Charlize Theron przyszła na świat w Benoni (RPA), 7 sierpnia 1975 roku. Jest południowoafrykańską aktorką i producentką filmową, laureatką Oscara. Posiada podwójne obywatelstwo, zarówno południowoafrykańskie, jak i Stanów Zjednoczonych.


Biografia i życiorys Charlize Theron

Wczesne lata

Charlize Theron urodziła się w Benoni, w ówczesnej prowincji Transvaal (obecnie prowincja Gauteng) w Południowej Afryce, jedyne dziecko Gerdy (z domu Maritz) i Charlesa Therona. Słynny bohater wojny burskiej Danie Theron był jej pra-pra-wujkiem. Charlize Theron pochodzi z rodziny Afrykanerów, a jej pochodzenie obejmuje zarówno Holendrów, jak i Francuzów i Niemców. Jej francuscy przodkowie byli wczesnymi osadnikami hugenotów w Południowej Afryce .„Theron” to nazwisko oksytańskie (pierwotnie pisane Théron) wymawiane w języku afrikaans jako [trɔn].

Dorastała na farmie rodziców w Benoni, niedaleko Johannesburga. 21 czerwca 1991 r. ojciec Charlize Theron, alkoholik, zagroził życiu zarówno nastoletniej Charlize, jak i jej matce, fizycznie atakując matkę i strzelając do obojga. W szarpaninie jaka miała miejsce matka Charlize odzyskała swój pistolet, oddała strzał i zabiła go. Strzelanina została prawnie uznana za samoobronę, a jej matka nie stanęła w obliczu żadnych prawnych reperkusji.

Charlize Theron uczęszczała do szkoły podstawowej Putfontein (Laerskool Putfontein). W wieku trzynastu lat Theron została wysłana do szkoły z internatem i rozpoczęła studia w National School of the Arts w Johannesburgu. Chociaż Theron biegle włada językiem angielskim, jej pierwszym językiem jest oczywiście afrykański.

Kariera

Charlize Theron zdobyła międzynarodowe uznanie w latach 90., grając główną rolę w hollywoodzkich filmach „Adwokat diabła” (1997), „Wielki Joe” (1998) i „Wbrew regułom” (1999). W 2003 roku zdobyła uznanie krytyków za rolę seryjnej morderczyni Aileen Wuornos w produkcji pt. „Monster”, za którą otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki, stając się pierwszą południowoafrykańską zdobywczynią Oscara w kategorii aktor/aktorka. Otrzymała kolejną nominację do Oscara za rolę kobiety wykorzystywanej seksualnie, która szuka sprawiedliwości, czyli za rolę w dramacie „Daleka północ” (2005). Od tego czasu Charlize Theron wystąpiła w kilku najbardziej dochodowych filmach akcji, w tym w „Hancocka” (2008), „Królewna Śnieżka i łowca” (2012), „Prometeusz” (2012), „Mad Max: Na drodze gniewu” (2015), „Szybcy i wściekli” (2017) i „Atomic Blonde” (2017). Otrzymała również pochwały za granie kobiet w trudnej sytuacji, mianowicie w komediodramatach Jasona Reitmana „Kobieta na skraju dojrzałości” (2011) i „Tully” (2018), otrzymując nominacje do Złotego Globu za oba filmy.

Od początku 2000 roku Charlize Theron zaryzykowała produkcję filmową w ramach swojej firmy Denver i Delilah Productions. Wyprodukowała wiele filmów w których zagrała główną rolę, w tym „Granice miłości” (2008), „Mroczny zakątek” (2015) i „Niedobrani” (2019). Charlize Theron została obywatelem amerykańskim w 2007 r., zachowując obywatelstwo południowoafrykańskie. W 2016 r. Time umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Ciekawostki o Charlize Theron

  • Przez trzy miesiące ćwiczyła zachowanie właściwe dla osób ze schizofrenią, co odbyło się pod okiem psychologa. Wszystko, aby dobrze wypaść w filmie pt. „Adwokat diabła”.
  • W latach 2003-2010 była narzeczoną aktora Stuarta Townsenda. Para poznała się na planie produkcji zatytułowanej „24 hours”.
  • Aktorka uległa wypadkowi w trakcie wykonywania sceny ściśle kaskaderskiej na planie filmowym „Aeon Flux”. Wypadek opóźnił zdjęcia do filmu aż o ok. miesiąc. Od tej pory w każdym jej kontrakcie zamieszczane jest zastrzeżenie, że nie może brać udziału w scenach kaskaderskich.
  • Rok 2010 oznaczał dla niej również wystąpienie w teledysku do piosenki „Crossfire” artysty Brandona Flowersa.
  • Użyczyła swego wizerunku dotąd już w dziesięciu dużych kampaniach reklamowych.
  • Ma dwoje adoptowanych dzieci.
  • Zdobyła 1. miejsce – jako „najseksowniejsza żyjąca kobieta” według magazynu „Esquire” oraz 3. miejsce jako jedna z „10 najpiękniejszych kobiet świata” według magazynu „People”.

Cytaty Charliza Theron

„Aktorzy tak naprawdę mają sielskie życie: nie muszą się martwić o całe to materialne zaplecze, o wielu rzeczach nawet nie mają pojęcia. Producent zaś musi wiedzieć o wszystkim i nieustannie panować nad sytuacją.”

„Bo co to znaczy ładna – na planie i podczas sesji fotograficznych mam osoby, których zadaniem jest wyłącznie dbanie o mój wygląd. Potem zdjęcia obrabiają graficy. Tymczasem na co dzień nie jestem tak perfekcyjna. Kiedy wstaję rano, wyglądam jak Sylvia, moja bohaterka z Granic miłości, po przepłakanej nocy.”

„Kieliszek dobrego wina czyni cuda.”

„Kobieta zakochana jest piękna – oto sekret mojej urody.”

„Nigdy nie pomyślałam, że jestem w jakiś sposób lepsza od innych, choć przyznaję, że moje życie nie jest typowe.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Fuzheado. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Charlize_Theron
https://en.wikipedia.org/wiki/Charlize_Theron
https://www.filmweb.pl/person/Charlize.Theron/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Charlize_Theron


Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.8 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły