Priscilla Presley przyszła na świat w Nowym Jorku, 24 maja 1945 roku. Jest amerykańską modelką i aktorką filmową i telewizyjną. Była żoną Elvisa Presleya.


Biografia i życiorys Priscilli Presley

Presley urodził się jako Priscilla Ann Wagner na Brooklynie. Jej dziadek ze strony matki, Albert Henry Iversen, urodził się w 1899 roku w Egersund w Norwegii. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie poślubił Lorraine, pochodzącą ze Szkocji i Irlandii. Ich jedyna córka, Anna Lillian Iversen, urodziła się w marcu 1926 r. Z kolei ona urodziła Presley w wieku swych 19 lat.

Biologicznym ojcem Presley był pilot amerykańskiej marynarki wojennej James Wagner, syn Kathryna i Harolda Wagnera. 10 sierpnia 1944 r., w wieku 23 lat, ożenił się on z matką Presley; umawiali się od ponad trzech lat. Zginął w katastrofie lotniczej podczas powrotu do domu na urlop, kiedy Presley miała sześć miesięcy. Kiedy później ona odkryła tę „tajemnicę rodzinną”, a to dzięki wskazówkom w starym drewnianym pudełku rodzinnych pamiątek, jej matka zachęcała ją, by zachowała to dla siebie, by, jak się wyraziła – „nie zagroziło naszej bliskości rodzinnej”.

W 1948 roku Ann Wagner spotkała oficera Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych o nazwisku Paul Beaulieu, z Quebecu, w Kanadzie. Para pobrała się i przejęła wychowanie Presley. Przyjęła jego nazwisko i w ciągu następnych kilku lat Presley pomagała opiekować się rosnącą rodziną. Opisała siebie w tym okresie jako „nieśmiałą, ładną, małą dziewczynkę, nieszczęśliwie przyzwyczajoną do przemieszczania się z bazy do bazy co dwa lub trzy lata”. Presley przypominała sobie później, że czuła się nieswojo, musiała tak często się przemieszczać, nie wiedząc, czy mogłaby kiedykolwiek zaprzyjaźnić się z kimś na całe życie.

W 1956 r. Beaulieus osiedlił się wreszcie w Del Valle w Teksasie, ale niestety wkrótce ojczym został przeniesiony do Wiesbaden w Niemczech. Presley została wręcz „zmiażdżona” tą wiadomością, ponieważ tuż po gimnazjum jej strach przed pozostawieniem przyjaciół i poznawaniem nowych po raz kolejny był uzasadniony.

Swojego przyszłego słynnego męża, Elvisa Presleya, Priscilli przyszło poznać w wieku 14 lat w niemieckim Wiesbaden. Natomiast już sam ślub z Presleyem wzięła w amerykańskim Las Vegas, 1 maja 1967 roku, gdy nosiła jeszcze nazwisko Beaulieu, a 1 lutego 1968 związek zaowocował przyjściem na świat ich córki – Lisy Marie. Rozstali się jednak już w lutym 1972, a rozwód został ostatecznie sfinalizowany w październiku 1973. Po rozwodzie jednak oboje utrzymywali dobre stosunki, razem przykładając się do wychowywania córki, która mieszkała z matką w Los Angeles i często odwiedzając również ojca w Graceland.

W 1985 roku Priscilla wystąpiła w widowisku zatytułowanym „Night of 100 Stars II”, czyli w nowojorskim Radio City Music Hall.

Presley przez 5 kolejnych lat prowadziła swój butik, następnie zostając modelką. W 1990 wyprodukowała natomiast cztery serie perfum.

Ze związku z Marco Garibaldim, Priscilla ma syna Navarone’a Anthony’ego (który przyszedł na świat 1 marca 1987). Od 1979 za namową popularnego amerykańskiego aktora Johna Travolty jest członkinią Kościoła Scjentologicznego.

Priscilla Presley brała oprócz tego udział w 6 sezonie amerykańskiej wersji popularnego programu „Dancing with the Stars” („Taniec z gwiazdami”). Jej partnerem tanecznym został wtedy Louis van Amstel. Zajęła w programie 8 miejsce.

Ciekawostki o Priscilli Presley

  • Odmówiła zagrania roli w popularny amerykańskim serialu pod tytułem „Aniołki Charliego”, w 1979 roku.
  • W 1992 roku Priscilla Presley znalazła się na liście 50 Najpiękniejszych Ludzi Świata, czyli w rankingu magazynu „People”.
  • Ma syna imieniem Navarone (ur. 1987) ze swym wieloletnim partnerem, reżyserem Marco Garibaldim.
  • W 1985 roku Priscilla (wspólnie z Sandrą Harmon) napisała hit swego czasu, czyli książkę „Elvis and Me”, traktującą o jej życiu z królem rock`n rolla. Pozycja okazała się na tyle dobra, by zostać kanwą filmu telewizyjnego pod tym samym tytułem (1988).
  • Młodość wczesna ubiegła jej pod znakiem częstego zmieniania miejsca zamieszkania. Okazało się to na tyle przeszkadzające, że znalazło odzwierciedlenie na kartach jej autobiografii.

Cytaty Priscilli Presley

„Elvis był kochającym ojcem, ale niezbyt praktycznym i pomocnym. Nie interesowało go zmienianie pieluch i te sprawy. Chciał się bawić. Chlapał wodą, kiedy Lisa Marie była w wannie albo biegał z nią po ogrodzie. Uwielbiał córkę.”

„(…) Elvis nie znosił zasad.”

„Lisa Marie wyszła po raz pierwszy za mąż w wieku 20 lat, rok później zaszła w ciążę – prawie w tym samym wieku co ja. Długo o tym rozmawiałyśmy, ale potem i tak zrobiła to, co sama uważała za stosowne. Zupełnie jak jej ojciec. Niestety, jej małżeństwo nie przetrwało i muszę przyznać, że obie przez te lata miałyśmy problemy z mężczyznami. Obie dokonywałyśmy tych samych złych wyborów. Być może dlatego, że obie żyjemy w cieniu Elvisa: mężczyźni pojawiający się w naszym życiu muszą zrozumieć, że przebywanie z nami może być przytłaczające. Cały świat zawsze się nam przygląda.”

„Nie sądzę, bym kiedykolwiek spotkała kogoś, kogo pokocham tam mocno jak Elvisa. Porównywanie kogokolwiek do niego jest bezcelowe. Tak, byłam z mężczyznami, na których mi zależało, ale Elvis zawsze pozostanie moją pierwszą miłością. I ostatnią.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest See Li. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Priscilla_Presley
https://en.wikipedia.org/wiki/Priscilla_Presley
https://www.filmweb.pl/person/Priscilla+Presley-40870/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Priscilla_Presley

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły