Eryk Lubos przyszedł na świat w Tarnowskich Górach 6 września 1974 roku. Jest polskim aktorem filmowym i teatralnym.


Biografia i życiorys Eryka Lubosa

Eryk Lubos to polski aktor teatralny i telewizyjny. Urodził się w roku 1974 w miejscowości Tarnowskie Góry. Po zdaniu egzaminów końcowych, W roku 1998 Eryk Lubos został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, a to dzięki zdaniu egzaminów końcowych. Dwa lata wcześniej natomiast zadebiutował na deskach teatralnych. Do roku 2005 kariera aktorska Eryka Lubosa pozostawała jak gdyby w pewnym cieniu jego swoistego artystycznego wizerunku, gdzie do tego czasu artysta ten występował w obsadach raczej drugoplanowych, i raczej w charakterze czarnych typów. Rokiem przełomowym był ten, w którym mógł wykreować postać w takich produkcjach jak na przykład ”Oficer”, gdzie u boku Pawła Małaszyńskiego i Rafała Cieszyńskiego mógł wcielić się w charakter niecofającego się przed niczym, można rzec – mało bystrego, komandosa, o wyszkoleniu rodem z legii cudzoziemskiej, a o pseudonimie ”Juby”. Rozpoczął wkrótce również całkiem owocną współpracę z reżyserem Wojciechem Smarzowskim w produkcjach filmowych takich jak ”Dom zły” czy wreszcie ”Drogówka”. Wydawałoby się, że w roku 2009 to właśnie ten aktor narodził się niejako na nowo, ponieważ z tego prostego powodu, że jego rolę w produkcjach takich jak ”Moja krew”, ”Boisko bezdomnych”, również ”Janosik prawdziwa historia”, czy wreszcie ”Skrzydlate świnie” przywróciły Eryka Lubosa do swoistej palestry tych charakterystycznych aktorów filmowych, którzy mogli udowodnić to przyznaniem im wielu nagród. Artysta na swoim już dość znacznym koncie ma również  role w produkcjach jak na przykład ”Róża” a także pt. ”Dzień kobiet”. W swojej natomiast karierze teatralnej związany był z wrocławskim Teatrem Współczesnym oraz warszawskim Teatrem Rozmaitości.

Ciekawostki o Eryku Lubosie

  • W 1998 roku Eryk Lubos odebrał całkiem dobre wykształcenie kierunkowe, które widać w wielu juz dotąd produkcjach, ale i kreacjach teatralnych. Zdołał bowiem Eryk Lubos ukończyć dobrą krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego (z filią we Wrocławiu).
  • Eryk Lubos jest typem aktora mającego również związek ze scena muzyczną. W ten sposób, bo wyrażając i wdzięk oraz charyzmę, aktor wystąpił dotąd w teledysku „Cairo” – Kamp!” oraz „Distant Dreams” grupy Chainsaw, a także w teledysku do utworu „Miejsca przedmioty kształty drzwi” – Marka Dyjaka, czy też „Samotny tata” – Marii Peszek.
  • W 2013 roku Eryk Lubos wystąpił w przeprowadzonej kampanii społecznej zatytułowanej „Skrytykuj” Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, która to promowała świadomą dyskusję na temat kina wśród młodzieży.
  • To Eryk Lubos miał zagrać Mieczysława Słabego w filmowej superprodukcji zatytułowanej „Tajemnica Westerplatte”. Zastąpił go jedna w tej funkcji Piotr Adamczyk.
  • Eryk Lubos odrzucił propozycje zagrania w filmie pod tytułem „Kac Wawa”.

Cytaty Eryka Lubosa

„Nauczyłem się brać za bary z rolą. Bo z rolą, którą masz zagrać, wychodzisz na solo. Albo ona ciebie złamie, albo ty ją. I ta jednaka radość w ringu i w teatrze: że to umiem, potrafię!”

„Nie jestem aktorem popularnym popularnością serialową, z czego bardzo się cieszę. Na szczęście do współpracy zapraszają mnie twórcy, którzy jak coś robią to z przekonaniem i w pełni zaangażowani. Do kina, które ma się sprzedać w super hurtowej ilości zatrudnia się z kolei megagwiazdy, które są non stop zajęte wieloma rzeczami. I wtedy, a także z paru jeszcze innych powodów, zazwyczaj nie mają one czasu, żeby się przygotować… Ja nie jestem megagwiazdą i mam wolne terminy.”

„Pan Zbyszek Cybulski, który jest dla mnie drugim po Bogu wśród polskich aktorów, przed nim nie ma nikogo, po nim już zaczynają się pojawiać, przewartościował tą branżę. On udowodnił swoim graniem, naturalizmem, że można inaczej. Niesamowicie korzystał z partnerów. Był takim naszym Marlonem Brando. I jeśli nawet ta konwencja sprzed tych ponad czterdziestu lat wydaje się dziś starociem, to bez niego nie byłoby tego, co zdarzyło się potem. Ludzie z niego czerpali. Wielu otworzył oczy. To nie była gra, to było bycie.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Eryk_Lubos
https://www.filmweb.pl/person/Eryk+Lubos-152937
https://pl.wikiquote.org/wiki/Eryk_Lubos

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Fryta 73. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły