Izuagbe Ugonoh przyszedł na świat w Szczecinie, 2 listopada 1986 roku. Jest polskim pięściarzem, mistrzem Europy i świata formuły K-1, w tym sześciokrotnym mistrzem Polski w Kick-boxingu.


Biografia i życiorys Izuagbe Ugonoh

Urodził się w Polsce i tu wychował. Pochodzi rodziny nigeryjskiej. Jego rodzice, Joseph i Christiana Ugonoh, przyjechali do Polski studiować. Izuagbe ma cztery siostry, a jedną z nich jest Osuenhe (Osi), czyli zwyciężczyni czwartej edycji programu TVN „Top Model”.

Ugonoh dorastał na gdańskiej Żabiance. W dzieciństwie wziął udział w popularnym programie telewizyjnym „Od przedszkola do Opola”, w którym zaśpiewał utwór zespołu Skaldowie pt. „Wiosna”[.

Ukończył szkołę średnią i poszedł na studia. Został absolwentem AWFiS (czyli gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego). Zwykł mówić o sobie, że jest „czarnoskórym Polakiem”, dumnie reprezentującym Polskę.

Trenował kick boxing w gdańskim klubie GKSK Corpus. Ze względu na podobieństwo w wyglądzie i stylu walki nazywa się go czasem polskim Remy Bonjasky. Zainspirował go także Gökhan Saki.

W 2009 r. W austriackim mieście Villach zdobył złoty medal kickboxingu w Mistrzostwach Świata K-1 do 91 kg, pokonując Vladimira Mineeva. W 2010 roku został mistrzem Europy w tej samej formule w Baku. W finale spotkał się wówczas z lokalnym Zamig Athakishiyevem. Były to zatem sukcesy, lecz wypracowane ciężko wcześniej. Otóż zadebiutował 16 października 2010 jako bokser w Legionowie, pokonując Igorisa Papunię z Litwy w pierwszej rundzie pucharowej. Drugą zawodową walkę stoczył 20 listopada 2010 r. w trakcie show w Nysie, podczas którego pokonał Pavela Habrę przez techniczną KO w pierwszej rundzie. Pierwsza walka Ugonoha w 2011 r. była przeciwko zawodnikowi Rad Rashidowi – 2 kwietnia. Ugonoh wygrał walkę jednomyślnie przez cztery rundy. Ugonoh zdobył w sumie pięć zwycięstw w co trwało do końca 2012 roku. Walczył raz w 2013 roku, pokonując Łukasza Rusiewicza jednomyślną decyzją w sześciostronnej walce. Ugonoh walczył również raz w 2014 roku, pobijając Maletino Lakopo w dwóch rundach.

Pewnym przełomem na ścieżce jego sportowej kariery, było to, gdy Ugonoh walczył 5 marca 2015 r. przeciwko Thomasowi Peato. Ugonoh wygrał walkę nokautem w drugiej rundzie. Zwyciężył też nad Juliusem Longiem i Willem Quarrie, zanim stanął twarzą w twarz z Ibrahimem Labaranem. Ugonoh wygrał tamtą walkę nokautem w pierwszej rundzie. W grudniu 2015 r. wygrał także w pierwszej rundzie w pucharowym starciu z Vicente Sandezem. Pierwsza walka Ugonoha w 2016 r. była z kolei przeciwko Ricardo Humberto Ramirezowi, którą wygrał przez nokaut w czwartej rundzie. Ugonoh walczył następnie 1 października, pokonując Gregory’ego Tony’ego w dwóch rundach, aby zdobyć tytuł IBF w kategorii wagi ciężkiej.
Ugonoh vs Breazeale

25 lutego 2017 roku Ugonoh zmierzył się z byłym pretendentem do tytułu mistrza świata Dominiciem Breazeale’em. Breazeale znalazł się w lepszej sytuacji, po tym, jak zdołał rzucić Ugonoha na liny w piątej rundzie. Trzecia runda tej walki była pięknym show, zostając rundę roku w „The Ring Magazine”. Niestety tamto starcie Ugonoh przegrał.

Po przegranej z Breazeale w 2017 r., Ugonoh wrócił na ring 25 maja 2018 r.. Zmierzył się z Fredem Kassim w walce na 10 rund, wygrywając pod koniec drugiej rundy, gdy jego przeciwnik poddał się.

Ciekawostki o Izuagbe Ugonoh

  • Ukończył gdańską Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego
  • Jego młodszą siostrą jest popularna Osi Ugonoh.
  • Stoczył 19 walk bokserskich, z czego przegrał zaledwie jedną.
  • W dzieciństwie wziął udział w popularnym programie telewizyjnym „Od przedszkola do Opola”, w którym zaśpiewał utwór zespołu Skaldowie pt. „Wiosna”.
  • Jego czarnoskórzy rodzice przyjechali do Polski na studia, by następnie w Polsce pozostać, zakładając rodzinę.
  • Trenował kick boxing w gdańskim klubie GKSK Corpus. Ze względu na podobieństwo w wyglądzie i stylu walki nazywa się go czasem polskim Remy’m Bonjasky’m. Zainspirował go także Gökhan Saki.

Cytaty Izuagbe Ugonoha

„Zwykle mówię, że to, kim jestem, to jest długa historia. Urodziłem się w Polsce, ale. Zawsze muszę dodać to ale. Zatem moje korzenie są w Nigerii. Obecnie jestem pięściarzem, ale wcześniej byłem kickbokserem i kickboxing był moją pierwszą miłością. Raczej nigdy nie mówię, że jestem pięściarzem. Pięściarz wynika z tego, czym się zajmuję. Kiedy pytają, czym się zajmuję, odpowiadam, że boksem zawodowym. Wtedy mówią: „Acha, jesteś pięściarzem” (śmiech). Sport obecnie odgrywa najważniejszą rolę w moim życiu. Ale. Mam również inne zainteresowania, które są dla mnie równie ważne. Jestem więc chyba dość złożoną osobą i staram się unikać szufladkowania samego siebie w jednoznacznym stwierdzeniu określającym, kim jestem.”

„Teraz nie ma we mnie buntu. Jestem człowiekiem, który stara się żyć po swojemu. Chcę robić takie rzeczy, które będą mi dawały poczucie wolności i niezależności. A to często wiąże się z tym, że trzeba pracować, zarabiać pieniądze, że teraz trzeba przycisnąć, żeby później było lżej.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Artur Andrzej. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Izuagbe_Ugonoh
https://en.wikipedia.org/wiki/Izu_Ugonoh
https://www.filmweb.pl/person/Izuagbe+Ugonoh-481706/trivia
https://www.filmweb.pl/person/Izuagbe+Ugonoh-481706/trivia

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły