Jo Nesbø, przyszedł na świat w Oslo 29 marca 1960 roku. Jest norweskim pisarzem kryminałów oraz muzykiem poprockowym (wokalistą i autorem tekstów piosenek), jest z wykształcenia ekonomistą.


Biografia i życiorys Jo Nesbø

Nesbø przyszedł na świat w Oslo, a dorastał w Molde. Będąc młodym chłopcem grał w lokalnym klubie piłkarskim Molde FK, ale zerwawszy więzadła postanowił obrać inny życiowy kierunek i realizować się w innej dziedzinie. Dziś więc znany już szerzej Jo Nesbø jest pisarzem głównie powieści kryminalnych, jest również autorem tekstów w grupie muzycznej Di Derre, w którym to właśnie Jo Nesbø gra i śpiewa.

Nesbø jest autorem cyklu poczytnych powieści kryminalnych, w których uczynił głównym bohaterem policjanta Harrego Hole. Za swą powieść debiutancką zatytułowaną „Człowiek-nietoperz” (norw. „Flaggermusmannen”) Nesbø otrzymał laury w postaci literackiej Nagrody Rivertona oraz Szklanego Klucza, obydwie nagrody, które przyznawane są zwykle za najlepsze powieści w gatunku szeroko pojętego kryminału. Z kolei za swą powieść pt. „Czerwone gardło” (norw. „Rødstrupe”) otrzymał Jo Nesbø w 2000 roku nagrodę norweskich księgarzy. W roku 2004 natomiast książka ta została wybrana najlepszą norweską książką kryminalną wszech czasów (norw. „Tidenes beste norske krim”). Nie byl to jednak koniec sukcesu, zwłaszcza tej jednej pozycji, a to ponieważ w 2007 roku powieść „Czerwone gardło” pojawiła się będąc kandydatką do nagrody Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną, która została przetłumaczona na język angielski.

Powieści Nesbø tłumaczone były na angielski, czeski, duński, fiński, francuski, litewski, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rosyjski i szwedzki.

Ciekawostki o Jo Nesbø

  • Nesbø ukończył kierunek ekonomiczny w Norges Handelshøyskole (Norweskiej Wyższej Szkole Handlowej) w Oslo (Norwegia), co jednak rozminęło się z jego celami i ambicjami, bowiem okazał się świetnym zawodnikiem piłkarskim, a po kontuzji jeszcze lepszym pisarzem i muzykiem.
  • Jako muzyk Jo Nesbø wydał w roku 2001 album „Karusellmusikk”, który okazał się być rockowo-popową odpowiedzią na popyt reprezentowany przez norweskie rozgłośnie radiowe.
  • Jest tekściarzem i wokalistą zespołu Di Derre.
  • Powieść „Czerwone gardło” pojawiła się będąc kandydatką do prestiżowej nagrody Złotego Sztyletu, mianowicie za najlepszą powieść kryminalną, która została przetłumaczona na język angielski.

Cytaty Jo Nesbø

„Fizyki można używać wyłącznie do opowiadania tego, co jest prawdziwe.”

„Pisząc kryminał, trzeba być jak iluzjonista – przyciągać uwagę czytelnika, ale jednocześnie nim manipulować. Starać się zwrócić uwagę na prawą rękę, aby coś po kryjomu zrobić lewą. I tak jak iluzjonista pisarz musi zawsze być o krok przed czytelnikiem, by go zaskoczyć. Oczywiście nie za bardzo, bo czytelnik nie lubi wychodzić na głupca.”

„Bohatera od przestępcy dzielą jedynie zabiegi okoliczności i niuanse. Zawsze tak było. Praworządnosć to cnota leniwych i pozbawionych wizji. Gdyby nie ludzie nieposłuszni i łamiąc prawo, do dziś żylibyśmy w fedualizmie. (…)”

„Nie czytałeś badań o adopcji, które pokazują, że dzieci przestępców dorastające w normalnej rodzinie razem z innymi dziećmi, nawet bez świadomości, że zostały adoptowane, mają o wiele większe szanse na złamanie prawa niż pozostałe dzieci w rodzinie? Wobec tego musi istnieć gen przestępczości.”

„Nic nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jo_Nesb%C3%B8
  • https://www.filmweb.pl/person/Jo+Nesb%C3%B8-1006259/trivia
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Jo_Nesb%C3%B8

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Elena Torre. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły