Bł. Karolina Kózkówna

Karolina Kózkówna, również Karolina Kózka (1898-1914) była dziewicą, która zmarła na wskutek śmierci męczeńskiej. Jest błogosławioną Kościoła katolickiego.


Krótki życiorys bł. Karoliny Kózkówny

Karolina Kózka urodziła się 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda. Pochodziła z bardzo ubogiej i wielodzietnej rodziny galicyjskiej. Miała dziesięcioro rodzeństwa. Pomimo ubóstwa wielu świadków opisywało dziewczynkę jako niezwykle radosną i pokorną, czy po prostu dobrą w sposób niezwykle prostolinijny. Była przy tym niezwykle zaangażowana religijnie, co zaznaczało się w jej wypadku najwyraźniej. Jej religijność z biegiem lat ubogacała też pracowitość, której oddawała się mając wciąż na uwadze słowa płynące z Pisma Świętego. Współtworzyła grupy takie jak: Żywy Różaniec, Apostolstwo Modlitwy i bractwo Wstrzemięźliwości. Inicjatywy te miały niezwykle pozytywny wpływ na jej życie duchowe, lecz także na otoczenie złożone z rówieśników i dorosłych, niekiedy równie aktywnych. Jej wuj prowadził w swym domu bibliotekę, gdzie z czasem Karolina Kózkówna zaczęła pełnić obowiązki bibliotekarki. Niestety nadszedł też dzień, w którym rozegrały się bardzo tragiczne sceny związane z Karoliną Kózkówną i rosyjskim żołnierzem. Tenże zapragnął pohańbić czystość Karoliny Kózkówny, co okazało się być daremne, jednak dziewczyna odniosła obrażenia zbyt poważne, by zdarzenie przeżyć. Miała wówczas szesnaście lat.

Za męczennicę uważana była od początku, więc zanim jeszcze została wyniesiona na ołtarze wierni kierowali do niej swe modlitwy. Błogosławioną została ogłoszona 10 czerwca 1987 roku, również dzięki staraniom Jana Pawła II.

Dowiedz się więcej

Zapraszamy po więcej informacji do artykułu:

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Karolina_K%C3%B3zka
  • https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-18a.php3
  • https://www.deon.pl/215/art,53,bl-karolina-kozkowna-patronka-czystych-serc.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły