Ben Affleck przyszedł na świat w Berkeley w USA, 15 sierpnia 1972 roku. Jest amerykańskim aktorem, reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym.


Biografia i życiorys Bena Afflecka

Ben Affleck, a właściwie Benjamin Géza Affleck-Boldt (ur. 15 sierpnia 1972) to amerykański aktor, reżyser, producent i scenarzysta. Jego wyróżnienia to dwie nagrody Akademii, trzy Złote Globy, dwie nagrody BAFTA oraz dwie nagrody Screen Actors Guild Awards. Swoją karierę rozpoczął jako dziecko i zagrał w edukacyjnym serialu PBS „The Voyage of the Mimi” w 1984 r., a następnie w drugiej serii tego serialu w 1988 roku. Później pojawił się w niezależnej komedii „Dazed and Confused” (1993) i różnych filmach Kevina Smitha, w tym w „Chasing Amy” (1997) i „Dogma” (1999). Ben Affleck zyskał szersze uznanie, gdy on i jego przyjaciel z dzieciństwa – Matt Damon zdobyli Złoty Glob i Oscara za najlepszy scenariusz, mianowicie do filmu „Dobra wola” (1997), w którym również wystąpili. Oprócz tego pojawił się w dramacie katastroficznym „Armageddon” (1998), komedii romantycznej „Forces of Nature” (1999), jak i w dramacie wojennym „Pearl Harbor” (2001) oraz thrillerze szpiegowskim „The Sum of All Fears” (2002).

Po kryzysie zawodowym, podczas którego wystąpił w takich filmach jak „Daredevil” i „Gigli” (oba z roku 2003), Affleck otrzymał nominację do Złotego Globu za rolę w produkcji zatytułowanej „Hollywoodland” (2006). Jego debiut reżyserski „Gone Baby Gone” (2007) został dobrze przyjęty. Następnie wyreżyserował, napisał scenariusz i zagrał w dramacie kryminalnym „The Town” (2010). Natomiast polityczny thriller „Argo” (2012), który to też wyreżyserował oraz współprodukował i w którym zagrał, zdobył następnie Złoty Glob i nagrodę BAFTA dla najlepszego reżysera, ale i Oscara – za najlepszą produkcję filmową. Z kolei w 2014 roku Affleck zagrał w thrillerze psychologicznym pt. „Gone Girl” w 2014 roku. W 2016 roku Affleck zaczął grać Batmana w DC Extended Universe, później zagrał w thrillerze akcji „The Accountant”, wyreżyserował, napisał i zagrał w gangsterskim dramacie „Live by Night”.

Affleck jest współzałożycielem Eastern Congo Initiative, organizacji non-profit zajmującej się dotacjami i wsparciem. Jest także niezłomnym członkiem Partii Demokratycznej. Affleck i Damon są współwłaścicielami firmy produkcyjnej Pearl Street Films.

Ciekawostki o Benie Afflecku

  • Odrzucił intratną propozycję wyreżyserowania pilota do serialu „Homeland”, a było to spowodowane faktem, iż w tym czasie jego żona Jennifer Garner podejmowała pracę więc chciał zostać w domu zajmując się dziećmi. Angaż tamten otrzymał wówczas Brad Turner.
  • W latach 2002 – 2004 Ben Affleck był zaręczony z popularną piosenkarką Jennifer Lopez.
  • W 2002 roku amerykański magazyn „People” wybrał Bena Afflecka najseksowniejszym żyjącym mężczyzną świata.
  • Wystąpił w pięciu dużych kampaniach reklamowych, mianowicie Burger Kinga, żywności sojowej firmy Alpro, piwa Samuel Adams, szamponu L’Oreal oraz kosmetyków firmy AXE Click.
  • Ben Affleck jest zdobywcą prestiżowego i nie mniej popularnego Oscara.

Cytaty Bena Afflecka

„Między polityką i seksem istnieje jakiś dziwny, magnetyczny związek. Wyjaśnienie tkwi częściowo w samej naturze ludzi, którzy garną się do tej branży. Politycy z reguły lubią dominować, lubią zdobywać wpływy, lubią zaspokajać ambicję… a także lubią mieć wielu seksualnych partnerów. Może czują się dzięki temu bardziej męscy? Ryzyko polega na tym, że w przypadku osób publicznych łatwo o nagłośnieni kompromitujących sekretów. Statystyki mówią, że w Ameryce 15 procen mężczyzn przynajmniej raz dopuściło się niewierności. Tylko że nikt nie pisze w gazecie o tym, że jakiś strażak czy nauczyciel zdradził żonę, bo to żadna sensacja. Co innego zaś, jeśli uda się przyłapać kongresmena czy gubernatora. To jest wiadomość na pierwszą stronę. Oczywiście nie twierdzę, że wszystkim politykom zdarzają się skoki w bok. Można jednak odnieść takie wrażenie, gdy czyta się wiadomości w prasie czy internecie.”

„Tradycyjna, papierowa prasa odchodzi już w przeszłość. Wkrótce będziemy czytać wyłącznie artykuły z sieci i blogi. A tych zazwyczaj nikt nie kontroluje, ludzie piszą, co im się podoba.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Angela George. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ben_Affleck
https://www.filmweb.pl/person/Ben.Affleck/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Ben_Affleck
https://en.wikipedia.org/wiki/Ben_Affleck

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły