Mirosława Danuta Wałęsa z domu Gołoś – urodziła się 25 lutego 1949 w Kolonii Krypy, wsi w Polsce położonej w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim, w gminie Liw. W latach 1990 – 1995 Mirosława Danuta Wałęsa, jako żona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, była pierwszą damą. Wyróżniała się dobrą aparycją, co podkreślano w prasie przy okazji wielu wizyt zagranicznych pierwszej pary. Wbrew wątpliwościom które zgłaszano odnośnie jej wykształcenia, była więcej ozdobą męża, bowiem sprawdziła się też jako aktywistka na rzecz osób poszkodowanych przez los. Było to podyktowane też kompensacją, jaka mogła mieć miejsce w przypadku Danuty Wałęsy, a to w związku ze smutnymi faktami, które miały często miejsce w życiu młodej Danuty, dotyczącymi patologii w życiu rodzinnym.


Krótki życiorys Danuty Wałęsy

Danuta Wałęsa przyszła na świat 25 lutego 1949 roku w miejscowości Kolonia Krypy. Szkołę podstawową ukończyła w Węgrowie. Pracę wykonywała w rodzinnym gospodarstwie rolnym, a także najmując się w okolicznych gospodarstwach. Rok 1968 oznaczał dla niej przeprowadzkę do Gdańska. Mieszkała początkowo u rodziny trudniąc się pracą w kwiaciarni. 8 listopada 1969 wyszła za mąż – wybrankiem był Lech Wałęsa, późniejszy przywódca ruchu Solidarność. Lech Wałęsa był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990 –1995, co automatycznie dawało Danucie status prezydentowej. Razem małżeństwo wychowało ośmioro dzieci.

Ważne dla obojga były lata osiemdziesiąte. W imieniu męża, który przebywał na internowaniu związanym ze stanem wojennym, Danuta Wałęsa była tą osobą, która odebrała w imieniu męża Pokojową Nagrodę Nobla (10 grudnia 1983 roku). Danuta Wałęsa jako pierwsza dama RP patronowała honorowo Fundacji „Sprawni Inaczej”. Ponadto prezesowała między innymi honorowo gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury.

Książka „Marzenia i tajemnice” autorstwa Danuty Wałęsy, ukazała się w 2011 roku. Autorka pokazuje tam jak ciężkie dzieciństwo miała. Sprzedaż publikacji wyniosła zawrotną jak na ten format ilość 300 tys. egzemplarzy. W 2012 otrzymała za wymieniony tytuł wyróżnienie Supergwarancja Kultury Wydarzenie Roku, którą przyznała redakcja TVP Kultura.

Biografia rozszerzona Danuty Wałęsy

Była drugim spośród dziewięciorga dzieci Zbigniewa Gołosia i Feliksy z domu Barszcz, którzy pochodzili z rodzin chłopskich zajmujących się rolnictwem. Danuta Wałęsa ukończyła szkołę podstawową w Węgrowie, pracowała w rodzinnym gospodarstwie rolnym, a także u okolicznych gospodarzy. W 1968 przeniosła się na stałe do Gdańska, gdzie początkowo mieszkała u rodziny i pracowała w kwiaciarni. W tym samym mieście, jak wiadomo, pracował jej mąż, dobry elektryk, pracujący w stoczni. 8 listopada 1969 została żoną Lecha Wałęsy, późniejszego przywódcy ruchu „Solidarność”, dzięki czemu również żoną prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990 –1995. Razem wychowali ośmioro dzieci: na świat pierwszy przyszedł Bogdan, mianowicie w roku 1970, następnie Sławomir w 1972, nieżyjący już Przemysław w 1974, Jarosław w 1976, następnie córki: Magdalena, Anna, Maria, Wiktoria i Brygida. W imieniu męża, który przebywał na internowaniu przez ówczesne władze PRL, Danuta Wałęsa odebrała 10 grudnia 1983 Pokojową Nagrodę Nobla. Danuta Wałęsa jako pierwsza dama RP została także aktywną honorową patronką Fundacji „Sprawni Inaczej”. Objęła również funkcję honorowego prezesa gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury, została członkinią rad honorowych konkursów i organizacji społecznych.

W 2011 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się wyglądana przez wielu poczytna autobiografia Danuty Wałęsy zatytułowana „Marzenia i tajemnice” (w opracowaniu Piotra Adamowicza). Książka pokazuje jak ciężko miała w dzieciństwie, gdzie burdy pijackie, wybryki chuligańskie i awantury przetykane były chwilowymi promykami westchnień za upragnioną miłością życia, której poszukiwała. Być może ze względu na dotąd nie publikowane fakty z życia sprzedaż książki w ciągu kilku miesięcy przekroczyła 300 tys. egzemplarzy, pozwalając pochylić się nad lekturą przeciętnym Kowalskim, jak również licznym krytykom prezydentury i postaci jej męża. W każdym bądź razie Danuta Wałęsa w 2012 otrzymała za wymieniony tytuł wyróżnienie Supergwarancja Kultury Wydarzenie Roku, którą przyznała redakcja TVP Kultura. Nie była to jednak jedyna nagroda, jaką przyszło odebrać Danucie Wałęsie. Oto w roku 2012 ówczesny prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, motywując to licznymi zasługami w działalności dobroczynnej.

Ciekawostki o Danucie Wałęsie

  • Danuta Wałęsa wystąpiła zdecydowanie i ostro przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej forsowanego przez Prawo i Sprawiedliwość.
  • Krzyżem Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wręczył Danucie Wałęsie Bronisław Komorowski, motywując to licznymi zasługami w działalności dobroczynnej.
  • Dorastanie Danuty Wałęsy odbywało się w trudnych warunkach nadmiaru alkoholowego i niejednokrotnie pijackich burd, czy nawet bicia kobiet.
  • W 1983 Danuta Wałęsa odebrała w imieniu Lecha Wałęsy Pokojową Nagrodę Nobla.
  • W momencie wylotu Danuty po odbiór Nobla, władzę zatroszczyły się o szczelne okordonowanie Okęcia szpalerami z milicjantów i działaczy SB.
  • Lech Wałęsa nie odebrał osobiście Nagrody Nobla, ponieważ istniało ryzyko, że nie zostanie wpuszczony do kraju w drodze powrotnej.
  • Danuta Wałęsa wychowała z mężem ośmioro dzieci.
  • Według różnych źródeł, Lech Wałęsa był najbardziej inwigilowanym Polakiem w PRL.
  • Danuta Wałęsa utrzymuje, że jej mąż nie współpracował ze służbami PRL, tym bardziej nie pobierał za to żadnych profitów.

Cytaty Danuty Wałęsy

„Całe życie byłam sama. To trudne do wypowiedzenia. Myślę, że Pan Bóg daje ludziom zadania, ale nie każdy potrafi je dźwignąć. Pewnych rzeczy nie da się zmienić, naprawić. Ale ja już się uodporniłam. Dla mnie dopiero przyjdzie czas.”

„Moje życie składa się z marzeń, z których wiele udało mi się już spełnić. Chyba dla większości kobiet dom, rodzina to podstawa. Chciałabym, żeby nasz dom był zawsze domem szczęśliwym. Marzę też o tym, aby mojemu mężowi udało się doprowadzić kraj do takiego stanu, by miał poczucie, że jego walka i praca nie poszły na marne.”

„Potrzebuję czasem silniejszego wzruszenia. Inaczej czuję, że gasnę. Stąd pewnie ta książka. Może po to, żeby kimś wstrząsnąć? A może, żeby wstrząsnąć samą sobą? Należało w końcu ją napisać. Dla siebie, dla kobiet. Żeby nie były same w swoich przeżyciach.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Danuta_Wa%C5%82%C4%99sa
  • https://biografia24.pl/danuta-walesa/
  • http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/517940,danuta-walesa-jaroslaw-kaczynski-apel-aborcja.html
Autor zdjęcia Danuty Wałęsy: Sławek (Flickr)

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły