Anthony Hopkins przyszedł na świat w brytyjskim Port Talbot, 31 grudnia 1937 roku. Jest walijskim aktorem teatralnym i filmowym, który posiada podwójne brytyjsko-amerykańskie obywatelstwo. Jest również kompozytorem i malarzem.


Biografia i życiorys Anthonego Hopkinsa

Anthony Hopkins urodził się w sylwestra 1937 r., w Margam, na przedmieściach Port Talbot, Glamorgan – w Wielkiej Brytanii. Jego rodzicami byli Annie Muriel (z domu Yeates) i Richard Arthur Hopkins, który był piekarzem. Stwierdził, że wartości klasy robotniczej jego ojca zawsze podkreślały jego życie. „Kiedykolwiek czuję, że mogę być wyjątkowy lub inny, myślę o moim ojcu i pamiętam jego ręce – jego twarde, utrudzone ręce”.

Jego dni szkolne później określał mianem bezproduktywnych; wolał zanurzyć się w sztuce, w malarstwie czy też w rysunku, czy też grać na pianinie, niż uczestniczyć w szkolnych zajęciach. W 1949 roku, aby zaszczepić mu dyscyplinę, jego rodzice nalegali, aby uczęszczał do Szkoły Chłopców Jonesa West Monmouth w Pontypool. Pozostał tam więc przez pięć semestrów, a następnie kształcił się w gimnazjum Cowbridge w Vale of Glamorgan. W wywiadzie z 2002 r. stwierdził: „Byłem biednym uczniem, który wystawiony był na śmieszność i dało mi to kompleks niższości. Dorastałem absolutnie przekonany, że jestem głupi”.

Hopkins został zainspirowany do działań aktorskich przez słynnego walijskiego rodaka Richarda Burtona, którego Hopkins miał sposobność poznać w wieku swych 15 lat. Hopkins natychmiast zapisał się do Royal Welsh College of Music & Drama w Cardiff, którą ukończył w 1957 roku. Po dwóch latach służby wojskowej, którą odsłużył następnie w armii brytyjskiej, Hopkins przeprowadził się do Londynu, gdzie studiował w Royal Academy of Dramatic Art.

Dziś uważany jest za jednego ze zdecydowanie najwybitniejszych aktorów świata współczesnego, potrafiącego odgrywać rozmaite role w szerokim spektrum zarówno gatunków filmowych, jak i teatralnych. Początkowo aktorska kariera Hopkinsa była oparta wyłącznie na rolach teatralnych. W późniejszym jednak okresie Hopkins skupił się na aktorstwie filmowym, przy czym aktorstwo swe mógł realizować równolegle ze swoimi zainteresowaniami o charakterze muzycznym. Jest m.in. tym, który skomponował swojego walca, który został zaprezentowany szerzej w Wiedniu przez słynnego Andre Rieu – wraz z jego orkiestrą, a to równo aż 50 lat po zapisaniu utworu przez Hopkinsa. Został również kompozytorem muzyki do filmu swojego już autorstwa pt.Sierpień”. W okresie natomiast późniejszej kariery filmowej rozwinął również swoje zainteresowanie w dziedzinie malarstwa. Głównie znane są szerzej jego pejzaże, które zostały prezentowane w galeriach m.in. Wielkiej Brytanii i USA. A wspominamy to dlatego, że twórczość ta Hopkinsa, w istocie jakże nie aktorska, to jednak w całokształcie swej wymowy znacznie kontrastuje choćby z jego najsławniejszą rolą filmową, mianowicie z odegraną postacią Hannibala Lectera, czyli w produkcji zatytułowanej „Milczenie owiec”, za którą otrzymał w 1992 nagrodę prestiżowego Oscara, wręczaną przez Amerykańską Akademie Filmową – a to za najlepszą rolę męską. Zagrał także w ramach produkcji pt. „Hannibal” (w sequelu z 2001 roku) oraz w filmie typu prequel pt. „Czerwony smok” (2002).

Na miejsce swego stałego zamieszkania Hopkins wybrał nieprzypadkowo Stany Zjednoczone, posiadając od 2000 roku obywatelstwo USA. Był żonaty trzykrotnie, w 2002 kończąc swój 29-letni związek małżeński z Jennifer Lynton, a w 2003 ożenił się ze Stellą Arroyave.

Anthony Hopkins bierze przy tym aktywny udział w ramach organizacji i przedsięwzięć dobroczynnych. Wiele z nich należy do dziedzin związanych z ekologią. Jest również współzałożycielem fundacji, która zajmuje się ochroną przyrody. Był prezydentem organizacji National Trust, kładąc także swe zasługi w rozwój Parku Narodowego Snowdonia.

Biografia i życiorys Anthonego Hopkinsa

  • Anthony Hopkins bierze udział w kampaniach telewizyjnych mających na celu wstrzymanie odławiania wielorybów m.in. przez japońskich rybaków.
  • Anhony Hopkins posiada doktorat honoris causa Uniwersytetu Walijskiego. Tytuł otrzymał w 1988 roku.
  • Posiada tytuł „Sir” nadany mu w 1993 roku przez najwyższe władze angielskie, posiadając przy tym tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE) oraz tytuł Rycerza Kawalera.
  • Ukoronowaniem jego starań muzycznych zostało w 2012 roku wydanie przez niego debiutanckiej płyty pt. „Composer”.
  • Brał udział w czterech dużych kampaniach reklamowych, m.in. Barclays Bank i telewizji Sky HD.
  • Podczas kręcenia filmu pt. „Lekcja przetrwania” Hopkins otarł się o śmierć, ponieważ niefortunnie wpadł do rzeki. Efektem była nagła hipotermia, a także pobyt w szpitalu.

Cytaty Anthonego Hopkinsa

„Aktorzy to straszni nudziarze. Można z nimi rozmawiać tylko o starych filmach.”

„Ciastka. To zdecydowanie mój najsłabszy punkt. Jestem olbrzymim łasuchem.”

„Co mnie denerwuje w pracy? Głupi dziennikarze; aktorzy, którzy nie umieją roli; reżyserzy, którzy nie daliby sobie rady nawet w piaskownicy…”

„Film to fikcja, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Aktor zaś często wciela się w krańcowo różne postacie. Dla mnie tego rodzaju role stanowią spełnienie fantazji.”

„(…) Hannibal Lecter to dla mnie już przeszłość. Nakręciłem trzy filmy i nie zamierzam już wracać do tej postaci.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Elena Torre. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.
<
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anthony_Hopkins
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthony_Hopkins
https://www.filmweb.pl/person/Anthony.Hopkins/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Anthony_Hopkins

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły