Heath Ledger (ur. 4 kwietnia 1979 – zm. 22 stycznia 2008) był popularnym australijskim aktorem oraz reżyserem.


Krótki życiorys Heatha Ledgera

Heath Ledger przyszedł na świat 4 kwietnia 1979 r. w Perth. Był australijskim aktorem. Już jako nastolatek grał w australijskim The Globe Shakespeare Company. Świetnie grał w hokej. Heathowi przepowiadano wręcz genialną karierę sportową, jednak zrezygnował z tego na rzecz aktorstwa. W wieku 16 lat wyjechał do Sydney. Zadebiutował w thrillerze pt. „Blackrock” (w 1997 r.), dwa lata później pojawił się z kolei w „Partnerskiej rozgrywce”. Pierwszą hollywoodzką produkcją, w której Ledger zagrał, było „Poskromienie złośnicy”. Następne lata przyniosły takie filmy jak „Patriota”, „Czekając na wyrok”, czy też „Obłędny rycerz”. W 2005 r. aktor zagrał w produkcji pt. „Nieustraszeni braci Grimm” oraz w „Tajemnicy Brokeback Moutain”. W związku z tym został ogłoszony najlepszym aktorem roku przez nowojorskie stowarzyszenie krytyków filmowych. Za główną rolę w „Tajemnicy Brokeback Mountain” Ledger otrzymał nominacje do Oscara, Złotego Globu i wreszcie do BAFTA. Oscara pośmiertnie otrzymał za kreację Jokera, którą udało mu się stworzyć w filmie „Mroczny rycerz” w 2008 r.

Zmarł 22 stycznia 2008 r. w Nowym Jorku.

Rozszerzona biografia Heatha Ledgera

Okoliczności czasu dorastania

Heath Ledger urodził się w Perth, w Australii Zachodniej, jako syn Sally Ledger (z domu Ramshaw), nauczycielki francuskiego, i Kima Ledgera, kierowcy samochodu wyścigowego i inżyniera górnictwa, którego rodzina założyła i była właścicielem odlewni inżynieryjnej. Heath miał angielskie, irlandzkie i szkockie pochodzenie. Uczęszczał do Mary’s Mount Primary School w Gooseberry Hill, a później Guildford Grammar School, gdzie zdobył pierwsze doświadczenia aktorskie, występując m.in. w szkolnej produkcji jako Piotruś Pan w wieku 10 lat. Jego rodzice rozeszli się, gdy miał 10 lat, i rozwiedli się, gdy miał 11 lat. Starsza siostra Ledgera, Kate, aktorka, a później publicystka, z którą był bardzo blisko związany, zainspirowała go do działalności scenicznej. Dwie przyrodnie siostry Ledgera to Ashleigh Bell (ur. 1990), córka jego matki z drugim mężem i ojczymem Rogerem Bellem, oraz Olivia Ledger (ur. 1996), córka jego ojca z drugą żoną Emmą Brown.

Ledger w USA

Po występach w kilku australijskich produkcjach telewizyjnych i filmowych w latach 90. Heath Ledger wyjechał do Stanów Zjednoczonych w roku 1998, aby to tam dalej rozwijać swoją karierę filmową. Jego praca obejmowała dziewiętnaście filmów, w tym „Zakochana złośnica” (1999), „Patriota” (2000), „Obłędny rycerz” (2001), „Czekając na wyrok” (2001), „Królowie Dogtown” (2005), „Tajemnica Brokeback Mountain” (2005), „Mroczny rycerz” (2008) i „Parnassus” (2009), przy czym te dwa ostatnie są wydaniami pośmiertnymi. Ledger był także producentem i reżyserem.

Sukcesy

Za rolę Ennis Del Mar w „Tajemnicy Brokeback Mountain” Ledger zdobył nagrodę New York Film Critics Circle dla najlepszego aktora oraz nagrodę dla najlepszego aktora międzynarodowego od Australian Film Institute; będąc pierwszym aktorem, który zdobył tę drugą nagrodę pośmiertnie. Był oprócz tego był nominowany do nagrody BAFTA dla najlepszego aktora za główną rolę oraz do Oscara – dla najlepszego aktora. Pośmiertnie był jednym ze zdobywców nagrody Independent Spirit Robert Altman Award 2007, a to pospołu z resztą obsady filmowej, w tym reżyserem do filmu „I’m Not There. Gdzie indziej jestem”, obrazu zainspirowanego życiem i piosenkami amerykańskiego piosenkarza i autora Boba Dylana . W filmie Ledger wcielił się w postać fikcyjnego aktora o imieniu Robbie Clark, jednej z sześciu postaci ucieleśniających aspekty życia i osobowości Dylana.

Przedwczesna śmierć

Ledger zmarł 22 stycznia 2008 r. z powodu przedawkowania narkotyków. Kilka miesięcy przed śmiercią Ledger skończył filmować swoją rolę Jokera w „Mrocznym rycerzu”. W chwili śmierci aktora „Mroczny rycerz” był w fazie edytorskiej, a obraz zatytułowany „Parnassus” był właśnie w trakcie kręcenia, tam też zagrał w związku z tym swoją ostatnią rolę jako Tony. Jego przedwczesna śmierć wpłynęła również na późniejszą promocję „Mrocznego rycerza”. Jego rola Jokera w „Mrocznym rycerzu” przyniosła mu szerokie uznanie i popularność zarówno wśród fanów, jak i krytyków. Ledger otrzymał także liczne pośmiertne wyróżnienia za rolę w ty właśnie filmie, w tym Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego, nagrodę dla najlepszego aktora w konkursie Australian Film Institute Awards 2008, nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles dla najlepszego aktora drugoplanowego w 2008 r., nagrodę Golden Globe 2009 dla najlepszego aktora drugoplanowego, oraz wspomnianą nagrodę BAFTA 2009 dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Ciekawostki o Heathie Ledgerze

  • Zmarł 22 stycznia 2008 r. w Nowym Jorku wskutek przedawkowania tabletek nasennych i innych leków.
  • Zanim oddał się karierze aktorskiej, był niezwykle obiecującym zawodnikiem w hokeju.
  • Osierocił kilkuletnią córkę Matildę ze związku z aktorką Michelle Williams.
  • Aktor zmarł podczas pracy nad filmem pt. „Parnassus”. Cały dochód z tego filmu został przekazany jego córce na zabezpieczenie jej przyszłości.

Cytaty Heatha Ledgera

O filmie „Tajemnica Brokeback Mountain”, Heath Ledger powiedział:

  • Znalazłem w tym scenariuszu coś, czego nie ma w niezliczonych kinowych romansach męsko-damskich – obraz miłości, która nie polega na seksie.
  • To piękna historia miłosna, a ja dotąd w żadnej nie grałem. Cieszę się, że jest właśnie taka, bo o relacjach damsko-męskich wszystko już zostało powiedziane, nie ma już żadnej tajemnicy.

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu Flickr.com. Autorem jest Howie Berlin. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Heath_Ledger
https://biografia24.pl/heath-ledger/
https://www.biography.com/actor/heath-ledger

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły