Chris Niedenthal przyszedł na świat w Londynie, 21 października 1950 roku. Jest polskim fotografem, fotoreporterem jednym z najbardziej cenionych w Europie. Będąc członkiem ZPAF współpracował m.in. z takimi tytułami prasowymi jak „Forbes”, „Newsweek”, „Geo”, „Time”, „Der Spiegel”.


Biografia i życiorys Chrisa Niedenthala

Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w Londynie, w rodzinie uchodźców z czasów II wojny światowej. Jego ojciec był do czasu wojny prokuratorem w Wilnie, po 1945 roku został zmuszony do osiedlenia się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął pracę w ministerstwie edukacji. Matka Niedenthala pracowała dla emigracyjnej Polskiej Agencji Telegraficznej. Po raz pierwszy odwiedził Polskę w 1963 roku i od tego czasu regularnie odwiedzał kraj swoich rodziców.

W wieku 11 lat otrzymał swój pierwszy aparat fotograficzny Kodak Starmite. Wkrótce po ukończeniu szkoły wstąpił do London College of Printing, gdzie ukończył trzyletni kurs fotografii. W 1973 r. osiadł w Polsce i został dziennikarzem i fotografem freelancerem w gazecie „Newsweek”. Jego pierwszy poważny fotoreportaż zawierał kościoły, które znalazły się tam wbrew woli rządzącej partii komunistycznej w PRL. W 1978 r. Niedenthal jako pierwszy dokumentował miasto Wadowice, miasto rodzinne Karola Wojtyły zaraz po tym, jak został wybrany papieżem Janem Pawłem II. Udokumentował także pierwszą wizytę papieża w Polsce w następnym roku.

W 1980 roku Niedenthal, wraz z Michaelem Dobbsem, byli pierwszymi zagranicznymi dziennikarzami, którzy weszli do Stoczni Gdańskiej podczas powstawania tam Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego, Niedenthal był jednym z niewielu zagranicznych fotografów dokumentujących rzeczywistość w Polsce dla zachodnich mediów. Udało mu się przemycić wiele swoich zdjęć za granicę, opublikować w niemieckim „Der Spiegel” lub amerykańskim „Newsweeku” i gazecie „Time”. Wśród takich zdjęć znalazł się taki, który stał się ikoną tej części polskiej historii, przedstawiający SKOT APC stojący przed warszawskim kinem, z dużym banerem reklamującym „Apocalypse Now” („Czas apokalipsy”) Francisa Forda Coppoli w tle. Jego obraz węgierskiego komunistycznego przywódcy Jánosa Kádára z 1986 r. trafił na okładkę międzynarodowego wydania magazynu „TIME” i został nagrodzony tamtego roku nagrodą World Press Photo.

W 1987 roku Niedenthal przeprowadził się do Wiednia, aby pracować w biurze wschodnioeuropejskim „Time”, ale wkrótce wrócił do Polski. W 1998 r. otrzymał obywatelstwo polskie i nadal mieszka w Polsce.

Ciekawostki o Chrisie Niedenthalu

  • Pochodzi z rodziny tak zwanych „kresowiaków”. Jego ojciec przed wojną był prokuratorem w Wilnie.
  • Jedno z jego pierwszych zdjęć dotyczyło ilustrowania obozy zagłady w Oświęcimiu.
  • Został laureatem nagrody World Press Photo w roku 1986.
  • Jako młodego chłopaka, Chrisa zainteresowało szczególnie życie w PRLu, gdzie ludzie próbowali, pomimo złych warunków dookoła żyć, ale i więcej – bawić się. Był to powód, dla którego Polska okazała się dla niego miejscem wyjątkowo interesującym.
  • Wiedział, że chce fotografować zawodowo już w swych wczesnych latach nastoletnich. Zawodowym fotografem został natomiast zaraz po studiach w wieku lat 22.
  • Dla służb PRL był przypadkiem nowym, dość nietypowym, bo nie było żadnego fotografa, który by przyjechał i powiedział, że chce być akredytowany w Polsce.

Cytaty Chrisa Niedenthala

„Ja czułem na pewno, że w Polsce znajdą się ciekawe tematy, których nikt z zagranicy nie robi, bo mało kto tu przyjeżdżał. Polscy fotografowie robili te tematy, ale nie każdy miał możliwość wysłania tego gdziekolwiek – nie wiedział do kogo wysłać, do jakiej gazety lub czasopisma, nie znał języka albo po prostu bał się wysłać. To trudno powiedzieć, były to dziwaczne czasy. Więc myślałem, że będę mógł przejąć dla siebie całą Polskę. Ale wtedy jeszcze sam komunizm mnie nie interesował, właściwie fotografia polityczna mnie nie interesowała. Wolałem taki temat jak straż pożarna zakonników w Niepokalanowie! To też poszło na cały świat.”

„Oczywiście lubię być wśród znajomych i bliskich, ale tak naprawdę lubię pracować jako samotnik i w ogóle lubię w pewnym sensie samotność.”

„Uciekam od ludzi. Nie chcę być częścią grupy, chcę być sam. Nigdy nie mogłem się dopasować, psułbym innym zabawę. Lubię z tyłu patrzeć na to, co dzieje się z przodu.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Ralf Lotys (Sicherlich). Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 4.0.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Niedenthal
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chris_Niedenthal
http://fototapeta.art.pl/2010/cnd.php
https://pl.wikiquote.org/wiki/Chris_Niedenthal

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły