Warren Edward Buffett przyszedł na świat w Omaha 30 sierpnia 1930 roku. Jest amerykańskim ekonomistą, inwestorem giełdowym, przedsiębiorcą i filantropem. Uchodzi do dziś za najlepszego inwestora na świecie, a przynajmniej za jednego z najlepszych.


Biografia i życiorys Warrena Buffetta

Warren Buffett, którego często tyczy się określenie „legendarny inwestor”, jest głównym akcjonariuszem, tym, który przewodniczy radzie nadzorczej, oraz prezesuje Berkshire Hathaway. Konsekwentnie i od wielu lat Warren Buffett jest na szczycie list dotyczących najbogatszych ludzi na świecie – szczególny był dla niego rok 2008, wówczas to był bezkonkurencyjnym najbogatszym świata, natomiast w 2015 roku był na miejscu trzecim list najbogatszych. Branża międzynarodowej finansjery nazywa Warrena Buffetta mianem „Mędrca z Omaha” lub „Wyroczni z Omaha”. Nie wzięło się to z samej umiejętności inwestycyjnej i posiadanego majątku, ponieważ Warren Buffett to ponadto osoba kierująca się szczególnym rodzajem etyki, mówiącej na przykład o konieczności inwestowania w wartość oraz potrzebie oszczędzania i prowadzenia życia skromnego, niejako bez względu na stan posiadania. W jego przypadku postulaty tego rodzaju są utrzymywane w praktyce, bowiem Warren Buffett systematycznie inwestuje w cele filantropijne, deklarując przekazywanie 99 procent majątku na potrzeby charytatywne. Prowadzi w tym celu Fundację Gatesów, będąc, co istotne, człowiekiem z sukcesami dziedzicznymi, a to z uwagi na fakt, że jest synem Howarda Buffetta, który był republikańskim kongresmenem wyznającym zbiór zasad i cnót wyznawanych dziś przez majętnego syna.

Ciekawostki o Warrenie Buffecie

  • Karierę swą Warren Buffett zaczynał w wieku 12 lat, podejmując pracę polegającą na roznoszeniu gazet – zarabiał miesięcznie 175 dolarów. Po dwóch latach pracy zainwestował w 40 akrową działkę, którą zyskownie wydzierżawił.
  • Wzorem był i pozostał dla niego jego uniwersytecki wykładowca, autor „Security Analysis” oraz „Intelligent Investor”, czyli Benjamin Graham.
  • Kluczem do sukcesu Buffetta i metodą jest właściwe i bardzo dobre rozpoznanie działań przedsiębiorstw, a w oparciu o to nabywanie ich akcji w dużych pakietach (tak zwane inwestowanie skoncentrowane). W ten sposób zarobił krocie na przykład na dużym pakiecie akcji firmy Coca – Cola.
  • Dzisiaj Buffett to udziałowiec większościowy Berkchire Hathaway, którego wartość wynosi 74,4 miliarda.

Cytaty Warrena Buffetta

„Bogaci zawsze będą mówić: daj nam więcej pieniędzy, a my pójdziemy i wydamy je, a one potem spłyną w dół do reszty was, ale to nie działa i opinia publiczna zaczyna to rozumieć.”

„Lepiej częściowo mieć rację, niż całkowicie się mylić.”

„Dużo lepiej jest kupić wspaniałą firmę za przeciętną cenę, niż przeciętną firmę za wspaniałą cenę.”

„Ryzyko bierze się z nieświadomości swoich poczynań.”

„Podczas gdy większość Amerykanów z trudem wiąże koniec z końcem, my, superbogaci, korzystamy z wielkich ulg podatkowych. (…) Płacę niższe podatki niż moja sprzątaczka.”

Źródła

  • https://www.biography.com/people/warren-buffett-9230729
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Warren_Buffett
  • http://www.polskatimes.pl/artykul/1041095,warren-buffett-czyli-wyrocznia-z-omaha-jak-sie-zarabia-w-dobie-kryzysu-zdjecia,id,t.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły