Św-Archanioł-Michał

Archanioł Michał jest w religii chrześcijańskiej jednym z archaniołów, świętym Kościołów: katolickiego i prawosławnego. Jest kojarzony z najwyższymi mocami Boga Wszechmogącego, a ściślej – z jego prawa ręką.


Życiorys świętego Michała Archanioła

Hebrajskie imię Mika’el oznacza któż jak Bóg. Tradycja żydowska i chrześcijańska przedstawia historię buntu Lucyfera przeciwko Wszechmogącemu, buntu, do którego przyłączyła się trzecia część zastępów niebieskich. Wówczas to właśnie Michał jako pierwszy wystąpił przeciwko Lucyferowi wydając okrzyk: „Któż jak Bóg!”.

Religia judaistyczna oznacza Michała statusem wysokim, bowiem jako jednego z siedmiu aniołów rzędu najwyższego. Nie tylko jednak mówi o tym chrześcijaństwo, ponieważ obecna jest jego postać również w islamie – występuje tam jako jeden z aniołów najwyższych.

Nowy Testament przedstawia Michała stojącego na czele niebieskich zastępów, jako ten walczący zwycięsko z szatanem oraz jego poplecznikami. Są i jednak takie pisma wczesno-chrześcijańskie, zależne od apokaliptyki żydowskiej, w których Michał oznacza to co Jezus – ponieważ jest z nim utożsamiany.

Pisarze kościelni akcentują zwłaszcza motyw dotyczący statusu niebieskiego Michała, uchodzi on bowiem za księcia aniołów, samego archanioła, któremu Bóg powierza zadania specjalne, a które wymagają siły szczególnej. Tak oto Michał ma za swe zadanie wstawianie się za ludźmi przed Bogiem, zatem jest formą anioła stróża ludzkości, lub też chrześcijańskiego ludu. Wizerunki Michała ukazują go stojącego u wezgłowia ludzi umierających, towarzysząc na drodze do wieczności. Ponadto to Michał jest tą siłą, która odmierza dobre uczynki.

Ciekawostki o świętym Michale Archaniele

  • Michał Archanioł zajmuje szczególne miejsce w strukturze światów boskich – jest on niejako księciem Boga, czy też niebieskich zastępów.
  • Atrybutem Archanioła Michała jest ognisty miecz.
  • Jego imię jest tłumaczone na słowa: „Któż jak Bóg!”
  • Istnieje modlitwa do Archanioła Michała, posiadająca szczególną moc w przypadku opętań.
  • Jest m.in. patronem policjantów.
  • W ikonografii Michał stoi zazwyczaj „po prawicy Ojca”, mianowicie po prawej stronie tronu Boga.

Zobacz także

Ciekawią Cię produkty z motywem św. Michała Archanioła? W sklepie Rubiostus.com możesz kupić lampkę z aniołem św. Michałem Archaniołem.

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Archanio%C5%82_Micha%C5%82
  • https://swietymichal.pl/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.8 / 5. Oddanych głosów: 16

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły