Andrzej Stasiuk przyszedł na świat w Warszawie 25 września 1960 roku. Jest polskim prozaikiem, poetą, dramaturgiem, eseistą, publicystą i wydawcą.


Biografia i życiorys Andrzeja Stasiuka

Andrzej Stasiuk opuścił dyscyplinarnie kolejno liceum zawodowe, technikum oraz zasadniczą szkołę zawodową. We wczesnych latach 80. pisarz zaangażował się w działalność Ruchu Wolność i Pokój. Wcielony do wojska, jednak wkrótce zdezerterował, za co został skazany i osadzony w zakładzie karnym na półtora roku. W 1986 Stasiuk opuścił Warszawę by zamieszkać w Czarnem, a kilka lat później w Beskidzie Niskim – w Wołowcu.

Został autorem felietonów prasowych, które ukazały się na łamach takich tytułów jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Wyborcza”, „Tytuł”, „Ozon”, czy też „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i innych popularnych pism. Jego książki przetłumaczono na języki obce, w tym np białoruski, fiński, niderlandzki, angielski, francuski, rosyjski, niemiecki, norweski, węgierski, ukraiński, włoski, rumuński, czeski.

Wraz z żoną Moniką, Andrzej Stasiuk prowadzi Wydawnictwo Czarne, które to podjęło kierunek specjalizujący się w wydawaniu literatury środkowoeuropejskiej.

Wystąpił w filmie zatytułowanym „Gnoje” (1995) w reżyserii Jerzego Zalewskiego, będącym adaptacją popularnej książki Stasiuka pt. „Biały kruk”.

26 stycznia 2018 roku ukazał się studyjny longplay w wykonaniu: Mickiewicz – Stasiuk, a nagrany oprócz tego wspólnie z ukraińskim zespołem o nazwie Haydamaky. Płyta ta dotarła do 12. miejsca polskiej listy sprzedaży OLiS.

Ciekawostki o Andrzeju Stasiuku

  • Uznaje się Stasiuka za jednego z pisarzy współczesnych najwybitniejszych. Jako laureat nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), czy też nagrody im. S. B. Lindego (2002), był również kilkakrotnie nominowany do prestiżowej literackiej nagrody Nike, otrzymując ją w 2005 roku za swą książkę pod tytułem „Jadąc do Babadag” (otrzymał również nominację do Śląskiego Wawrzynu Literackiego).
  • Prowadzi swe Wydawnictwo Czarne, które zajmuje się wypuszczaniem literatury środkowoeuropejskiej, w tym autorów znanych mniej – o mniejszych szansach publikowania w innych oficynach.
  • Stasiuk był dyscyplinarnie relegowany w kilku szkół średnich.
  • Odbywał karę pozbawienia wolności za dezercje z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.

Cytaty Andrzeja Stasiuka

„Są takie zbiegi okoliczności, które przypominają wyrafinowany plan.”

„Kocha się to, czym się nigdy nie będzie.”

„Tęskni się do rzeczy głupich. Nawet wtedy gdy jest się mądrym, wtedy chyba najbardziej…”

„Wszystko małe jest odbiciem czegoś większego.”

„Nic tak nie przywraca chęci do życia jak spierdolone samobójstwo.”

„Smutek odurza jeszcze mocniej niż nadzieja.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Stasiuk
  • https://www.filmweb.pl/person/Andrzej+Stasiuk-353430/trivia
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Andrzej_Stasiuk

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Hans Peter Schaefer. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły