Adam Małysz

Adam Małysz urodził się w Wiśle 3 grudnia 1977 roku. Jest najbardziej utytułowanym skoczkiem narciarskim w historii tego sportu w Polsce, natomiast w kategorii „wszech czasów” zajmuje lokatę trzecią.


Krótki życiorys Adama Małysza

Adam Małysz urodził się w 3 grudnia 1977 roku w Wiśle. Jest skoczkiem narciarskim, medalistą olimpijskim, 20-krotnym mistrzem Polski w skokach narciarskich. Adam Małysz należy do absolutnej czołówki światowej w tej dyscyplinie sportu, jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w skokach narciarskich. Sezon 2000/2001 zadecydował o sukcesach Małysza, wówczas bowiem jako pierwszy Polak zwyciężył w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni; wygrał 3 zawody Pucharu Świata z rzędu. Kolejne sezony oznaczały dla Adama Małysza dalsze sukcesy. W nagrodę za zasługi odebrał wyróżnienia, m.in. został Kawalerem Krzyża Oficerskiego, czy też Krzyża Komandorskiego. Małysz ogółem w swojej karierze zwyciężył 38 zawodów Pucharu Świata, co daje mu trzecie miejsce w tabeli wszechczasów.

Biografia rozszerzona Adama Małysza

Pochodzenie gra rolę

Jego ojcem jest Jan, matka natomiast to Ewa z domu Szturc. Uczył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Wiśle Głębcach, którą ukończył w 1992 roku. Adam Małysz uczył się później pod kątem wykształcenia zawodowego, zdobywając w efekcie zawód blacharza-dekarza, ponieważ uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Ustroniu. Przełom w życiu osobistym Adam Małysz miał i to stosunkowo szybko, bowiem w 1997 roku, wtedy to on i Izabela Polok pobrali się, nie inaczej było z ojcostwem, bo następnie i to w tym samym roku został szczęśliwie ojcem. Chcemy się jednak skupić na narciarstwie, ponieważ to dzięki niemu Adam Małysz jest personą rozpoznawalną i docenioną zawodowo, czyli sportowo. Otóż Adam Małysz ponad wszelką wątpliwość zmysł narciarski odziedziczył po dziadku, który był właścicielem skoczni, natomiast ojciec Małysza również był związany ze sportem dzięki pracy w klubie sportowym. Był też w jego genezie sportowej wuj, mianowicie będący niegdyś zawodnikiem sportowym z sukcesami, jak również zaangażowanym trenerem klubu, rzecz jasna w Wiśle.

Wesołe niuanse

W wieku 6 lat pierwsze skoki Adam Małysz oddał w Wiśle, na skoczni K17. Był tam też motyw dość homorystyczny, ponieważ pewnego razu dostał za duże buty – efekt był taki, że przy wyjściu z progu z butów tych wyskoczył, i został w samych skarpetkach.

Pierwsze sukcesy w kraju

Na rok 1993 datuje się jego wicemistrzostwo Polski, w kategorii skoków juniorów młodszych i młodzików. 29 grudnia 1993 doszło wreszcie do jego międzynarodowego debiutu. Natomiast w roku 1994 został wicemistrzem Polski już w konkursie seniorów na Wielkiej Krokwi. Następnie został mistrzem kraju na Średniej Krokwi jako senior.

Puchar Świata

W roku 1996 dla Małysz przyszedł czas na Puchar Świata. Wtedy to po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów tego typu. Miało to miejsce po prawie dziesięciu latach przerwy od ostatniego podjum z udziałem Polaka, czyli było to pierwsze pucharowe podium reprezentanta Polski nowej dekady. Gdy zajął drugą lokatę w Pucharze Świata było to zaledwie tydzień później, czyli po wspomnianym debiucie na podium. Wreszcie przyszedł czas na zawody w Oslo, 17 marca 1996, mianowicie ostatni konkurs Pucharu Świata. Małysz zwyciężył konkurs po raz pierwszy w swojej karierze. Przed telewizorami wrzało pewnie tak jak w lokalach z piwem, które powszechnie emitowały dokonanie Polaka. Małysz znalazł się w czołówkach gazet tradycyjnych i portali informacyjnych, serwisów różnego typu.

Początki rekordów

Adam Małysz wygrał Turniej Czterech Skoczni. Był pierwszym reprezentantem Polski w historii, którego osiągnięcia przyćmiły dotychczasowe wyczyny Polaków w tej dyscyplinie. Za przełomowy uważa się sezon 1999 roku, gdy Małysz pokazał co potrafi. W  2000 roku na skoczni w miejscowości Oberstdorf zajął czwarte miejsce. Później trzecią pozycję zajął w noworocznym konkursie w Garmisch. Ustalił wówczas nowy rekord skoczni Große Olympiaschanze (129,5 metra). Adam Małysz zwyciężył także w pozostałych dwóch konkursach.  Zwyciężył w całym turnieju, i to jak! – miał bowiem przewagę rekordową ponad 100 punktów nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji. Dotąd jest to rekord nie do pobicia. W historii skoków jako pierwszy zebrał w czterech konkursach ponad 1000 pkt.. Adam Małysz podczas TCS 2000/2001 zwyciężył również kwalifikacje do każdego z czterech konkursów. Za sprawą tego w każdym z konkursów startował z numerem 1.

Rekordy absolutne dużych skoczni

Następnie miały miejsce zawody na mamuciej skoczni w Harrachovie. Małysz zwyciężył. Pobił wówczas wszelkie rekordy, w tym rekord Polski w najdłuższym oddanym skoku narciarskim. Później miał miejsce Puchar Świata w Park City. Małysz zwyciężył. Wyjeżdżając na zawody Pucharu Świata do Japonii Adam Małysz był liderem klasyfikacji PŚ poza zasięgiem konkurencji.  W Ville Kantee  wynik, który Małysz uzyskał, został w dziedzinie skoków na tak dużych skoczniach nieoficjalnym rekordem świata. Następnego dnia osiągając 36,5 punktów przewagi nad drugim skoczkiem w zawodach, po raz kolejny w sezonie triumfował, rzecz jasna na tej samej skoczni.

Szczyty na miarę „wszech czasów”

Trwała absolutna hossa Adama Małysza. Był luty roku 2001 i mistrzostwa świata w Lahti. Adam Małysz zdobył wyśmienity srebrny medal. Był to pierwszy medal mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym zdobyty przez reprezentanta Polski od roku 1978. Nadszedł wtedy 3 marca i konkurs lotów na skoczni w Oberstdorfie. Małysz nagle oddał najdłuższy skok drugiej serii, na 197,5 metra. Nazajutrz na tej samej skoczni zajął dobrą lokatę drugą.  Co by też nie mówić, rok 2001 był dla Adama Małysza co najmniej szczęśliwy.  Okazał się być pierwszym skoczkiem w historii, który wygrał wszystkie konkursy Turnieju Nordyckiego. W całym sezonie 2000/2001, w zawodach Pucharu Świata, odniósł jedenaście spektakularnych zwycięstw . Małysz  jest pierwszym skoczkiem, który wygrał więcej niż połowę konkursów jakie rozgrywane są w danym sezonie. Jako pierwszy Polak w historii tego sportu zdobył Puchar Świata w skokach narciarskich, a zarazem jako pierwszy w dyscyplinie zimowej pod egidą FIS. Tymczasem to nie koniec, a mówić można by wiele. Sukces ten bowiem powtórzył, tak było w sezonach 2001/2002, 2002/2003 i 2006/07. Adam Małysz ma na swym koncie wygraną kryształową kulę Pucharu Świata trzy razy z rzędu. Jest pod tym względem pierwszym i jedynym do tej pory skoczkiem w historii tego sportu.

Koniec starego oznacza początek nowego

Adam Małysz zakończył karierę skoczka narciarskiego wraz z ukończeniem sezonu 2010/2011. Przebranżowił się bardzo szybko, bowiem rozpoczął starty w rajdach samochodowych. W roku 2012 był już międzynarodowym mistrzem Polski i Czech w rajdach samochodowych, a w roku 2013 zajął pierwsze miejsce w karierze – zwycięstwo w rajdach terenowych. W latach od 2012 do 2016 aż pięciokrotnie uczestniczył w rajdzie Dakar.

W roku 2016 Adam Małysz otrzymał stanowisko w Polskim Związku Narciarskim jako dyrektor-koordynator do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Ciekawostki o Adamie Małyszu

  • W swej karierze oddał ponad 100 skoków powyżej 200 metrów dzięki czemu pod tym względem jest pierwszym skoczkiem narciarskim w historii.
  • Ukończył szkołę zawodową zdobywając zawód blacharza-dekarza.
  • W 2002 roku za wybitne osiągnięcia sportowe został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast w roku 2007 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Z kolei rok 2010 przyniósł mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
  • Autobiografia Adama Małysza pt. „Moje życie – Adam Małysz” ukazała się już w listopadzie 2004 roku.
  • Adam Małysz jest jako ambasador reklamowy koncernu motoryzacyjnego Audi osobą udzielającą tej firmie swojego wizerunku.
  • Zachęcał do przekazania 1% podatku dla Krajowego Centrum Kompetencji, co miało miejsce w kampanii społecznej 2009 roku.

Cytaty Adama Małysza

„Doradców jest wielu. Jedna pani twierdziła, że mamy w domu żyły wodne. Ktoś inny mówi, że przed każdym skokiem powinienem zrobić przysiad.”

„Ja zawsze kibicuję słabszym.”

„Mój plan jest prosty – stanąć na podium. Ale nie powiem, na którym stopniu.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • Tadeusz Mieczyński
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Ma%C5%82ysz
    • https://biografia24.pl/adam-malysz/
    • https://www.przegladsportowy.pl/sporty-zimowe/skoki-narciarskie/adam-malysz-biografia/j011vqy
    • http://legendy-sportu.pl/adam-malysz/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły