George Patton, czyli George Smith Patton Junior. Przyszedł na świat w San Gabriel 11 listopada 1885 roku. Zmarł w Heidelbergu 21 grudnia 1945 roku. Był amerykańskim generałem okresu II wojny światowej.


Biografia i życiorys George’a Pattona

Pochodził z rodziny o silnych tradycjach wojskowych. Karierę wojskową rozpoczynał w Virginia Military Institute, z którego przeniósł się rok później do słynnego West Point, kończąc tą szkołę w cyklu pięcioletnim. Patton służył wówczas również jako adiutant przy gen. Johnie Pershingu w jego kampanii meksykańskiej. Podczas natomiast I wojny dwukrotnie Pattona w tym czasie awansowano, zdobył stopień pułkownika.

W 1919, po powrocie do Stanów Zjednoczonych, miał Patton okazje zaprzyjaźnić się z Dwightem Eisenhowerem. Był to też czas, w którym przekonywał o potrzebie rozwoju technicznego i strategicznego wojsk pancernych. Następnie uczęszczał na kurs w Szkole Dowództwa i Sztabu Generalnego w Leavenworth, który ukończył z wyróżnieniem w czerwcu 1924 roku. W lipcu 1938 został z kolei przeniesiony do teksańskiego 5 Pułku Kawalerii w Forcie Clark w Teksasie, jednocześnie awansując do stopnia pułkownika. Otrzymał w ślad za tym promocję na generała i został dowódcą brygady zmechanizowanej.

W czasie amerykańskich przygotowań do II wojny światowej był postacią nr 1 pod względem swego wkładu w organizowanie Desert Training Center w Kalifornii – wziął również udział w szerokich manewrach w Luizjanie w 1941.

W trakcie działań II wojny Patton dowodził lądowaniem aliantów na Sycylię. W czasie odbywanej inwazji na Włochy Patton, choć formalnym dowódcą żadnej jednostki, miał jednak duży wpływ na przebieg decyzji i działań wojny.

Przed inwazją na Normandię został dowódcą fikcyjnej 1 Grupy Armii (First US Army Group, FUSAG), która to odbywała pozorowane przygotowania aliantów do przeprowadzenia inwazji na Francję – w okolicach Pas-de-Calais. Następnie został dowódcą amerykańskiej 3 Armii, która weszła w skład 12 Grupy Armii. Wojska Pattona mogły zatem wkrótce wyzwolić większość północnej Francji.

W 1944 roku Patton odparł tymczasem kontratak niemieckich 29 dywizji, dzięki czemu wkrótce po rozbiciu Niemców wszedł jako pierwszy do Zagłębia Sary. Natomiast po zakończeniu działań wojennych został gubernatorem wojskowym Bawarii. Jego zadaniem było odbudować ten region.

Patton zmarł w Heidenbergu 21 grudnia 1945 na skutek wypadku samochodowego.

Ciekawostki o George’u Pattonie

  • Już podczas swej służby wojskowej w I wojnie światowej dostrzegł szanse związane z rozwojem technologicznym i taktycznym oddziałów zmechanizowanych, zwłaszcza czołgów.
  • Na całe lata przed atakiem japońskim na Pearl Harbor, Patton apelował o szczególnym zagrożeniu tamtejszej amerykańskiej bazy wojskowej, jako miejsca, które może być punktem wyjścia japońskiego natarcia w wojnie z USA.
  • Patton nie ukrywał swoich poglądów związanych z koncepcją religijną opartą na wierze w reinkarnacje, czym budził z jednej strony podziw, z drugiej natomiast pewną konsternacje i kontrowersje.
  • George Patton był orędownikiem wykorzystywania strategii niemieckiego blitzkriegu w działaniach aliantów przeciwko nazistowskim Niemcom.
  • Był w bliskich i przyjacielskich stosunkach z Dwightem Eisenhowerem. Dialogi obu urosły z czasem do postaci zagadnień atrakcyjnych w kulturze popularnej.

Cytaty George’a Pattona

„Dobry plan wykonany natychmiast jest lepszy niż idealny plan wykonany dziesięć minut później.”

„Flaga dla patrioty jest tym, czym krzyż jest dla chrześcijanina.”

„Wszyscy naziści są źli, ale nie wszyscy Niemcy są nazistami.”

„Tyły wroga to wyjątkowo sprzyjające pole bitwy dla wojsk pancernych. Użyj wszelkich środków, aby się na nie przedostać.”

„Pasiemy owce, bydło, dowodzimy ludziom. Prowadź mnie, podążaj za mną, albo zejdź mi z drogi.”

„Nieszkolona odwaga jest bezużyteczna wobec tresowanych kul.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/George_Patton
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/George_Patton

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły