Andre Agassi przyszedł na świat w Las Vegas 29 kwietnia 1970 roku. Jest amerykańskim tenisistą pochodzenia ormiańskiego, irańskiego i asyryjskiego.


Biografia i życiorys Andre Aggassiego

13-letni Agassi podjął się edukacji w Nick Bollettieri’s Tennis Academy, czyli jednej ze szkół na Florydzie. Właścicielem szkoły był wówczas niejaki Bolletteri, który to zaproponował rodzicom przyszłego wielkiego tenisisty nauczanie go za darmo – twierdził bowiem, że Andre ma w sobie ów naturalny talent do gry w tenisa. Agassi został już trzy lata później zawodowym tenisistą. Był rok 1986. Rok później natomiast Agassi zwyciężył swój pierwszy tenisowy turniej w karierze, mianowicie w Itaparica. Rok z kolei 1990 jest w jego biografii decydujący i zwrotny, ponieważ wtedy właśnie wygrał w czterech turniejach: w San Francisco, w Key Biscayne, w Washington oraz zajął miejsce pierwsze w Mistrzostwach Świata Tenisistów. W 1992 roku Agassi pokonał w słynnym Wimbledonie nie kogo innego, a samego Gorana Ivanisevica. Andre Agassi zdobył wkrótce złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich, mających miejsce w roku 1996. W 1997 roku ustatkował się rodzinnie, bowiem sfinalizował swój związek z hollywoodzką aktorką, Brooke Shields (małżeństwo nie trwało długo – para rozstała się po zaledwie dwóch latach). Jego drugą żoną była za to kobieta z branży, czyli sławna i utalentowana zawodniczka tenisisowa Steffi Graff.

Andree Agassi jest jednym z siedmiu tenisistów na świecie, którzy wygrali wszystkie turnieje wielkoszlemowe. Agassi przeszedł na emeryturę w roku 2006, czyli po jego ostatnim wystąpieniu w US Open. Później skupił się na celach charytatywnych. W ramach tego Agassi występuje w okazjonalnych turniejach pokazowych, między innymi wystąpił w roku 2010 r. – dochód z widowiska został przekazany na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi i tsunami na Haiti.

Ciekawostki o Andre Agassim

  • Niejaki Bolletteri, trener tenisa ziemnego, dostrzegł w młodym, bo zaledwie 13-letnim Agassim niebywały talent zdolny wkrótce rozkwitnąć. W ten sposób poprowadził trenersko chłopaka, który już trzy lata później zaczął zwyciężać najwyższych lotów turnieje tenisowe.
  • Jest w związku ze słynną tenisistką Steffi Graff. Mają dwójkę dzieci.
  • W 1994 r. Agassi założył swą własną fundację. W latach 1995 i później w 2001 Agassi otrzymał Nagrodę ATP imienia Arthura Ashe’a, czyli laur za podejmowaną przez niego działalność humanitarną.
  • Uznawany za jednego z największych tenisistów, który kiedykolwiek grał w historii tego sportu. W momencie zakończenia kariery w stacji BBC otrzymał miano „prawdopodobnie największej gwiazdy sportu wszech czasów”.
  • Został mistrzem 8 turniejów wielkoszlemowych.

Cytaty Andre Agassiego

„Nienawidzę tenisa, nienawidzę go z całego serca, a mimo to będę grał dalej, odbijał piłki cały ranek, całe popołudnie, bo nie mam wyboru. Bez względu na to, jak bardzo bym chciał przerwać, nie mogę.”

„Nic nie może zastąpić po prostu ciężkiej pracy. Musiałem poświęcić czas, aby wrócić. Oznaczało to trening i pocenie się każdego dnia. Ale byłem całkowicie zaangażowany w prace, aby udowodnić sobie, że wciąż mogę to zrobić.”

„Czasem trudniej jest przypomnieć sobie, co robisz i dlaczego to robisz … Innym razem masz na to wielkie pragnienie, ale fizycznie nie reagujesz tak, jak chcesz. To stwarza inne wyzwania. Wtedy czasami wszystko się zgadza.”

„Byłem zmotywowany przez pokonywanie wyzwań i pokonywanie przeszkód, które napotykają mnie. Wciąż istnieje wiele powodów do zmotywowania.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Andre_Agassi
  • https://www.brainyquote.com/authors/andre_agassi
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Andre_Agassi

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Wikigo. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły