50 Cent, czyli Curtis James Jackson III, przyszedł na świat w Nowym Jorku 6 lipca 1975 roku. Jest bardzo popularnym amerykańskim raperem.


Biografia i życiorys 50 centa

50 cent wychowywał się pod okiem dziadków w nowojorskiej dzielnicy Queens. Stało się tak, ponieważ jego matkę zamordowano gdy miał zaledwie 8 lat, natomiast ojciec w ogóle nie był zainteresowany wychowywaniem chłopca. Podobnie jak wielu czarnoskórych amerykanów z tych najbiedniejszych dzielnic, raper zaczął handlować narkotykami, przez co wielokrotnie wchodził w konflikt z prawem. Tym nie mniej od najmłodszych lat był zainteresowany muzyką, więc tworzył. W 1999 nadszedł wreszcie czas podpisania przez niego kontraktu z poważną wytwórnią Columbia, dzięki czemu pojawił się wkrótce jego album zatytułowany „Power of the Dollar”. Kontrakt jednak został rozwiązany w związku z kryminalnym zajściem z jego udziałem, lecz również w czasie rehabilitacji rapera, po tym jak w wyniku strzelaniny został wielokrotnie postrzelony. W późniejszym czasie mógł poznać między innymi przyszłych członków grupy G-Unit, który zaowocował wydaniem drugiego albumu pt. „Guess Who’s Back”. Dzięki zainteresowaniu, jakie wówczas wzbudził u popularnego rapera Eminema, ten zaproponował mu umowę kontraktową ze swoją wytwórnią Shady Records. W 2003 ukazała się zatem płyta 50 Centa „Get Rich or Die Tryin”, która osiągnąwszy szczyty list przebojów wyniosła rapera na szczyty. W 2005 ukazał się longplay kolejny, a nagrany też dla Shady Records, mianowicie „The Massacre”, dwa lata później, w 2007, album „Curtis”. W tym właśnie czasie udało się nakręcić biograficzny film oparty na jego życiorysie, pt. „Get Rich or Die Tryin”, w którym 50 Cent odegrał rolę główną. W 2009 ukazał się z kolei następny album nowojorczyka pt. „Before i Self Destruct”. 50 Cent współpracuje poza tym z firmą Reebok, ma tam swoją linię ubrań pod nazwą jaki ma jego band, czyli „G-Unit”. Twórca stał się także natchnieniem dla autorów gier komputerowych, w ten sposób powstał na przykład branżowy produkt o nazwie 50 Cent – Bulletproof i 50 Cent – Blood on the sand.

Ciekawostki o 50 cent

  • 50 cent zadebiutował aktorsko w 2005 roku, w filmie autobiograficznym pt. Get Rich or Die Tryin’. Produkcje wyreżyserował Jim Sheridan, a film zdobył wiele pozytywnych recenzji, dzięki czemu raper rozpoczął wtedy karierę aktorską. Później ukazały się kolejne filmy z muzykiem, co niebywale poprawiło jego popularność w mediach.
  • Już w wieku jedenastu lat trenował boks. Trzy lata później był już stałym bywalcem siłowni, i jak sam to ujął w wywiadzie: „Kiedy nie miałem co robić w szkole, trenowałem na siłowni (boks) albo sprzedawałem narkotyki na ulicy”. W połowie lat 80. XX wieku w związku z sukcesami sportowymi wziął udział w igrzyskach olimpijskich boksu amatorskiego młodzików.
  • 50 cent należy dziś do ścisłej czołówki twórców nurtu rap. Pomocny okazał się w tym inny wielki, czyli Eminem, który został wydawcą płyt 50 centa.

Cytaty 50 centa

„Musisz myśleć o jutrze nawet, jeśli może ono nigdy nie nadejść.”

„Wtedy też dni upływały mi na cichym, niewidocznym trwaniu.”

„To, że człowiek zmienia otoczenie, nie znaczy, że sam się zmieni.”

„Zrozum: ludzie osądzają cię poprzez wygląd, obraz, który projektujesz poprzez swoje
akcje, słowa i styl. Jeśli nie przejmiesz kontroli nad tym procesem, ludzie zobaczą
i określają cię tak, jak chcą, często na twoją szkodę.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Thomas van de Weerd. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/50_Cent
  • https://www.goodreads.com/author/quotes/499992.50_Cent
  • http://lubimyczytac.pl/cytaty/100076/autor/50-cent

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły