Brad Pitt przyszedł na świat w Shawnee (USA), 18 grudnia 1963 roku. Jest popularnym amerykańskim aktorem i producentem filmowym.


Biografia i życiorys Brada Pitta

Brad Pitt urodził się 18 grudnia 1963 roku w Shawnee w Oklahomie, a wychował się w Springfield w stanie Missouri. Jest synem Jane Etty (Hillhouse) oraz doradcy szkolnego i menedżera firmy z ciężarówkami – Williama Alvina Pitta. Ma młodszego brata – Douglasa (Douga) Pitta i młodszą siostrę – Julie Neal Pitt. W Kickapoo High School Bradt Pitt brał udział w sportach, debatach, rządach studenckich i szkolnych musicalach. Uczęszczał później na University of Missouri, gdzie studiował dziennikarstwo ze szczególnym uwzględnieniem reklamy. Opuścił college nie kończąc jednak studiów, aby móc następnie przenieść się do Kalifornii. Zanim odniósł sukces w aktorstwie, Brad Pitt był kierowcą limuzyn dla striptizerek.

Brad Pitt oojawił się w telewizji, począwszy od dziennej opery mydlanej „Inny świat” (1964), po czym pojawił się w roli Randy’ego w legendarnej już operze mydlanej „Dallas” (1978). Po serii gościnnych występów w różnych serialach telewizyjnych w latach 80. Pitt zyskał również popularność z początkiem lat 90., a to w filmie „Thelma i Louise” (1991), w którym zagrał seksownego kryminalistę, który romansował z Geeną Davis. Doprowadziło to ostatecznie do jego głównych ról, w takich produkcjach jak „Johnny Suede” (1991) i „Wspanialy świat” (1992).

Ale kariera Pitta odbiła się też na fakcie jego obsady w „Rzece zycia” (1992), która umocniła jego status wielowarstwowego aktora, mającego nie tylko ładną buzię. Kolejne projekty Pitta były tak dziwaczne i zróżnicowane, jak jego występy, począwszy od niezapomnianego komicznego epizodu jako współlokator-stoner Floyd w „Prawdziwym romansie” (1993) po romantyczne role w tak wystawnych filmach, jak „Wywiad z wampirem” (1994) i „Wichry namietności” (1994 ), aż do torturowanego emocjonalnie detektywa w horrorze-thrillerze „Siedem” (1995). Jego portret szalonego dziwaka Jeffreya Goinesa w filmie „12 małp” (1995) doprowadziło do jego zdobycia słynnego Globu za najlepszy występ aktora w roli drugoplanowej.

W 1999 roku wcielił się w postać Tyler’a Durden’a w filmie „Podziemny krąg” (1999). Rolę tą można uznać za jedną z najbardziej znaczących w jego karierze.

Portret Achillesa Pitta w wielkobudżetowym dramacie „Troja” (2004) pomógł ustalić jego atrakcyjność jako gwiazdy filmu akcji, a tuż za tym należy ustalić jego główną rolę w stylowym filmie szpiegowskim „Mr. & Mrs. Smith” (2005) . To na planie „Pana i Pani Smith” Pitt, który poślubił Jennifer Aniston podczas bardzo nagłośnionej ceremonii w 2000 roku, poznał swoją następną partnerkę – Angelinę Jolie. Pitt opuścił Aniston właśnie dla Jolie w roku 2005, doprowadzając do rozpadu związku, który nadal napędza historie tabloidów, wiele lat po jego wystąpieniu.

Brad Pitt tymczasem kontynuuje dziką różnorodność swoich wyborów filmowych, pojawiając się we wszystkim, od popcornowych filmów koncepcyjnych, takich jak „Megamocny” (2010), po pełne przygód jak „Bękarty wojny” (2009) i „Drzewo życia” (2011). Otrzymał dwie nominacje do Oscara dla najlepszego aktora, za „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (2008) i „Moneyball” (2011). W 2014 roku zagrał w filmie wojennym „Furia” (2014) u boku Shii LaBeouf, Logana Lermana, Jona Bernthala i Michaela Peñy.

Brad Pitt i Angelina Jolie mają sześcioro dzieci, w tym dwóch synów i córkę, którzy zostali adoptowani. Jednak 19 września 2016 Jolie złożyła pozew o rozwód, wskazując jako przyczynę „różnice nie do pogodzenia”. Para rozwiodła się 12 kwietnia 2019 roku.

Ciekawostki na temat Brada Pitta

  • Od 1997 roku Brad Pitt ma zakaz wstępu do Chin, a to z powodu jego występu w jednej z głównych ról filmu „Siedem lat w Tybecie”.
  • Wystąpił w teledysku Bree Sharpa pod tytułem „David Duchovny” (1999).
  • Chciał zagrać rolę filmowego Chrisa Cole w produkcji „Gwiazda rocka”. Uznano wtedy jednak, że należy zatrudnić kogoś po prostu młodszego, więc ostatecznie angaż dostał Mark Waglberg.
  • Na potrzeby roli w filmie „Kalifornia” Brad Pitt zdecydował się poddać dentystycznemu zabiegowi rozdrobnienia zęba.
  • W 2008 roku postać nazwiskiem Tyler Durden, którą Pitt zagrał w w filmie „Podziemny krąg”, zajęła bezkonkurencyjnie pierwsze miejsce w rankingu magazynu „Empire” – na 100 najlepszych filmowych charakterów.
  • Swego wizerunku użyczył w zawrotnej liczbie dziesięciu kampanii reklamowych film rozmaitych branż i produktów – od biżuterii Damiani po najnowsze modele firmy Honda.
  • Odmówił zagrania Kevina Calhouna w filmie zatytułowanym „Ludzie miasta”.

Cytaty Brada Pitta

„Nie nadaję się do bezmyślnego wykonywania rozkazów.”

„Jestem za małżeństwami gejowskimi, legalizacją marihuany i przeciw religii. Nie mam szans.”

„Stawiam na skrajną różnorodność. Szukam różnych ról, bo nie chcę zostać przypisany tylko do jednego ich rodzaju zanim nie przekonam się, w jakich jestem najlepszy.”

„Tego rodzaju imprezy niesamowicie jednoczą ludzi.” (o mundialu)

„W każdej chwili wymieniłbym młodość na mądrość wieku dojrzałego.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest DoD News Features. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

https://www.imdb.com/name/nm0000093/bio
https://pl.wikipedia.org/wiki/Brad_Pitt
https://www.filmweb.pl/person/Brad.Pitt/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Brad_Pitt


Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły