Charles Manson przyszedł na świat w amerykańskim Cincinnati, 12 listopada 1934 roku. Zmarł w Bakersfield, 19 listopada 2017 roku. Był amerykańskim przestępcą i przywódcą kultowym. W połowie 1967 r. założył rodzinę Manson Family, quasi-gminę z Kalifornii, członkowie której popełnili serię dziewięciu morderstw.


Biografia i życiorys Charlesa Mansona

Manson był efektem pozamałżeńskich stosunków prostytutki Kathleen Maddox i prawdopodobnie człowieka nazwiskiem Colonel Scott. Nazwisko odziedziczył natomiast po Williamie Mansonie, czyli mężu matki. Kiedy Kathleen Maddox trafiła do więzienia za napad z bronią w ręku, Manson zamieszkał z fanatycznie religijnymi krewnymi w Zachodniej Wirginii.

Jego pierwszy kryminalny raz miał miejsce w wieku jego 9 lat, wówczas trafił do zakładu poprawczego za kradzież. Następnie większość swego życia spędzał w więzieniach, skazywany zwykle za drobne przestępstwa (od kradzieży po wyłudzenia). W tych krótkich przerwach między kolejnymi aresztowaniami Manson nagrywał muzykę i zajmował się procederem stręczycielstwa, za co też został aresztowany w 1960 i skazany na siedem lat więzienia.

Według prokuratora okręgowego w Los Angeles Manson zamierzał rozpocząć wojnę rasową, choć Manson i inni zaangażowani w jego działania od dawna kwestionowali ten motyw. W 1971 r. został skazany za morderstwo pierwszego stopnia i spisek w celu popełnienia morderstwa na siedmiu osobach. Chociaż oskarżenie przyznało, że Manson nigdy dosłownie nie nakazał morderstwa, świadkowie twierdzili, że jego ideologia stanowi stricte przestępczy akt działań konspiracjnych i antyspołecznych. Manson został również skazany za morderstwo pierwszego stopnia w związku ze śmiercią Gary’ego Hinmana i Donalda Shae.

W czasie, gdy rodzina Mansona zaczęła prowadzić swe działania, Manson był zwykłym bezrobotnym z wyrokiem skazującym, który już wówczas spędził ponad połowę swojego życia w zakładach karnych za różne przestępstwa. Przed morderstwami natomiast był piosenkarzem i autorem piosenek działającym na obrzeżach przemysłu muzycznego w Los Angeles, głównie dzięki przypadkowemu związkowi z Dennisem Wilsonem, perkusistą i członkiem-założycielem Beach Boys. W 1968 roku ta właśnie grupa nagrała jedną z piosenek Mansona, pt. „Cease to Exist”, jako singiel B-sided pod własnym tytułem „Never Learn Not to Love” . Prokurator okręgowy w Los Angeles twierdził, że Manson miał obsesję na punkcie Beatlesów, zwłaszcza ich tytułowy album z 1968 r. (Znany również jako „Biały album”) był jego ulubionym, choć Manson i inni kwestionowali to. Podobno, kierując się interpretacją tekstów zespołu, Manson przyjął termin „Helter Skelter”, aby opisać zbliżającą się wojnę apokaliptyczną. Podczas procesu oskarżenie twierdziło, że Manson i jego zwolennicy, którzy byli głównie młodymi kobietami, uważali, że morderstwa pomogłyby przyspieszyć tę wojnę. Inne współczesne wywiady i ci, którzy zeznawali w fazie karnej pierwotnego procesu Mansona, twierdzili, że np. morderstwo żony Romana Polańskiego – Tate-LaBianca, było jednym z przestępstw naśladowców Mansona, mającym na celu uniewinnienie przyjaciela Mansona, Bobby’ego Beausoleila.

Od początku sławy Mansona powstała wokół niego swoista popkultura, w której ostatecznie stał się symbolem szaleństwa, przemocy i makabry. Po tym, jak został oskarżony o zbrodnie, za które później został skazany, nagrania piosenek napisanych i wykonanych przez Mansona zostały wydane komercyjnie, począwszy od „Lie: The Love and Terror Cult” (1970). Różni muzycy podejmowali się później również coverów niektórych z jego piosenek. Manson został pierwotnie skazany na śmierć, ale jego wyrok został zamieniony w życie z możliwością zwolnienia warunkowego po tym, jak Kalifornia unieważniła stanową ustawę o karach śmierci w 1972 roku.

Charles Manson zmarł w więzieniu, 19 listopada 2017.

Ciekawostki o Charlesie Mansonie

  • Dwie piosenki, które zostały napisane przez Mansona, zostały również nagrane przez innych wykonawców. Są to piosenki jak „Never Learn Not to Love” grupy The Beach Boys oraz przebój Guns N’Roses pt. „Look At Your Game, Girl”.
  • Został oskarżony i skazany na podstawie popełnienia dwóch morderstw, sam natomiast twierdził, że było ich aż 35.
  • Anthony Hopkins kreując swą postać Hannibala Lectera w filmie „Milczenie owiec”, podczas filmowych dialogów starał się nie mrugać oczami. Naśladował w ten sposób zachowanie Mansona.
  • Artysta rockowy Marilyn Manson, wziął drugą część swojego pseudonimu właśnie od nazwiska Mansona.
  • Na procesie Manson stwierdził to co powtarzał na przesłuchaniach, to mianowicie, że do morderstw zainspirowała go popularna piosenka grupy The Beatles. Z tego też powodu prawnicy broniący Mansona przed sądem i w procesie o zabójstwo Sharon Tate, czyli żony Romana Polańskiego, rozważali możliwość by wezwano na świadka samego Johna Lennona, aby ten wyłożył istotę przesłania piosenki zespołu.

Cytaty Charlesa Mansona

„Być może dawałem czasem do zrozumienia, że mogę być Jezusem Chrystusem, ale nie zdecydowałem jeszcze ani czym, ani kim jestem.”

„Kiedyś bycie szalonym coś znaczyło. Dziś wszyscy są szaleni.”

„Rozwalcie wszystkich… zróbcie największą jatkę, jaką tylko się da.” (powiedział do swych „zwolenników” przed masakrą w domu aktorki i żony Romana Polańskiego – Sharon Tate).

„Wasze dzieci są takie jakie je sprawiliście… te dzieci, które przyszły do was z nożami, są waszymi dziećmi. To wy ich nauczyliście. Ja ich nie nauczyłem. Po prostu pomogłem im dorosnąć… Możecie zwalić winę na mnie, ale ja jestem tylko tym, co jest w każdym z was ukryte. Mój ojciec jest waszym systemem… Jestem tylko tym co ze mną uczyniliście. Jestem tylko waszym odbiciem. Wasze dzieci są takie jakie je sprawiliście… Te dzieci, które przyszły do was z nożami, są waszymi dziećmi. To wy ich nauczyliście. Ja ich nie nauczyłem. Po prostu pomogłem im dorosnąć… Możecie zwalić winę na mnie, ale ja jestem tylko tym, co jest w każdym z was ukryte. Mój ojciec jest waszym systemem… Jestem tylko tym co ze mną uczyniliście. Jestem waszym odbiciem.”

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Manson
https://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Manson
https://www.filmweb.pl/person/Charles+Manson-161793/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Charles_Manson

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły