James Dean przyszedł na świat w amerykańskim Marion, 8 lutego 1931 roku. Zmarł w Cholame (USA), 30 września 1955 roku. Był amerykańskim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym, dwukrotnie nominowanym do Oscara. Po swojej tragicznej śmierci został niemal od razu ikoną światowej popkultury.


Biografia i życiorys Jamesa Deana

James Byron Dean urodził się 8 lutego 1931 r. w Marion, w stanie Indiana, jako dziecko Mildred Marie (Wilson) i Wintona A. Deana, rolnika, który został technikiem dentystycznym. Jego matka zmarła, gdy Dean miał dziewięć lat, a następnie został umieszczony na farmie przez ciotkę i wuja w Fairmount w Indianie. Po ukończeniu szkoły przeprowadził się do Nowego Jorku, aby realizować swoje marzenie o aktorstwie. Otrzymał entuzjastyczne recenzje za swoją rolę jako szantażujący arabski chłopiec w nowojorskiej produkcji „The Immoralist” Gide’a, wystarczająco dobrej, by zarobić na podróż do Hollywood. Jego wczesne starania filmowe były to ściśle małe role: na przykład marynarza w filmie Martina i Jerry’ego Lewisa, czyli w dość powiedzieć szalonej komedii muzycznej „Sailor Beware” (1952); również jako GI w nastrojowym studium Samuela Fullera o losach plutonu wojsk w wojnie koreańskiej, pt. „Fixed Bayonets” (1951) i w w komedii w reż. Piper Laurie-Rock Hudsona zatytułowanej „Has Anybody Seen My Gal” (1952).

Odegrał główne role tylko w trzech filmach. W produkcji El East Kazana i Johna Steinbecka „East of Eden” (1955) gdzie zagrał Cal Traska, czyli archetyp złego, któremu nie udaje się wymusić uczucia od swego sztywnego ojca. Jego prawdziwą tymczasem rolą, która utrwaliła jego wizerunek na zawsze w amerykańskiej kulturze, ale nie tylko, była rola mrocznego nastolatka, Jima Starka, w słynnej produkcji „Rebel Without Cause” w reż. Nicholasa Raya (1955). Również w filmie „Giant” George’a Stevensa (1956), w którym zagrał skłóconego wewnętrznie kowala Jett Rinka, który jest bogaty, bowiem odkrywa ropę. Lecz wówczas to właśnie, kiedy Dean nabrał wiatru w aktorskie żagle, jego kariera nagle dobiegła końca, mianowicie w momencie, kiedy Dean, prowadząc swój samochód wyścigowy Porsche Spyder, zderzył się z innym samochodem, a to podczas podróży w pobliżu Cholame w Kalifornii – pamiętnego 30 września 1955 roku. Zaciekawia tu fakt, iż Dean otrzymał mandat za przekroczenie prędkości zaledwie dwie godziny przed śmiertelnym zdarzeniem. W wieku 24 lat James Dean zginął niemal natychmiast na skutek skręcenia karku. Jego bardzo krótka kariera, gwałtowna śmierć i nagłośniony pogrzeb przekształciły go w kultowy obiekt ponadczasowej fascynacji.

Ciekawostki o Jamesie Deanie

  • W specjalnej ankiecie na najwspanialsze postacie amerykańskiego show-biznesu z 2004 roku, James Dean zajął 1 miejsce (ankietę przeprowadzili producenci whisky Glenfiddich).
  • Odcinek autostrady, na którym doszło do tragicznej śmierci aktora, został przebudowany; stoi tam obecniepostument ufundowany przez japońskiego fana Deana – Seito Onishi. W pobliżu Cholame jest też ważna dla fanów restauracja, w której spotykają się pamiętający o Jamesie Deanie i jego wyczynach.
  • Za swoją wczesną role na Brodway w sztuce „The Immoralist” wygrał nagrodę Bloom w kategorii „Najlepszy Nowy Aktor”
  • Kiedy w Hollywood ogłoszono rychły casting do filmu biograficznego o Deanie, zgłosiły się największe gwiazdy, takie jak Johnny Depp czy też Leonardo DiCaprio i Brad Pitt. Jednak okazało się, że już są oni już za starzy, aby grać młodego idola kina.

Cytaty Jamesa Deana

„Bycie aktorem to jedna z najsamotniejszych doli na świecie. Bycie dobrym aktorem nie jest łatwe, a bycie dobrym człowiekiem jest jeszcze trudniejsze. Nim odejdę, w obu chciałbym osiągnąć perfekcję.”

„Jak możesz mierzyć aktorstwo w calach?”

„Nie, nie jestem gejem, ale nie zamierzam też iść przez życie z jedną ręką związaną za plecami.”

„Sądzę, że podstawowym celem naszej egzystencji jest poznawanie.”

„Snuj marzenia tak, jakbyś miał żyć wiecznie; żyj tak, jakbyś miał umrzeć dziś.”

Źródła

https://www.imdb.com/name/nm0000015/bio
https://pl.wikiquote.org/wiki/James_Dean
https://en.wikipedia.org/wiki/James_Dean
https://pl.wikipedia.org/wiki/James_Dean

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.7 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły