Agnieszka Grochowska przyszła na świat w Warszawie, 31 grudnia 1979 roku. Jest polską aktorką teatralną i filmową, laureatką Złotego Lwa na gdyńskim Festiwalu Filmowym oraz laureatką prestiżowego Orła.


Biografia i życiorys Agnieszki Grochowskiej

Agnieszka Grochowska jest polską aktorką filmową i teatralną, laureatką nagrody filmowej Orzeł i dwóch Złotych Lwów. Szerszej publiczności dała się aktorka poznać w takiej produkcji, jak m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, następnie „Tylko mnie kochaj”, również „W ciemności”, „Trzy minuty” oraz „Pręgi”.

Agnieszka Grochowska urodziła się 31 grudnia 1979 roku w Warszawie. Ukończyła kolejno szkołę podstawową oraz średnią, aby w efekcie starań edukacyjnych zostać absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Jej droga zawodowa związana była nie tylko z filmem, ale również z deskami teatralnymi, na których to zadebiutowała w roku 200. Zagrała wtedy rolę główną w sztuce zatytułowanej „Beatryks Cenci” przed kamerami Teatru Telewizji. Od tamtej pory grała na deskach takich warszawskich teatrów jak: Teatr Studio, Teatr Narodowy, Teatr Mały, Teatr Nowy Praga, Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Teatr 2xU/Usta Usta oraz Teatr Telewizji. Wystąpiła w takich spektaklach, jak te pod tytułem: „Rzecz o banalności miłości”, „Antygona”, „Techniki negocjacyjne”, „Król Lear”, „Mewa”, „Zima”, „Mewa”, „Bal pod Orłem”, „Pozory mylą”, czy też „Sługa dwóch panów”.

Natomiast w filmie Agnieszka Grochowska zadebiutowała w roku 2002, grając małą rolę w dramacie psychologicznym pod tytułem „Alarm”. W następnym roku mogła dzięki temu pojawić się w produkcji pt. „Warszawa”, natomiast w 2004 roku aktorka zagrała postać imieniem Tania – w dramacie obyczajowym pod tytułem „Pręgi”, gdzie wystąpiła u boku takich jak Michał Żebrowski, Jan Frycz, Borys Szyc i Jan Peszek. Za tę właśnie rolę została Grochowska nominowana do Orła, następnie do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz do Złotej Kaczki. Zagrała oprócz tego w takich produkcjach, jak m.in.: „Weź swoje życie” z roku 2005, „S@motność w sieci” w roku 2006, „Tylko mnie kochaj” (2006), następnie „Hania” (2007), wreszcie w filmie „Mała wielka miłość” (2008).

Rok 2009 oznacza tymczasem w biografii Agnieszki Grochowskiej otrzymanie przez nią nagrody Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – za rolę w niezwykle ciekawym obrazie pod tytułem „Upperdog”. W tym samym roku aktorka pojawiła się jeszcze w filmie „Nie opuszczaj mnie”. Złotego Lwa otrzymała za rolę lektorki w dramacie „Trzy minuty. 21:37″’

W 2011 roku Agnieszka Grochowska zagrała w filmie popularnej polskiej reżyserki Agnieszki Holland pod tytułem „W ciemności”, zdobywając tym samym Nagrodę Indywidualną Złote Lwy, w 2012 odebrała z kolei nagrodę Orła za rolę oddaną w obrazie „Bez wstydu”, natomiast w roku 2014 Złotą Kaczkę za rolę Anki przed kamerami w dramatu pt. „Obce ciało”.

W 2004 roku Agnieszka Grochowska pobrała się z reżyserem Dariuszem Gajewskim, z którym ma dwójkę dzieci.

Ciekawostki o Agnieszce Grochowskiej

  • Wystąpiła w kampanii społecznej zachęcającej Polaków do przekazywania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego; jak również w kampanii społecznej Fundacji Legalna Kultura pt. „Korzystając z legalnych źródeł, wspierasz kulturę”.
  • Otrzymała nagrodę dla gwiazdy jutra „Shooting Stars” (przyznaną na berlińskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym) oraz Nagrodę Jubileuszową pisma „Zwierciadło”, ale nie tylko bo również „Gwiazdę Gwiazd Elle” i nagrodę „L’Oreal Paris” dla Najbardziej Stylowej Aktorki.
  • Agnieszka Grochowska w 2014 roku odebrała prestiżowe odznaczenie, mianowicie Złoty Krzyż Zasługi, oraz Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
  • Przed kamerą Agnieszka Grochowska zadebiutowała w roku 2002, w filmie zatytułowanym „AlaRm”, w reżyserii swojego przyszłego męża, którym został Dariusz Gajewski.

Cytaty Agnieszki Grochowskiej

„Film kręcony w Kazachstanie. Była to wielka przygoda. Tam na planie, czy poza nim, praktycznie nie ma różnicy. Te przestrzenie, ci ludzie są tacy sami od wielu lat. Prawie nic się tam nie zmienia. To było całkowite oderwanie od znanej mi rzeczywistości. Można więc powiedzieć, że w tym momencie przełomowe jest dla mnie osobiste przeżycie. Ale też kumulacja moich doświadczeń i tego, co do tej pory zrobiłam.”

„Cybulski był świetnym aktorem, który odszedł nagle, i to pewnie też potęguje budowanie jego mitu. Wszyscy wiemy, kim był Zbigniew Cybulski, więc nie tylko dla młodych aktorów jest kimś ważnym.”

„Los jest bardzo wygodnym wytłumaczeniem, gdy działamy wbrew rozsądkowi i pewnych rzeczy nie chcemy zauważać. Ale może to jest właśnie najpiękniejsze, że oczekujemy w życiu cudów i potrafimy urwać się z łańcucha, poddać emocjom, zakochać, nawet jeśli konsekwencje bywają takie, jak przeczuwaliśmy – opłakane? Szekspir przekonuje, że na pewno nie istnieje coś takiego jak obiektywna rzeczywistość (…).”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Grochowska
https://www.filmweb.pl/person/Agnieszka.Grochowska/trivia
http://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=agnieszka+grochowska
https://pl.wikiquote.org/wiki/Agnieszka_Grochowska

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły