Napoleon Hill, przyszedł na świat 26 października 1883 roku, w miasteczku Pound. Zmarł 8 listopada roku 1970. Był amerykańskim pisarzem, prekursorem tego rodzaju pisarstwa nowoczesnego, które znane jest jako literatura osobistego sukcesu.


Biografia i życiorys Napoleona Hill’a

Napoleon Hill przyszedł na świat w rodzinie ubogiej, zamieszkującej dom jednoizbowy. W wieku zaledwie 15 lat, Hill pisał już do lokalnej gazety, określając się jako „reporter z gór”. Zarobkami stąd opłacał szkołę prawniczą, ale z nauki zrezygnował, bowiem zarobki były jednak niewystarczające. Spotkanie z Andrew Carnegie było przełomem w jego życiu – tamten był wtedy przemysłowcem i miliarderem, a także fundatorem m.in. prestiżowej i słynnej Carnegie Hall. Hill otrzymał wówczas zadanie by przeprowadzić wywiad z Andrew Carnegie, który należał do najbogatszych w tamtym czasie ludzi świata. Carnegie wyrażał przekonanie, iż sam proces osiągania sukcesu jest w stanie przedstawić w prostej formule, którą przeciętny zjadacz chleba mógłby zastosować, aby odmienić swój los osiągając sukces. Carnegie zlecił wówczas Hillowi przeprowadzenie ponad 500 wywiadów z osobami obu płci, aby odkryć tkwiącą w biografiach formułę sukcesu. Za tę pracę Hill nie otrzymywał jednak zapłaty; Carnegie dostarczał żurnaliście listy polecające. Jednak dzięki tej korespondencji Hill poznał i rozmawiał z najbogatszymi, najpotężniejszymi i najsłynniejszymi ludźmi swoich czasów. Należeli do jego rozmówców tacy jak Thomas Edison, później Alexander Graham Bell, czy też George Eastman. Budujące było tez jego spotkanie z Henrym Fordem, Elmerem Gatesem, czy też wreszcie z Johnem D. Rockefellerem. Opisy spotkań z tymi ludźmi, opisy analizujące ich drogi na szczyt można znaleźć właśnie na stronicach książek Hilla.

Wspomniane zadanie zajęło Hillowi ponad 20 lat, w którym to czasie Hill mógł awansować najpierw na doradcę Carnegie’go, a następnie doradce dwóch prezydentów USA: Woodrowa Wilsona oraz Franklina Roosevelta. Ta ogromna praca poskutkowała efektem w postaci Filozofii Sukcesu – formułę ruchu umysłowego „od biedy do dostatku” – którą opublikowano po raz pierwszy w 1928 roku, a została zatytułowana: „Prawa Sukcesu”. Była to pierwsza tego typu pozycja w światowej literaturze. Formułę tę Hill wciąż jednak doskonalił i dokładał starań, by wychodziły kolejne kursy samodzielnej nauki, aż do roku 1941. Hill uważał, że to właśnie sukcesowi Amerykanie zawdzięczają dobrobyt. On także jako pierwszy opisał ideę „Określonego Celu Głównego” jako swego rodzaju wyzwanie dla czytelników, ponieważ uważał, iż 98% ludzi nie ma przekonań (tak zwanych twardych), i już sam ten fakt pozbawia motywacji.

Ciekawostki o Napoleonie Hill’u

  • Napoleon Hill za sprawą wywiadów z najbogatszymi zgromadził wiedzę i umiejętności, aby później sprawdzić się jako doradca dwóch prezydentów USA – Woodrowa Wilsona oraz Franklina Roosevelta.
  • Jego najsławniejsze dzieło „Think and Grow Rich” (czyli „Myśl i bogać się”) jest do dziś jednym z bestsellerów w poruszanych kwestiach.
  • Prace Hilla zawierają myśli streszczone w jego powiedzeniu: „Co umysł ludzki potrafi wymyślić i w co uwierzy, tego potrafi także dokonać”.
  • Hill koncentrował się na ukazywaniu mechanizmów powstawania osiągnięć oraz tego, jaka właściwie jest formuła na to, aby przeciętniacy osiągali sukces.
  • Książki Hilla nadal sprzedają się w milionach egzemplarzy, co dowodzi, że współcześni Amerykanie równie żywo interesują się dojściem do sukcesu jak pokolenia przed nimi.

Cytaty Napoleona Hill’a

„Pamiętaj: w co umysł może uwierzyć, to umysł może osiągnąć.”

„Sukces nie wymaga wyjaśnień. Porażka nie dopuszcza usprawiedliwień.”

„Wierz mi, jeśli możesz poszczycić się wytrwałością, dasz sobie doskonale radę bez wielu innych zalet.”

„Bardzo łatwo jest usprawiedliwić nieuczciwość, jeśli się z niej żyje.”

„By zwyciężać, trzeba być pewnym swego celu, czyli wiedzieć, czego się pragnie; niezbędne jest też głębokie pragnienie, by to zdobyć.”

„Jedyną rzeczą, której musimy się lękać, jest sam strach.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Napoleon_Hill
  • https://www.goodreads.com/author/quotes/399.Napoleon_Hill
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Napoleon_Hill

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły