyć do prawicy wojującej, ale przy tym liberalnej. Jakkolwiek bez problemu udaje się przyklejać mu łatki antysemity i homofoba, to niekoniecznie musi to być zgodne z jego intencjami i prawdą, bowiem Cejrowski potrafi naświetlać sprawy przedstawiając ich drugie dno, niekiedy ukryte za wytartymi hasłami, a zatem pokazuje też wielokrotnie odmienny kontekst, jednocześnie racjonalizując sprawnie i zaciekawiająco. W dziedzinie gospodarki należy również do prawicy skrajnej, całkiem blisko mu na przykład do postawy amerykańskiego liberała końca lat sześćdziesiątych. Potrafi być przy tym niezwykle transparentny, czym zaskarbił sobie sympatię ludzi niekoniecznie przystających na warunki dyktowane przez europejską socjaldemokrację. Dla rozczarowanych rzeczywistością, zwłaszcza gospodarczą kraju, bywa tubą zdrowego rozsądku, oraz spraw, zdawało by się – pozornie przegranych.

Cejrowski telewizyjny

Jako członek The Explorers Club oraz kierownik artystyczny biblioteki Poznaj Świat, widzom telewizyjnym dał się poznać już w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, był bowiem sprawnym prowadzącym program zatytułowany „WC Kwadrans”, emitowany w TVP1. Dał się poznać wówczas jako miłośnik ludowej muzyki amerykańskiej i fan rozwiązań prawodawczych USA. Następnie związany był z kanałem RTL7. Wielu fanów odnalazł dzięki programowi „Boso przez świat”, który nadawany na falach TVP pomógł przyciągnąć mu publiczność także do oglądania cyklu „Po mojemu”. Był związany też z kanałem TVN Style. Natomiast „Wojciech Cejrowski. Boso” wyemitowany został w Puls 2 i TVP Puls. Od 2017 jest dość częstym gościem na falach TVP1 w cyklu „Minęła dwudziesta”. Jest tam komentującym wydarzenia bieżące.

Charakterystyczna postać

Aktywność podróżnicza stanowi clue jego aktywności, bowiem to programy podróżnicze pomogły mu zdobyć ostatnio największą popularność, mimo że ogniom krytyki się nie kłaniał. Posiada całkiem prężną osobowość, do czego przyznaje się za każdym razem. Cejrowski umie pokazać egzotykę miejsc w sposób fajny, przy czym ustala zazwyczaj na wejściu swój punkt orientacyjny w celu zinterpretowania zachowań i zwyczajów, a jest nim kultura katolicka oraz chrześcijańskie korzenie Europy. Jakkolwiek Cejrowski potrafi bazować w tematach na stereotypowym wyobrażeniu określonych miejsc, to trzeba oddać hołd prawdzie i przyznać, że umie to robić ze swojskością i powabem, co decyduje o tym, że przyciąga telewidza do badanej przez niego i naświetlanej kwestii. A jeśli nawet dla niektórych programy Cejrowskiego są formą gawędy ostentacyjnego prawicowca, to posiada on pewien typ zdolności operatywnych, które cechują Polaka, łącznie ze zdystansowanym przekazem ewangelicznym, czy też w duchu budzących uśmiech pouczeń. Podróżując po całym globie Cejrowski stara się ukazywać cechy szczególne kultur i wybranych cywilizacji. Najczęściej bywa w USA i Amazonii.

Ciekawostki o Wojciechu Cejrowskim

 • Odwiedził łącznie 40 krajów na 6 kontynentach.
 • Skończył 5 szkół, w tym jedną w Stanach.
 • Jedna z jego wypraw na Grenlandię zaowocowała lekcją śpiewu, jaką zafundował eskimoskim dzieciom, bowiem uczył je „Mazurka Dąbrowskiego”.
 • Jego ojciec był znanym animatorem i działaczem jazzowym.
 • W 1999 roku za znieważenie Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego został ukarany grzywną w wysokości 3000 zł.
 • Wojciech Cejrowski dzięki bardzo dobrej znajomości języka angielskiego i hiszpańskiego oraz zdolnościom aktorskim, potrafi doskonale wcielać się w rolę osoby – rdzennego mieszkańca odwiedzanych miejsc.
 • W czasach PRLu był działaczem opozycyjnym. Był aresztowany – podczas jednego z przesłuchań złamano mu kilka palców jednej dłoni.
 • Należy do bardzo wąskiego grona Royal Geographical Society, w skład którego wchodzą jeszcze zaledwie dwie osoby z Polski.
 • W wieku 5 lat przeszedł operację usunięcia prawego płuca.
 • Wojciech Cejrowski w 2009 roku otrzymał tytuł „magister honoris causa” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Cytaty Wojciecha Cejrowskiego

„Aleksander Kwaśniewski, prymitywny bawidamek i pijak, który nawet nie umie się przyznać do tego, że ma chorobę alkoholową, tylko udaje, łże, że jakieś tabletki łyka tropikalne; upija się na grobach przodków naszych!”

„Brukowców nie należy czytać bo kłamią, a na dodatek są głupie. Moja babcia uczyła nas, że nie wypada plotkować – pisemka kolorowe zajmują się wyłącznie plotką, a więc nie wypada ich czytać.”

„Być może każdy facet został stworzony w taki sposób, że ma chęć podejrzeć jak wygląda goła Kayah, ale kulturalny facet nigdy poza tę chęć nie wychodzi i nie zostaje podglądaczem.”

Źródła

 • https://biografia24.pl/wojciech-cejrowski/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Cejrowski
 • http://ciemnogrod.pl/zyciorys/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły