Agatha Christie

Agatha Christie, urodziła się w Torquay 15 września 1890 roku, zmarła w Wallingford 12 stycznia 1976. Była brytyjską autorką powieści obyczajowych i kryminalnych.


Krótki życiorys Agathy Christie

Agatha Christie przyszła na świat 15 września 1890 r. w Torquay. Jest dotąd nie tylko najsławniejszą angielską autorką powieści kryminalnych, bo jest nią także w wymiarze światowym. Przyszła na świat jako trzecie dziecko Clary i Fryderyka Millerów. Gdy miała 11 lat jej ojciec umarł. Uczyła się na rozmaitych pensjach w Paryżu, zdobywała dzięki temu tradycyjne wykształcenie, tam też uczyła się rysunku, śpiewu i muzyki. W 1912 r. Agatha poznała pułkownika Archibalda Christie, z którym pobrała się dwa lata później. Z roku 1920 pochodzi jej debiut, mianowicie wydała wówczas pierwszą powieść zatytułowaną „Tajemnicza historia w Styles”. Pojawia się wówczas po raz pierwszy postać Herkulsea Poirota. Dwa lata później pisarka wraz z mężem odbyła podróż dookoła świata. W grudniu 1926 r. Agatha Christie na skutek rodzinnych problemów, między innymi śmierci matki i scysji z mężem, nagle zniknęła – co trwało dziesięć dni. Zdarzenie okazało się skandalem, bowiem ukrwała się przed światem w hotelu. Małżeństwo potrwało później już tylko dwa lata. Wzięli rozwód. Pisarka wyjechała na Wyspy Kanaryjskie. Później odbyła samotną podróż na Bliski Wschód, środkiem lokomocji był wtedy słynnym Orient Expressem. Słynny, ponieważ został motywem przewodnim powieści „Morderstwo w Orient Expressie”. Na Bliskim Wschodzie Agatha Christie poznała się z młodszym o 14 lat archeologiem. Znajomość okazała się być równie owocna, ponieważ wkrótce pobrali się. Wraz z nim wyjeżdżała na wykopaliska na Bliski Wschód, między innymi do Syrii i Iraku. Podczas II wojny światowej Agatha Christie była ochotniczym pracownikiem w aptece przyszpitalnej. Z tego okresu pochodzi opublikowany wtedy antynazistowski utwór „N czy M”. W 1947 r. Christie na życzenie królowej matki napisała słuchowisko radiowe „Trzy ślepe myszki”. W 1950 r. została przyjęta do prestiżowej Londyńskiej Akademii Nauk. W USA natomiast została laureatką nagrody z dedykacją dla najlepszego autora literatury detektywistycznej. Od 1958 r. Agatha Christie przewodniczyła Klubowi Detektywów. Rok 1975 przyniósł pisarce ostatnią wydaną powieść. Zmarła w Wallingford 12 stycznia 1976.

Biografia rozszerzona Agathy Christie

Rozmiary twórczości

Agatha Christie, czyli najpopularniejsza na świecie pisarka kryminałów i powieści obyczajowych. Była i pozostaje najlepiej sprzedającą się osobą piszącą, wszech czasów. W samym języku angielskim pojawiło się przeszło miliard jej książek, ale to nie koniec, ponieważ drugim miliardem sztuk była wersja jej książek wydanych w 45 językach obcych. Dobrym przykadem, który uzmysławia rozmiary jej sukcesu było 40 milionów jej książek, jakie ukazały się w samym języku francuskim. Pod pseudonimem Mary Westmacott była równie skuteczna, bowiem wydała kilka powieści obyczajowych, ciesząc się popularnością nie mniejszą od kryminałów.

Ogólna ilość jej publikacji to ponad 90 powieści, w tym sztuk teatralnych. Akcja dzieł Christie, co ciekawe, toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Dzięki jej twórczości pojawiło się wiele nowych rozwiązań – dotyczy to tradycyjnej sztuki pisania kryminałów. Niektóre z jej powieści mają zaskakujące i wcześniej niespotykane w kryminałach rozwiązania, tak jest na przykład z „Zabójstwem Rogera Ackroyda” czy z „Morderstwem w Orient Expressie”. Na uwagę zasługuje szczególnie sztuka zatytułowana „Pułapka na myszy”, która została wystawiona po raz pierwszy w 1952 roku w Londynie, lecz nadal jest grana, mimo że ilość przedstawień przekroczyła 20 tysiącach.

Prawdziwa pasja i sposób na życie

Postaci literackie takie jak detektyw Belga Herkules Poirot oraz starsza pani, czy też detektyw-amator panna Marple, są bohaterami właśnie Agathy Christie. Była u szczytu kariery, gdy napisała dwie powieści z zastrzeżeniem, że mogą obejrzeć światło dzienne dopiero po jej śmierci. Miały to być ostatnie zagadki do rozwiązania dla detektywistycznego duetu jej bohaterów. W ostatniej sprawie kryminalnej, belgijski detektyw zostaje uśmiercony, bo – jak zdążyła wyjaśnić w swym pamiętniku – uważała go zawsze za postać nieznośną. Panna Marple natomiast była nacechowana charakterologicznie postacią babki autorki.

Wiele z jej powieści i opowiadań doczekało się ekranizacji, niektóre nawet wielokrotnie – na przykłąd „Morderstwo w Orient Expressie”, czy też „Śmierć na Nilu”. Powstały też na ich podstawie słuchowiska radiowe i seriale telewizyjne.

Związki i podróże

Agatha Christie była w związku małżeńskim z Archibaldem Christiem, czyli w związku, który zakończył się w 1928 roku rozwodem. Z tego związku urodziła się jej córka Rosalind. Podczas II wojny światowej Agatha Christie oddała się pracy i pomocy w szpitalu, pełniąc tam również funkcje technika farmaceutycznego, co było pomocne by pojąć działanie i skład trucizn, które zostały później motywami wykorzystanymi w jej powieściach. Ale wróćmy na moment do lat dwudziestych, bowiem w grudniu 1926 miało miejsce zaginięcie autorki na 11 dni, co wywołało znaczne poruszenie w prasie, śledzone z uwagą przez czytelników. Prawdopodobne, że pisarka przeżyła wówczas załamanie psychiczne, mniej prawdopodobne natomiast, choć rozważane wtedy, że była to chwytliwa reklama. W 1930 wyszła ponownie za mąż – wybrankiem serca był archeolog Max Mallow, któremu aktywnie towarzyszyła podczas jego wypraw na Bliski Wschód. Wyjazdy te były bardzo owocne, ponieważ Christie zdobyła w ten sposób materiał do swych powieści. Zmarła 12 stycznia 1976 roku.

Ciekawostki o Agacie Christie

  • Niekiedy Agatha Christie przenosiła akcję do Torquay, w hrabstwie Devon, czyli tam, gdzie autorka urodziła się.
  • W 1971 roku Agatha Christie otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.
  • W 1926 roku autorka zniknęła na dziesięć dni. Intencje zaginionej nie zostały wyjaśnione, natomiast w prasie huczało od plotek, na czele z tą, która potraktowała później incydent jako jej zabieg marketingowy.
  • Przyczyną śmierci artystki był udar mózgu.
  • Tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Exeter otrzymała w 1961 roku.
  • W samym języku angielskim pojawiło się przeszło miliard jej książek. Drugi miliard sztuk pojawił się w wersji tłumaczonej na 45 języków.
  • Różnica wieku między pisarką a jej drugim mężem wyniosła 14 lat.

Cytaty Agathy Christie

„Punkt widzenia dziecka. Wszyscy go kiedyś znali, ale oddaliliśmy się od niego tak bardzo, że trudno nam znowu do niego powrócić.”

„Za jedną z najbardziej intrygujących rzeczy w życiu uważam to, że bierzemy udział w czymś, czego zupełnie nie rozumiemy.”

„(…) życie jest fascynujące. Wie się o nim tak mało – zna się jedynie własną niewielką rólkę – jest się więc jakby aktorem, który ma wygłosić kilka zdań w pierwszym akcie (…). Kiedy jednak w dniu przedstawienia kurtyna pójdzie w górę, zobaczy całą sztukę i wraz z innymi stojąc w rzędzie kłaniać się będzie widzom.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Agatha_Christie
  • https://biografia24.pl/agatha-christie/
  • https://www.biography.com/people/agatha-christie-9247405

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły