Marcin Meller przyszedł na świat w Warszawie, 23 października 1968 roku. Jest polskim historykiem, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym, a oprócz tego dyrektorem wydawniczym Grupy Wydawniczej Foksal.


Biografia i życiorys Marcina Mellera

Marcin Meller posiada korzenie semickie, będąc synem Beaty Galickiej, czyli wicedyrektor Muzeum Warszawy oraz Stefana Mellera, który był ambasadorem RP w Paryżu i Rosji oraz ministrem spraw zagranicznych.

Po ukończeniu szkoły podstawowej udał się do klasy humanistycznej warszawskiego liceum, którą to ukończył, by następnie podjąć studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W sposób właściwy podszedł tam do tematu swojej pracy magisterskiej, co polegało również na dobrej współpracy Marcina Mellera z jego promotorem Marcinem Kulą, owocując powstaniem magisterium brzmiącego jako „Rola myślenia o historii w ruchu „Solidarność” w latach 1980-1981″. Wiąże się to z tym, że Marcin Meller działał w podziemiu, gdzie zasilał szeregi Niezależnego Zrzeszenia Studentów, również Pomarańczowej Alternatywy.

Przez wiele lat pracował w tygodniku „Polityka” jako reporter, gdzie mógł zajmować się tematyką międzynarodową, zarówno polityczną jak i obyczajową. W latach z kolei 2003–2012 Marcin Meller był redaktorem naczelnym polskiej edycji popularnego miesięcznika dla panów „Playboy”. Od kwietnia 2011 do lutego 2012 był natomiast felietonistą tygodnika „Wprost”, a od marca 2012 pisze również swe felietony do „Newsweeka”.

Warto też wspomnieć o tym, że na przestrzeni lat 2000-2002 był on gospodarzem nadawanego przez telewizję TVN popularnego cyklu w formie reality show pt. „Agent”. Marcin Meller i jego współprowadząca – Kinga Rusin, prowadzili poranny program „Dzień Dobry TVN” od września 2005 do czerwca 2008. Natomiast od 9 lutego 2013 w roli współprowadzącej towarzyszy mu Magda Mołek.

Marcin Meller był gospodarzem teleturnieju stacji TVN pt. „Kapitalny Pomysł” (2008-2009). Od roku 2009 jest też na antenie TVN24, gdzie prowadzi sobotni magazyn o tematyce kulturalnej pt. „Drugie śniadanie mistrzów”. Był ponadto gospodarzem autorskiej audycji pt. „Mellina” nadawanej na falach Roxy FM.

W listopadzie 2016 mógł objął funkcję dyrektora wydawniczego w ramach Grupy Wydawniczej Foksal.

Żonaty dwukrotnie. Pierwszą żoną Mellera była dziennikarka – Agnieszka Niezgoda. Drugą żoną od 2007 roku jest Anna Dziewit.

Ciekawostki o Marcinie Mellerze

  • Jest synem Stefana Mellera, czyli byłego ambasadora RP w Rosji i Francji oraz osoby na stanowisku ministra spraw zagranicznych w latach 2005-06.
  • Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim, umieszczając ruch „Solidarność” jako temat przewodni swej pracy magisterskiej.
  • Od roku 2003 Marcin Meller jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Playboy”. Na pytanie dziennikarza o stosunek do nagości męskiej, Meller zdradził, iż nagość gościła u nich w domu nie będąc elementem szczególnego tabu.
  • Przeżył zawał serca. Na stan zdrowia dziennikarza miał wpływ alkohol i niezdrowa dieta.
  • W 2006 roku Meller wziął udział w akcji o charakterze edukacyjnym pt. „Polaków Portfel Własny”.
  • Jest dotąd autorem trzech książek, w tym „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, gdzie oddaje klimat swego pobytu w Gruzji.

Cytaty Marcina Mellera

„A więc patrząc na nacjonalistyczne szczucie Jarosława Kaczyńskiego i jego dziennikarzy oświadczam publicznie, że w spisie powszechnym zadeklaruję narodowość śląską mimo, że mój jedyny związek ze Śląskiem to śląska żona.”

„Jarosław Kaczyński ma kota zamiast żony.”

„Nie ma nic fajniejszego, piękniejszego od seksu z osobą, którą się kocha.”

„Szanowna Platformo, drodzy znajomi i przyjaciele działający w tej partii (…), niestety muszę Was poinformować, że moja cierpliwość się wyczerpała i w najbliższych wyborach na Was nie zagłosuję.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

http://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=marcin+meller
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Meller
https://www.filmweb.pl/person/Marcin+Meller-838157/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Marcin_Meller

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły