Elvis Presley

Elvis Presley przyszedł na świat w Tupelo 8 stycznia 1935 roku, zmarł w Memphis 16 sierpnia 1977 roku. Jako amerykański piosenkarz i aktor, został ikoną muzyki rock’n’roll. Zapisał się w historii muzyki jako wykonawca najpopularniejszy w historii.


Krótki życiorys Elvisa Presleya

Elvis Presley urodził się 8 stycznia 1935 w Tupelo, zmarł 16 sierpnia 1977 Memphis. Był amerykańskim piosenkarzem i aktorem. Jest uważany za prekursora rock and rola i ikone kultury masowej XX wieku. W 1948 przeniósł się, wraz z rodzicami, do Memphis. W 1954 nagrał swój pierwszy singiel, który zyskał dość dużą jak na gatunek i owe czasy popularność. Później nagrał wiele przebojów, m.in. „Heartbreak Hotel”, „Hound Dog”, „Jailhouse Rock”. W 1958 został powołany do wojska. Służył dwa lata w Niemczech Zachodnich. Natomiast cały czas podczas jego służby publikowano w USA jego utwory, które wcześniej nagrał, przez co popularność Elvisa cały czas rosła. Po powrocie z wojska, wrócił do kariery muzycznej i aktorskiej. W 1967 w Las Vegas, poślubił Priscillę Beaulieu. Z tego związku w 1968 urodziła się im córka Lisa Marie Presley. Małżeństwo ich trwało 6 lat. W 1968, powrócił do koncertowania. Dawał wówczas specjalny program dla stacji NBC – „Elvis Comeback Special”. Koncertował do samego końca. Stworzył wiele filmowych kreacji i nagrał mnóstwo piosenek nieśmiertelnych. Zmarł 16 sierpnia 1977 w swojej posiadłości Graceland w Memphis. Powodem śmierci było zatrzymanie akcji serca. Przez wiele lat był uzależniony od różnych lekarstw. Zyskał miano króla rock and rola.

Biografia rozszerzona Elvisa Presleya

Kim był?

Elvis Presley już za życia określił kształt sceny muzycznej, a po śmierci został niedoścignionym wzorem dla wielu, którzy chcieli pójść w jego ślady. Elvis Presley to jedna z najważniejszych postaci popkultury wieku XX, znany powszechnie jako ten Elvis, mianowicie „Król rock and rolla” lub po prostu „Król”. Klasyfikowany jest gatunkowo w pograniczach gatunków takich jak rock, pop, country, rock and roll, czy też był wokalistą nurtu rockabilly.

Początki

Urodził się w Tupelo. Mając trzynaście lat przeprowadził się razem z rodziną do Memphis. Muzyczną karierę rozpoczął w roku 1954. Było to podyktowane faktem, iż spotkal na swojej drodze współpracę i właściciela Sun Records, Sama Philipsa. Natomiast listopad roku 1956 oznacza w jego biografii debiut filmowy. Rozpoczął wówczas zdjęcia do filmu zatytułowanego „Kochaj mnie czule”. Z kolei w 1957 roku udało mu się wydać trzy single, takie jak „Too Much”, „All Shook up” i „Teddy Bear”, które poszybowały do pierwszych miejsc list przebojów. W roku 1958 powołano go do armii. Dwa lata później mógł powrócić do cywila, czyli również do nagrywania. Natomiast służba wojskowa w Niemczech przyniosła mu znajomość z 14-letnią Priscillą Beaulieu. Ożenił się z nią po latach, w dniu 1 maja 1967 roku. Ceremonia odbyła się w jego apartamencie w hotelu Aladdin w Las Vegas. 1 lutego 1968 roku z tego związku przyszła na świat córka Elvisa, Lisa.

Apogeum i koniec

Lata sześćdziesiąte XX wieku były dla Presley’a czasem ról aktorskich w filmach i nagrywaniem do nich ścieżek dźwiękowych. Z różnych powodów miał wówczas siedmioletnią przerwę w nagraniach, ale w 1968 wrócił do śpiewania na żywo. W roku 1973 Presley dał pierwszy koncert nadawany przez satelitę. Po wielu latach nadużywania substancji odurzających i przeciwbólowych Presley zmarł nagle 16 sierpnia 1977 roku.

Legenda

John Lennon powiedział „Przed Elvisem nie było niczego” i nie było to czcze gadanie. Już jego pierwszy występ w „The Ed Sullivan Show” w roku 1956 sprawił, że Elvis był nagle w centrum uwagi amerykańskiego narodu. Jego nazwisko określiło szybko pewien trend w kulturze, nie tylko młodzieżowej, ale i w modzie, bowiem ubierał się w sam raz na ikonę rocka. Spopularyzował rock, który do jego czasów był kojarzony z bluesem czarnych. Presley, był wizerunkowo zgodny ze słynnymi słowami: „będąc białym i brzmiąc jak czarnoskóry, otworzył drzwi do kultury popularnej dla Afroamerykanów”. Little Richard powiedział: „On był integratorem. Elvis był jak zbawienie. Nigdy nie puściliby muzyki czarnoskórych, gdyby nie on. On otworzył drzwi dla muzyki czarnoskórych”.Al Green powiedział natomiast: „On rozkruszył lód dla nas wszystkich”.

Był z pewnością jednym z najpopularniejszych ludzi na planecie. Presley jest bez dwóch zdań rozpoznawany przez większość populacji ludzkiej dookoła globu. Był źródłem inspiracji dla wielu odtwórców. W Stanach Zjednoczonych właściwie każdy stan ma swój fanklub Presley’a. Fankluby są także w wielu innych zakątkach planety. Według wielu ankiet i badań Presley jest największym człowiekiem w dziejach kultury popularnej. Leonard Bernstein powiedział: „Elvis Presley jest największym artystą XX wieku”, natomiast Bob Dylan: „On rozpoczął nową falę i zmienił wszystko – muzykę, język, modę. Od tego zaczęła się ta cała rewolucja społeczno-kulturalna. Lata sześćdziesiąte powstały z tego.”

Elvis żyje

Legenda „Króla rock-and-rolla” okazała się mieć za nic śmierć twórcy. Miliony jego fanów w ogóle wierzy, że uciekł on w prywatność, wiodąc gdzieś spokojne życie na marginesie wielkiego świata. Do dziś, choć coraz rzadziej, bulwarowe pisma przynoszą informacje o jego miejscach schronienia. Jego muzyka ciągle utrzymuje popularność. Doczekał się też wielu trybutowych artystów, którzy z mniejszym lub większym powodzeniem naśladują jego muzykę i sceniczną osobowość.

Ciekawostki o Elvisie Presleyu

 • Służył w 3. Dywizji Pancernej w Niemczech. Natomiast swoje wynagrodzenie oddał armii na cele charytatywne, zakupił ,m. .in. telewizory do bazy, i kupił dodatkowy zestaw mundurów dla każdego z jego rozmiarem.
 • Według relacji świadków zazwyczaj młody Elvis był zbyt nieśmiały, żeby występować przed innymi i rówieśnicy sporadycznie przezywali go „maminsynkiem”.
 • Przodkowie Elvisa pochodzili w większości z Europy. Miał po matce pochodzenie częściowo szkockie, francusko – normandzkie, czy też czerokeskie. Ojciec był pochodzenia szkocko – niemieckiego.
 • Jego pierwszą muzyczną inspiracją był chór kościelny, nabrał więc weny podczas coniedzielnej obcecności na mszy.
 • Był bliźniakiem jednojajowym – jego brat Jesse Garon Presley urodził się martwy, 35 minut przed Presleyem.
 • Całkowity nakład jego płyt to około 600 milionów płyt na całym świecie. Magazyn Billboard umieścił
 • Presley’a na samym szczycie, jako najlepszego artystę lat pięćdziesiątych. Po śmierci oficjalnie pożegnał go prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter. Tenże wypowiedział wówczas słynne słowa: „Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Elvis Presley był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu”. W roku 1986 zagościł w Rock and Roll od Fame.
 • Presley trzy razy otrzymał Grammy Awards, będąc nominowanym do nagrody aż 14 razy. Kluczowy dla jury był album „How Great Thou Art” z 1967 roku, jak również „He Toutched Me” z 1971 roku, a także utwór w stylu gospel pod wymienionym tytułem. Otrzymał też w 1971 roku Grammy Lifetime Achievement Award.

Cytaty Elvisa Presleya

„(…) czasami czuję się bardzo samotny. Bywają takie dni, gdy czuję się samotny nawet w tłumie. Wyobrażam sobie, że z nią [wymarzoną miłością], kiedy już ja znajdę, ta samotność nie przytrafi mi się więcej.”

„Jestem jedynakiem, ale mam nadzieję, że moje dzieci nie zaznają uczucia samotności.”

„Szybki wóz jest dla mnie symbolem wolności.”

Źródła

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Elvis_Presley
 • https://biografia24.pl/elvis-presley/
 • http://muzyka.wp.pl/aid,1406,title,Elvis-Presley,artysta_biografia.html?ticaid=11b1f0

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 25

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły