Amy Jade Winehouse przyszła na świat w Londynie 14 września 1983 roku, a zmarła 23 lipca 2011. Była angielską piosenkarką, autorką tekstów oraz kompozytorką.


Biografia i życiorys Amy Winehouse

Amy Winehouse dorastała w Southgate, czyli w północnej dzielnicy Londynu. Pochodziła z rodziny o żydowskich korzeniach. Jej ojciec trudnił się pracą kierowcy taksówki, a matka farmacją. Amy Winehouse miała także brata Alexa. Winehouse w czasie gdy uczęszczała do Ashmole School, mając 10 lat, założyła swój pierwszy band, nazywając go „Sweet ‘n’ Sour”. Zespół jednak rozpadł się wkrótce, dołączyła więc do Sylvia Young Theatre School. Już w wieku lat trzynastu Winehouse umiała grać na gitarze, co w połączeniu z wcześnie profesjonalnym głosem, bowiem śpiewała bardzo dobrze już w wieku szesnastu lat, trafiła szybko na drogę prowadzącą wprost do drzwi wytwórni Island Record, a to ściślej za sprawą pomocy ze strony Tylera Jamesa – wokalisty soulowego. Jej debiutancki album „Frank” okazał się strzałem w dziesiątkę, został w końcu oceniony niezwykle wysoko przez krytykę. Rok 2006 oznaczał natomiast wydanie przez nią albumu drugiego, zatytułowanego „Back to Black”. Okazało się, że na czele z singlem „Rehab” płyta trafiła do rąk milionowych rzesz słuchaczy, więc zaowocowała również wieloma nagrodami branży muzycznej.

W 2007 roku, Amy Winehouse poślubiła Blake’a Fieldera-Civila, z którym jednak wzięła rozwód już dwa lata później. Dało się we znaki również uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Cierpiała na poważną rozedmę płuc, miała halucynacje, dość częste konwulsje i wreszcie zaburzenia osobowości, które powodowały z czasem trudności we współpracy.

Amy Winehouse zmarła w Londynie 23 lipca 2011 roku. Oficjalnym powodem było przedawkowanie alkoholu, wiadomo przy tym również o innych substancjach obecnych w jej krwiobiegu na dość długo, by mieć wpływ na ogólna kondycję zdrowotna artystki.

Ciekawostki o Amy Winehouse

 • Wieść niesie, że już rok po tym, jak dołączyła do Sylvia Young Theatre School, została wyrzucona ze składu z powodu kolczyka w nosie. Tymczasem były również inne czynniki, które miały wpływ na tą decyzję, łącznie z dość skomplikowanym charakterem Winehouse.
 • Duże ilości wypalanych papierosów oraz kokainy sprawiły, że Amy Winehouse miała płuca wydolne zaledwie w siedemdziesięciu procentach.
 • Wbrew powszechnej opinii, Amy Winehouse było stać na okresy abstynencji. Było to jednak też dość obosieczne – po jednym z takich okresów trzeźwości, Winehouse nagle pewnego dnia wypiła dużą ilość alkoholu, co spowodowało ustanie akcji serca.

Cytaty Amy Winehouse

„W dłuższej perspektywie będę przede wszystkim chciała założyć rodzinę. Ambicje artystyczne już zaspokoiłam. Nagrałam płytę, z której jestem naprawdę dumna. Teraz chcę nagrywać następne, ale chciałabym też mieć dzieci. A potem wyjechać do Vegas, otworzyć kasyno i występować tam każdego wieczora.”

„Każda zła sytuacja to bluesowa piosenka, która czeka, by się wydarzyć.”

„Życie jest krótkie. Wszystko może się zdarzyć i zwykle tak jest, więc nie ma sensu siedzieć i myśleć o wszystkich „ale” oraz „i”.”

„Moim usprawiedliwieniem jest to, że większość ludzi w moim wieku spędza dużo czasu zastanawiając się nad tym, co zamierzają zrobić przez następne pięć lub dziesięć lat. Czas spędzony na myśleniu o swoim życiu, po prostu spędzam na piciu.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Fionn Kidney (Flickr)
 • Treść
  • https://www.biography.com/people/amy-winehouse-244469
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Amy_Winehouse

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.7 / 5. Oddanych głosów: 7

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły