Św. Ita

Św. Ita Irlandzka (ok. 475 – 570) była dziewicą. Jest świętą Kościoła katolickiego.


Życiorys św. Ity

Sw. Ita urodziła się w hrabstwie Waterford pod koniec piątego wieku. Pochodziła ze szlacheckiej rodziny. Wcześnie postanowiła poświęcić się Bogu. Przyjęła welon dziewic jemu poświęconych, a gdy wokół niej zebrało się więcej dziewic o takich samych aspiracjach duchowych to założyła klasztor w Killeedy, w hrabstwie Limerick. Pozostała tam przez całe życie. Klasztor stał się później sławny jako szkoła dla chłopców.

Utrzymywała kontakt z wybitnymi osobistościami swojego kraju i cieszyła się opinią proroki. Z jej światłych rad korzystali nawet biskupi. Jej modlitwom przypisywano wynik bitwy pod Cuilen (522 rok).

Dzięki jej wskazówkom dwaj uczący się w klasztorze chłopcy zostali później świętymi. Jeden z nich był św. Brendan Żeglarz, dla którego stałą się przybrana matką. Zapytał pewnego ranka: „Jakie trzy rzeczy Bóg ukochał szczególnie?”. Odpowiedziała: „Prawdziwą wiarę czystego serca w Boga, zwyczajne życie według zasad religii i szczodrobliwość kierowaną miłosierdziem.” Zapytana, jakie trzy rzeczy budzą w Bogu szczególną odrazę odpowiedziała: „Skrzywiona złością twarz, opór w czynieniu zła i zbytnia ufność w potęgę pieniądza.”

Św. Ita zmarła 15 stycznia 570 roku. Jest znana jako druga św. Brygida. Obydwie są najbardziej czczonymi świętymi w Irlandii.

Patronat

Św. Ita Irlandzka jest patronką diecezji Limerick.

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Jego autorem jest Andreas F. Borchert. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 DE.

Żywoty Świętych Pańskich, o. Hugo Hoever
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ita_Irlandzka
http://przemijapostac.blogspot.com/2012/04/niewiele-zachowao-sie-informacji-o.html
https://imiona.net.pl/ita-irlandzka/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.7 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły