Wiesław Myśliwski, przyszedł na świat w Dwikozach 25 marca 1932 roku. Jest polskim pisarzem, dwukrotnym laureatem prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike” (w roku 1997 oraz w 2007). Jest pisarzem opisującym świat uniwersalnych praw oraz prawd o świecie i zwykłej egzystencji.


Biografia i życiorys Wiesława Myśliwskiego

Ojciec Wiesława Myśliwskiego wywodził się z rodziny mieszczańskiej zamieszkującej w Ćmielowie; był równiez oficerem biorącym udział w zdarzeniach wojennych polsko-bolszewickich starć w 1920 roku, a po demobilizacji trudnił się stanowiskiem urzędniczym. Z kolei matka Wiesława Myśliwskiego, Marianna, działała w ZMW „Wici” będąc następnie wychowanką Uniwersytetu Ludowego Zofii i Ignacego Solarzów w Szycach.

Po wojnie Wiesław Myśliwski odebrał wykształcenie gimnazjalne i licealne w Sandomierzu, maturę zdając w 1951 roku. Studiował następnie filologię polską na KUL (Katolickim Uniwersytecie Lubelskim), którą ukończył magisterium w 1956 roku.

Debiutował w 1955 roku swoją recenzją popularnej powieści E. de Greff zatytułowanej „Noc jest moim światłem”. Pracował w latach 1955-1976 jako asystent redaktora w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie, później również jako redaktor, kierownik redakcyjny literatury współczesnej, jak również będąc zastępcą redaktora naczelnego.

Na przestrzeni lat 1975–1999 Wiesław Myśliwski był redaktorem naczelnym pisma „Regiony”, w latach 1993-1999 natomiast także jako redaktor dwutygodnika kulturalnego „Sycyna”. Od 1997 roku jako przewodniczący jury konkursu – sandomierskiej Ogólnopolskiej Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego. W latach 1971–1983 występował i jako członek Związku Literatów Polskich. Obecnie żyje w Warszawie.

Ciekawostki o Wiesławie Myśliwskim

  • W 1987 roku Wiesław Myśliwski otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia.
  • W 1997 roku przyznano mu wreszcie nagrodę „Nike” za powieść „Widnokrąg”.
  • Za powieść pt. „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007 roku otrzymał laury literackiej Nagrody NIKE po raz drugi w karierze pisarskiej.
  • Za powieść pt. „Widnokrąg” otrzymał również Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta.
  • W 2009 roku Wiesław Myśliwski został doceniony tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego (Polska), a w 2012 roku Uniwersytetu Rzeszowskiego (Polska).

Cytaty Wiesława Myśliwskiego

„Czy można powiedzieć, że coś jest zielone? Zielone to nieskończoność. Każdy kolor to nieskończoność.”

„Gdy słowa już daremne, myśli daremne, a wyobraźnie nie chce się już wyobrażać, jeszcze tylko muzyka. Jeszcze tylko muzyka na ten świat, na to życie.”

„Powinno się o czymś miłym myśleć, kiedy chce się zasnąć. Tylko skąd brać tyle miłego, żeby na każde zasypianie starczyło. Przeważnie niemiłe do głowy się ciśnie, bo tego nigdy nie brak.”

„I wszystko jest nieszczęśliwe, bo nawet kto szczęśliwy, to przed Bogiem nieszczęśliwy.”

„Kocha się tak samo przez wady i nieszczęścia i może nawet głębiej, a najgłębiej kocha się przez ból.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_My%C5%9Bliwski
  • https://www.filmweb.pl/person/Wies%C5%82aw+My%C5%9Bliwski-61471/trivia
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Wies%C5%82aw_My%C5%9Bliwski

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły