Św. Brygida Szwedzka (1303-1373) była szwedzką zakonnicą katolicką i założycielką zakonu Brygidek. Jest świętą Kościoła katolickiego i patronką Europy.
Życiorys św. Brygidy Szwedzkiej
Św. Brygida urodziła się w 1303 roku na zamku Finstad koło Uppsali. Jej rodzina była bardzo religijna i spokrewniona z dynastią królewską w Szwecji. Jej ojciec przystępował do sakramentów pokuty i Eucharystii co tydzień. Odbył również podróż na grób św. Jakuba do Compostelli w Hiszpanii.
Jak podają żywoty świętej, Brygida od dziecka cieszyła się oznakami szczególnej przyjaźni Pana Jezusa. Gdy miała 7 lat ukazała jej się Maryja i złożyła na jej głowę tajemniczą koronę. Trzy lata później objawił jej się Chrystus na krzyżu. Jej matka zmarła w 1314 roku. Brygida miała wtedy zaledwie 12 lat. Ojciec dał dużą sumę w postaci 200 marek w złocie dla kapłanów, aby modlili się o spokój duszy jego małżonki. Ojciec Brygidy po śmierci swojej żony wziął rodzeństwo Brygidy – Katarzynę i Izraela na swój zamek, a Brygida została oddana przez niego na wychowanie do wujenki na zamku w Aspanas. Panował tam surowy tryb życia, który odpowiadał Brygidzie, gdyż chciała cała należeć do Chrystusa.
Gdy Brygida miała 14 lat, została wbrew swojej woli wydana za 19-letniego Ulfa Gotmarssona, który był gubernatorem Westergotlandu. Po ślubie zamieszkała na zamku u męża. Utratę dziewictwa opłakiwała rzewnymi łzami, jednak umiała w swoim małżeństwie dostrzec Bożą wolę i starała się być dla męża jak najlepszą żoną. Ulf był dobrym człowiekiem, a ich pałac należał do najświetniejszych w kraju. Zawsze było w nim wielu gości, a Brygida dbałą o to, aby wszyscy w jej progach czuli się dobrze. Kierowała swoim domem i gospodarstwem wzorcowo, dbała o służbę z którą codziennie odmawiała pacierze i nie pozwalała na zbyt swobodne zachowania i hulanki.
Była oddana swojemu mężowi, okazywała mu przywiązanie i wręcz matczyną opiekę. Mieli razem 8 dzieci: 4 synów i 4 córki, w tym św. Katarzynę Szwedzką. Dzieci były kształcone przez pedagogów o odpowiednim wykształceniu i głębokiej wierze. Brygida wśród licznych zajęć nie zaniedbała troski o własną duszę, a jej kierownikiem duchowym był wiceprzeor cystersów – Piotr Olafsson. Pismo święte zostało na jej prośbę przetłumaczone przez kanonika katedry, aby mogła się w nim rozczytywać. Kanonik na jej prośbę ułożył również komentarze do Pisma świętego.
W 1332 roku Brygida przyjęła posadę na dworze króla Magnusa II w charakterze ochmistrzyni. Wykorzystywała własny majątek i majątek króla nad którym sprawowała zarząd, aby hojnie wspierać kościoły, klasztory i ubogich. W 1339 r. utraciła nieletniego syna. Aby uprosić błogosławieństwo dla swojej rodziny udałą się z pielgrzymką na grób świętego Olafa. Następnie wraz z mężem udała się na grób. św. Jakuba Apostoła w 1342 roku, a ich pielgrzymka trwała rok. Gdy wrócili, jej mąż Ulf wstąpił co cystersów w Alvastra, gdzie zmarł w 1344 roku.
Brygida oddała się w pełni służbie Bożej i czynieniu dobrych uczynków. Wiele godzin poświęcała modlitwie i mnożyła akty umartwienia oraz pokuty. Miała objawienia za sprawą których pisała listy do możnych tego świata, w których napominała ich w imię Pana Boga. Przepowiedziała Królowi szwedzkiemu i zakonowi krzyżackiemu kary Boże, które faktycznie się ziściły. Skierowała w 1352 roku wezwanie do papieża Innocentego VI, aby powrócił do Rzymu. Również uczyniła to w stosunku do jego następcy Urbana V. W 1367 roku papież faktycznie do Rzymu powrócił, jednak zniechęcony zamieszkami w Rzymie ponownie udał się do Awinionu. Brygida przepowiedziała mu karę Bożą, która po kilku miesiącach się spełniła, gdyż papież zmarł w kilka miesięcy później w 1370 roku. Brygida również żarliwie zabiegała o powrót do Rzymu przez papieża Grzegorza XI.
Jej dom zawsze stał otworem dla potrzebujących, a Brygida była hojna dla fundacji kościelnych i charytatywnych. Brygida założyła nową rodzinę zakonną pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela, którą nazywają „Brygidkami”. Stało się to za poparciem króla, który ofiarował na ten cel posiadłość w Vadstena i za zezwoleniem Stolicy Apostolskiej. Aby reguły jej zakonu zostały zatwierdzone udałą się w 1349 roku przez Pomorze, Niemcy, Austrię i Szwajcarię do Rzymu. To w Rzymie założyła klasztor swojego zakonu. Gdy była we Włoszech wraz z córką przewędrowały kraj, nawiedzając pieszo najważniejsze ówczesne sanktuaria. Do Rzymu powróciła dopiero w 1363 roku. Córka Brygidy, św. Katarzyna Szwedzka została w 1374 roku pierwszą opatką zakonu.
W 1372 roku Brygida udała się w pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Miała wówczas prawie 70 lat. Po powrocie, zmęczona podróżą, zmarła 23 lipca 1373 roku. Zmarła w dniu w którym sama przepowiedziała. W jej pogrzebie uczestniczyły tłumy wiernych, a kroniki głoszą, że w związku z pogrzebem wielu chorych zostało uzdrowionych. Jej ciało zostało przez Korsykę, Styrię, Morawy i Polskę sprowadzone do Szwecji. Złożono je w klasztorze w Vadstena, który był przez nią założony.
Jej córka czyniła starania o kanonizowanie swojej mamy i stało się to już w 1391 roku. W 1489 roku złożono relikwie św. Brygidy Szwedzkiej i św. Katarzyny Szwedzkiej w jednej urnie. Niestety, kiedy Szwecja w 1595 roku przeszła na protestantyzm to relikwie zaginęły bezpowrotnie.
Brygida zostawiła dziedzictwo w postaci księgi Objawień, którą wkrótce znała cała Europa i księga ta była wielokrotnie przepisywana. Brygida w tej księdze spisała przepowiednie na temat kościoła, papieży, którzy żyli w jej czasach, losów państw i ówczesnych panujących czy odnośnie przyszłości wielu innych osób. Pisała to w przekonaniu, że dyktuje jej to Jezus Chrystus. Nawoływała do poprawy i groziła karami Bożymi. Jej dzieła miały aprobatę papieży Grzegorza XI i Urbana VI, jednak wśród teologów było wiele przeciwników na ten temat, a były one nawet atakowane i dyskutowano na ich temat podczas soborów w Konstancji (1414-1418) i Bazylei (1431). Brygida mogła przeczuwać, że księga ta narobi wiele kłopotu, więc dała ją najpierw do przejrzenia teologom. Ostatecznie aprobata jej pism została udzielona przez Kościół poprzez akt jej kanonizacji.
Tajemnica szczęścia
Wg. biografów św. Brygida podczas nawiedzenia słynnej Bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie otrzymała przekazane jej przez Jezusa modlitwy pod nazwą „Tajemnica Szczęścia”. Jezus miał wypowiedzieć wtedy słowa: “Moje Ciało otrzymało 5480 ciosów. Jeżeli chcesz je uczcić pobożną praktyką, zmów 15 Ojcze nasz i 15 Zdrowaś z modlitwami, których cię nauczyłem podczas całego roku w ten sposób w ciągu roku uczcisz każdą Moją Ranę”. Dodatkowo do objawionych modlitw Jezus dodał także wiele obietnic związanych z korzyściami dla tych, którzy te modlitwy pobożnie i z wiarą będą odmawiać.
Książeczkę z modlitwami można kupić w wielu sklepach internetowych. Przykładowo znaleźliśmy dla Was w promocyjnej cenie niecałych 4 zł:
https://tantis.pl/tajemnica-szczescia-modlitwy-objawione-sw-p445764.html
Zachęcamy do zakupienia kilku egzemplarzy, aby podarować je również bliskim, by oni także mogli dostąpić wielkich łask od Jezusa związanych z odmawianiem tych modlitw.
Patronka
Jan Paweł II dnia 1 października 1999 roku ogłosił św. Brygidę patronką Europy, razem ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Teresą Benedyktą od Krzyża. Jest ona także patronką Szwecji, pielgrzymów i dobrej śmierci.
Ikonografia
Św. Brygida jest w ikonografi przedstawiana w ciemnowiśniowym habicie z czerwonym welonem, na którym znajduje się korona z białęgo płótna z pięcioma czerwonym znakami, które symbolizują pięć ran CHrystusa. Czasami jest przedstawiana siedząc na pulpicie i spisując swoje wizje. Jej atrybutami są: lew, korona, księga, która piszę, pióro ptasie, kapelusz pielgrzymi, krzyż i serce.
Źródła
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/07-23a.php3https://zyciorysy.info/sw-brygida-szwedzka/
“Tajemnica Szczęścia”, Krosno 2014
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.
Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2
Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!
Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.
Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.
W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?
Ciekawe artykuły
Wyszukiwanie
Kategorie
- Aktorzy
- Duchowni
- Działacze społeczni
- Dziennikarze
- Filozofowie
- Kompozytorzy
- Malarze
- Modelki
- Naukowcy
- Pierwsze damy
- Piłkarze
- Piosenkarze
- Pisarze
- Podróżnicy
- Politycy
- Postacie biblijne
- Prezenterzy telewizyjni
- Projektanci mody
- Przedsiębiorcy
- Przywódcy
- Reżyserzy
- Różne
- Satyrycy
- Sportowcy
- Święci
- Władcy Polski
- Zbrodniarze