Elizabeth Taylor przyszła na świat 27 lutego 1932 w Hampstead w Stanach Zjednoczonych. Zmarła w Los Angeles 23 marca 2011 roku. Była amerykańską aktorką, producentką filmową, businesswoman oraz działaczką humanitarną, a przede wszystkim jedną z największych gwiazd Hollywood.


Biografia i życiorys Elizabeth Taylor

Elizabeth Taylor urodziła się w Londynie, w zamożnej i poważanej amerykańskiej rodzinie. W 1939 r. przeprowadziła się wraz z rodziną do Los Angeles, wkrótce otrzymując kontrakt filmowy z Universal Pictures. Zadebiutowała na ekranie w „Urodziny w każdej chwili” (1942), ale Universal rozwiązał umowę już po roku. Elizabeth Taylor została następnie gwiazdą wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer mogąc wtedy odegrać swą przełomową rolę w filmie „National Velvet” (1944), stając się jedną z najpopularniejszych krajowych nastolatków. Na początku lat pięćdziesiątych przeszła do ról pełnoletnich, wtedy to też zagrała w komedii „Ojciec panny młodej” (1950), otrzymując uznanie krytyków również za rolę w dramacie „Miejsce w słońcu” (1951).

Pomimo tego, że była jedną z najbardziej kasowych gwiazd MGM, Taylor chciała zakończyć swoją karierę na początku lat 50-tych. Nienawidziła kontroli studia i nie lubiła wielu filmów, do których została przez wytwórnię przydzielona. Zaczęła jednak otrzymywać role ciekawsze w połowie lat pięćdziesiątych, począwszy od epickiego dramatu „Olbrzym” (1956), by wystąpić następnie w kilku ciekawych, ale filmach skłaniających do refleksji. Tamte ekranizacje obejmowały na przykład dwie adaptacje filmowe dramatów Tennessee Williamsa, mianowicie „Kotka na gorącym blaszanym dachu” (1958) i „Pewnego razy zeszłego lata” (1959). Za tą ostatnią rolę Taylor zdobyła prestiżowy Złoty Glob – dla najlepszej aktorki. Chociaż nie podobała jej się rola dziewczyny w filmie „Butterfield 8” (1960) (czyli rola w jej ostatnim filmie dla MGM), to jednak zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki za tę rolę.

Elizabeth Taylor otrzymała rekordową sumę 1 miliona dolarów, aby zagrać tytułową rolę w filmie „Kleopatra” (1963), najdroższym filmie tamtych czasów. Podczas kręcenia filmu Taylor i współpracujący z nim Richard Burton rozpoczęli romans pozamałżeński, który wywołał skandal. Pomimo publicznej dezaprobaty, ona i Burton kontynuowali swój związek i pobrali się w 1964 roku. Nazywani przez media „Liz and Dick”, wystąpili razem w 11 filmach, w tym w „VIPach” (1963), w filmie „Kolporter” (1965), „Poskromienie złośnicy” (1967) i „Kto boi się Virginii Woolf?” (1966). Elizabeth Taylor otrzymała najlepsze recenzje swojej kariery w związku z tą ostatnia produkcją, zdobywając drugą nagrodę Akademii i kilka innych nagród. Ona i Burton rozwiedli się w 1974 roku, ale pogodzili się wkrótce potem i ponownie wyszli za mąż w 1975 roku. Drugie małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1976 roku.

Kariera aktorska Elizabeth Taylor zaczęła tracić pod koniec lat sześćdziesiątych, choć nadal występowała w filmach do połowy lat 70′. Później skupiła się na wspieraniu kariery swego szóstego męża, senatora Johna Warnera. W latach 80. występowała w swoich pierwszych znaczących rolach scenicznych oraz w kilku filmach i serialach telewizyjnych, stając się pierwszą gwiazdą, która wprowadziła na rynek markę perfum. Taylor była również jednym z pierwszych celebrytów biorących udział w akcji związanej z profilaktyką przeciwko HIV / AIDS – została współzałożycielką American Foundation for AIDS Research w 1985 r. oraz Elizabeth Taylor AIDS Foundation w 1991 roku. Od początku lat 90′, aż do swojej śmierci poświęcała swój czas filantropii, za co otrzymała kilka wyróżnień, w tym prestiżowy Medal Prezydenta.

W całej karierze aktorki, jaj życie osobiste było przedmiotem stałej uwagi mediów. Była mężatką osiem razy, przy czym cierpiała na kilka poważnych chorób i prowadziła styl życia intensywny a uważany za pełen przepychu, posiadała bowiem między innymi jedną z najdroższych prywatnych kolekcji biżuterii na świecie. Po wielu latach złego stanu zdrowia Elizabeth Taylor zmarła z powodu niewydolności serca w 2011 roku, w wieku 79 lat.

Ciekawostki o Elizabeth Taylor

  • Elizabeth Rosemond Taylor swoją karierę rozpoczęła jako aktorka dziecięca jeszcze na początku lat 40. XX wieku, zostając następnie jedną z najpopularniejszych gwiazd klasycznego kina hollywoodzkiego w latach pięćdziesiątych.
  • W 1999 roku Amerykański Instytut Filmowy nazwał ją siódmą największą kobiecą legendą wielkiego ekranu.
  • Na skutek swych dolegliwości kardiologicznych Taylor przeżyła śmierć kliniczną.
  • Była na liście Mansona, czyli na liście osób do likwidacji przez sektę, w której Charles Manson działał.
  • Na skutek dolegliwości zdrowotnych Taylor wylądowała w szpitalu, gdzie została błędnie zdiagnozowana – okazało się, że zdiagnozowany u niej wcześniej rak płuc to efekt medycznych zaniedbań, bowiem nie wzięto pod uwagę wszystkich objawów chorobowych aktorki.
  • Musiała się poddać poważnym operacjom, w tym takim jak usunięcie guza mózgu i nowotworu macicy.

Cytaty Elizabeth Taylor

„Ciężki jest los współczesnej kobiety. Musi ubierać się jak chłopak, wyglądać jak dziewczyna, myśleć jak mężczyzna i pracować jak koń.”

„Jestem po prostu więźniem miłości.”

„Nie sztuka pokochać, znacznie trudniej wytrwać.”

„Nienawidzę siebie na ekranie, tego, jak wyglądam. Nie cierpię nawet swojego głosu.”

„Przeżyłam już wielu takich, którzy chcieli mnie pogrzebać przedwcześnie.”

„Byłam głupia, że tyle razy wychodziłam za mąż. Gdybym mogła raz jeszcze przeżyć swoje życie, na pewno nie popełniłabym tego błędu. Prawda jest taka, że teraz większość tych facetów mam gdzieś. Tylko Richarda [Burtona] naprawdę kochałam i to on wciąż się dla mnie liczy. Będę za nim tęsknić aż do śmierci.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_Taylor
https://en.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_Taylor
https://film.wp.pl/sekrety-burzliwego-zycia-elizabeth-taylor-6024517524546689a
https://pl.wikiquote.org/wiki/Elizabeth_Taylor

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły