Eros Ramazzotti przyszedł na świat 28 października 1963 roku w miejscowości Cinecittà, położonej na przedmieściach Rzymu. jest sławnym włoskim piosenkarzem i kompozytorem.


Biografia i życiorys Erosa Ramazzottiego

Od najmłodszych lat Eros Ramazzotti żył piłką nożną i muzyką. Jego ojciec jako były muzyk, pomagał synowi w jego pierwszych kompozycjach. Ramazzotti dorabiał wówczas będąc statystą filmowym, snując plany na przyszłość i marząc o wielkiej karierze.

Pierwszym natomiast krokiem do sukcesu została wstępnie nauka w Akademii Muzycznej, jednak nie dostał się na studia. Zamiast tego dwa lata studiował rachunkowość, po czym zrezygnował jako z czegoś, co go ewidentnie nie interesowało.

Nadszedł jednak rok 1981, wtedy to wziął udział w konkursie piosenkarskim zatytułowanym „Voci Nuove Di Castrocaro” (Nowe Głosy Castrocaro), w jury którego zasiadali przedstawiciele wytwórni płytowych. Wykonał wówczas swój autorski utwór „Rock 80”. Udało się dostać do finału. Wkrótce Eros szczęśliwie podpisał pierwszy swój kontrakt płytowy , przeprowadzając się do Mediolanu.

„Ad un amico” był jego pierwszym singlem. W 1984 roku z kolei Ramazzotti mógł wystąpić z utworem „Terra promessa”, czyli na prestiżowym festiwalu piosenki jaki odbywa się w Sanremo – wówczas to zwyciężył jako debiutant. Był to, okazało się, moment przełomowy.

W roku 1985 razem z piosenką „Una storia importante” znów pojawił się w Sanremo. Uplasował się wówczas wprawdzie na szóstym miejscu, ale i sama jego płyta znów przeszła bez echa. Szefowie wytwórni wtedy to właśnie postanowili wypromować Erosa poza Włochami.

Druga płyta Erosa „Nuovi eroi” po raz kolejny była promowana na festiwalu w Sanremo. Wokalista otrzymał główny laur festiwalu. Zaledwie rok później wyszedł album „In Certi Momenti”. Po premierze krążka Ramazzotti udał się w trwającą, tu uwaga – dziewięć miesięcy, trasę koncertową. Album sprzedał się w nakładzie 3 milionów egzemplarzy.

Z kolei po premierze piątego krążka, zatytułowanego „In ogni senso”, zaproponowano mu występ w nowojorskim Radio City Music Hall. Show, który został jego ogromnym sukcesem. I ruszył w trasę ukoronowaną dwupłytowym dziełem – „Eros in concert”.

W roku 1993 ukazał się natomiast longplay pt. „Tutte storie”, który znalazł ponad zawrotną liczbę 6 milionów nabywców dookoła świata. Podpisał kontrakt z poważną wytwórnią BMG.

W maju 1996 roku Włochowi udało się wydać pierwszy, a całkowicie wyprodukowany przez samego siebie album pt.”Dove c’è musica”.

Jego ósmy album, „Stilelibero” udało mu się wybić na szczyty list sprzedaży w już całej Europie. Wydany z kolei w 2003 roku longplay pt. „9” z singlem „Un’Emozione Per Sempre” uzyskał porównywalne uznanie wśród odbiorców na całym świecie.

Dziesiąty album pt. „Calma apparente”, wyszedł w 2005 roku, by dwa lata później do rąk fanów mogła trafić kolejna kompilacja dwupłytowa

Ciekawostki o Erosie Ramazzottim

  • Warto wspomnieć także, że reżyserem teledysku do promującego krążek utworu „Cose della vita” był ceniony amerykański filmowiec, Spike Lee.
  • Włoch udał się w kolejną trasę koncertową, na którą złożyło się 100 występów dla ponad miliona fanów.
  • Eros Ramazzotti podejmował współprace w studio z wieloma artystami absolutnie światowego formatu – m.in. z takimi jak Tina Turner, Joe Cocker, Andrea Bocelli, Cher, Carlos Santana i Anastacia.
  • Przez lata swej muzycznej kariery Eros Ramazzotti sprzedał ponad 40 milionów płyt na całym globie. Jest także autorem wziętej autobiografii, która ukazała się na półkach sklepowych w 2006 roku.
  • Pomimo spektakularnego sukcesu, stara się pozostać sobą, co podkreśla przy okazji kolejnych wywiadów.

Cytaty Erosa Ramazzottiego

„Nie czuję się symbolem, może inni mnie tak widzą, ale ja czuję się jak zwykły człowiek Popularność nie przeszkadza mi, ponieważ w tym, co robię i jaki jestem zachowuję normalność.”

„W domu rodziców nie było książek. Nigdy nie prowadziliśmy błyskotliwych dyskusji i nikt nie pomagał mi w odnalezieniu samego siebie. Jedynym źródłem mojego uświadomienia były nieprzyzwoite zdjęcia kobiet, jakie znalazłem w szafie taty. Dopiero gdy miałem 8 lat, ojciec kupił mi gitarę, bo zauważył, że interesuję się muzyką. Po raz pierwszy poczułem, że mnie wspiera.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Eros_Ramazzotti
http://muzyka.wp.pl/aid,2337,title,Eros-Ramazzotti,artysta_biografia.html?ticaid=11d10b
https://biografia24.pl/eros-ramazzotti/

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Danie Ahs Karlsson. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły