Christina Aguilera przyszła na świat w Nowym Jorku, 18 grudnia 1980 roku. Jest amerykańską piosenkarką, autorką tekstów, aktorką oraz osobowością telewizyjną i producentką telewizyjną.


Biografia i życiorys Christiny Aguilery

Christina Aguilera urodziła się w Staten Island w Nowym Jorku a wychowała w Pensylwanii. W młodości pojawiła się w serialu „Star Search” i „The Mickey Mouse Club”. Po nagraniu „Reflection”, czyli motywu do filmu Disneya z 1998 roku pt. „Mulan”, Aguilera podpisała kontrakt z RCA Records. Aguilera została uznana za ikonę popu i zdobyła tytuł „Pop Princess” we wczesnych latach 2000.

Aguilera zdobyła ze swymi dwoma albumami pierwszą pozycję na US Billboard 200, a to zwłaszcza ze swoim debiutanckim albumem w 1999 roku i w 2006 roku z produkcją zatytułowaną „Back to Basics”. Jej wszystkie kolejne pozostałe albumy, czyli „Stripped” (2002), „Bionic” (2010), „Lotus” (2012) i „Liberation” (2018), dotarły do pierwszej dziesiątki najważniejszych list przebojów w Stanach Zjednoczonych. Ponadto jej hiszpańskojęzyczny album „Mi Reflejo” i świąteczny album „My Kind of Christmas” osiągnęły szczyt listy przebojów Billboardu w 2000 roku. Kilka piosenek Aguilery odniosło międzynarodowy sukces, w tym „Genie in a Bottle”, „What a Girl Wants” i „Come On Over Baby (All I Want Is You)” z jej debiutanckiego debiutu, z których każdy był na szczycie Billboard Hot 100.

Poza karierą muzyczną Aguilera wystąpiła w filmie „Burlesque” (2010) i była trenerem w sześciu sezonach serialu typu reality show pt. „The Voice” (od 2011 roku). Oprócz pracy w przemyśle rozrywkowym Aguilera angażuje się w działalność charytatywną poprzez swoją pracę jako ambasador ONZ w Światowym Programie Żywnościowym.

Za sprawą swej pracy Christina Aguilera zdobyła aż pięć nagród Grammy, jedną nagrodę Latin Grammy oraz odsłonięto jej gwiazdę Hollywood Walk of Fame. Sprzedała dotąd ponad 75 milionów płyt na całym świecie, co czyni ją jednym z najlepiej sprzedających się artystów muzycznych na świecie. W 2009 roku zajęła 58. miejsce na liście 100 największych piosenkarzy wszech czasów magazynu Rolling Stone. Nie mniej popularny zaś Billboard uznał ją za 20. najbardziej utytułowaną artystkę lat 2000. W 2013 r. Time umieścił Aguilerę na swojej corocznej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Ciekawostki o Christinie Aguilerze

  • Wystąpiła w czternastu kampaniach reklamowych różnych firm, w tym takich jak Coca-Cola i Mercedes Benz.
  • Jej debiutancki album pt. „Christina Aguilera” (z roku 1999), sprzedał się w zawrotnej ilości 17-stu milionów płyt na całym świecie, co stanowi niemal 1/3 wszystkich jej sprzedanych płyt.
  • Została twarzą reklamową własnej serii kosmetycznej o nazwie „Fetish”.
  • Jej głos ma cztery oktawy.
  • Była w związku z Mattem Rutlerem, z którego to urodziła się ich córka Summer Rain.
  • W 2009 roku Christina Aguilera wzięła udział w kampaii zatytułowanej „From Hunger To Hope”, czyli akcji mającej za cel walkę z głodem na świecie.

Cytaty o Christinie Aguilerze

„Łatwo spocząć na laurach tu i teraz, ale ja zawsze myślę, co będzie za 50 lat, kim i gdzie wtedy będę.”

„Miej wiarę. Nie jestem religijna, ale za to uduchowiona. Wierzę, że wszyscy mamy jakiś konkretny cel do osiągnięcia. Sztuką jest go odnaleźć.”

„Moimi występami chcę sprowokować kobiety, by uwierzyły w siebie, swoją seksualność i piękno.”

„Może i byłam w tym teledysku dziewczyną z gołym tyłkiem, ale jeśli przyjrzysz się dokładnie, jestem też na pierwszym planie. Nie jestem jakąś bezradną laską jak w teledysku rapera, moja pozycja jest silna, kompletnie panuję nad wszystkim wokół mnie. Bycie tak totalnie odważnym jest według mnie cechą prawdziwego artysty.”

Źródła

Zdjęcie pochdozi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Dmitry 1035. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Christina_Aguilera
https://en.wikipedia.org/wiki/Christina_Aguilera
https://www.filmweb.pl/person/Christina+Aguilera-129074/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Christina_Aguilera

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły