Katarzyna ze Sieny a właściwie Caterina Benincasa, przyszła na świat w Sienie 25 marca 1347 roku. Zmarła w Rzymie 29 kwietnia 1380 roku. Była włoską tercjarką dominikańską, mistyczką, katolicką świętą, doktorem Kościoła i patronką Europy.


Biografia i życiorys św. Katarzyny ze Sieny

Katarzyna Benincasa, pochodziła z rodziny mieszczańskiej. Przyszła na świat w rodzinie bardzo wielodzietnej, mając 25 rodzeństwa. Ślubowała dziewictwo Bogu już w wieku swych 7 lat, co okazało się o tyle trudne, że wbrew woli rodziców – wstąpiła później również do Zakonu Braci i Sióstr od Pokuty św. Dominika w Sienie. To właśnie przyrzeczenia tercjarskie sprawiły, że w wieku już 17 lat prowadziła życie zgodne z zasadami duchowości dominikańskiej, czyli ascetyczne i pełne wyrzeczeń. Pomagała wówczas osobom z marginesu, biednym, trędowatym i w ogóle chorym. Swe życie apostolskie natomiast rozpoczęła w 1370 roku, powołując się na głos mówiący o takiej potrzebie, czyli pełnej posłudze dla Jezusa, jako poddana jego woli.

Wprawdzie Katarzyna ze Sieny była niepiśmienna, to źródła mówią o jej niezwykłej inteligencji oraz charyzmacie apostolskim. Katarzyna bowiem była zaangażowana szerzej, bo nie tylko w sprawy samego Kościoła, ale i polityki europejskiej. Działała na przykład na rzecz wyjścia papieża z tak zwanej „niewoli awiniońskiej”, czyli na rzecz jego powrotu do Rzymu. Ponadto Katarzyna odpowiedzialna była za liczne nawrócenia osób z rozmaitych warstw społecznych, począwszy od szlachty, kończąc na bezdomnych. Charyzmat natomiast pozwalał jej na wypędzanie demonów, czyli na walkę z opętaniami.

Katarzyna ze Sieny otrzymała później stygmaty, będące krwawymi ranami. Odeszła mając zaledwie 33 lata, w Rzymie.

Ciekawostki o św. Katarzynie ze Sieny

  • Głowa Katarzyny ze Sieny spoczęła w kościele św. Dominika w Sienie, natomiast ciało w bazylice Santa Maria sopra Minerva w Rzymie.
  • To Katarzyna ze Sieny właśnie jest autorką „Dialogu o Bożej Opatrzności”, zwanego „Księgą Boskiej Nauki” („Księgą Bożej Doktryny”), którą, nie potrafiąc w końcu pisać, podyktowała w mistycznym uniesieniu tak jak liczne „Listy”, które również dyktowała i wysyłała do osób prominentnych epoki, takich jak papieże, biskupi, monarchowie i do innych wpływowych ludzi i instytucji.
  • Według niektórych źródeł (np. „Listu Barducciego”) Katarzyna zmarła na skutek choroby żołądka, która utrudniała jej przyjmowanie pokarmów. Istnieje jednak prawdopodobne domniemanie, że bezpośrednią przyczyną odejścia Katarzyny w tak młodym wieku był ścisły post i praktyki religijne o charakterze eskapistycznym, osłabiające ciało.

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_ze_Sieny
  • https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,2547,5-mocnych-cytatow-sw-katarzyny-ze-sieny.html
  • https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/04-29.php3

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły