Jonathan Samuel Carroll, przyszedł na świat w Nowym Jorku, 26 stycznia 1949 roku. Jest amerykańskim pisarzem, twórcą fantastyki. Od dłuższego czasu jest mieszkańcem Wiednia.


Biografia i życiorys Jonathana Carrolla

Dorastał w Dobbs Ferry w stanie Nowy Jork. Jego wczesną młodość określały problemy edukacyjne, ale i był na bakier z prawem. Wyrzucany z kolejnych szkół, bynajmniej nie garnął się do czytania. Został w końcu umieszczony w ośrodku o wyjątkowo surowej dyscyplinie. Lecz osiągnąwszy swe piętnaście lat odkrył piękno literatury, co sprawiło, że ostatecznie ukończył szkołę średnią udając się na studia, które również ukończył, w ślad za tym zostając nauczycielem języka angielskiego. Ożenił się w 1971 roku. Małżeństwo miało przetrwać później wszystkie mniejsze i większe zawirowania, aż do dnia dzisiejszego – mając jednego syna, który urodził się w roku 1980.

Rok 1973 oznacza w jego biografii złożoną mu propozycje etatu wykładowcy wiedeńskiej Międzynarodowej Szkoły Amerykańskiej w Wiedniu. W mieście tym żyje i pracuje do dziś, a Wiedeń został miejscem akcji jego wielu powieści.

Jego twórczość charakteryzuje fakt, iż wiele stworzonych przez pisarza postaci można spotkać w kilku jego książkach. Najczęściej bohater drugoplanowy lub nawet trzecioplanowy w jednej książce, zostaje w innej powieści obsadzony w roli bohatera pierwszoplanowego, lub na odwrót. Szczególny przypadek stanowi natomiast trylogia Crane’s View, która obejmuje „Całując ul”, następnie „Zaślubiny patyków” oraz „Drewniane morze”.

Do tej pory Jonathan Carroll wydał 13 swych powieści (wszystkie zostały opublikowane w Polsce). Wydał oprócz tego 4 zbiory opowiadań (w tym „Upiorna dłoń”, „Czarny koktajl” oraz inne, jak na przykład „Cylinder Heidelberga”, „Kobieta, która wyszła za chmurę”) oraz scenariusz filmowy do obrazu pt. „Durne serce”. Ponadto opublikował swoje dzieła w formie opowiadań m.in. w takich pismach jak „Cosmopolitan” i „Playboy”.

Ciekawostki o Jonathanie Carrollu

  • Jako młody chłopak i nastolatek sprawiał spore problemy wychowawcze – był m.in. kilkakrotnie relegowany ze szkół, miał też problemy z przestrzeganiem zasad pożycia społecznego.
  • Jego pierwsza powieść zatytułowana „Kraina Chichów” ukazała się w Polsce dopiero w ślad za rekomendacją Stanisława Lema, w roku 1980. Było to możliwe ponieważ to u Carroll’a naukę języka angielskiego pobierał syn Lema, Tomasz, przez co obaj mogli podjąć taką współpracę.
  • Carroll ma korzenie wybitnie artystycznie, i tak na przykład jego ojciec – Sidney Carroll, zajmował się pisaniem scenariuszy, jako scenarzysta filmowy. Najbardziej znany film, przy którym podejmował prace był obraz pt. „The Hustler”, w reżyserii Roberta Rossena. Matka z kolei – June Carroll (z domu Sillman) parała się poezją i aktorstwem występując na przykład na Broadway’u. Przyrodni brat natomiast – Steve Reich, jest po dzis dzień uznanym kompozytorem muzyki poważnej, a to również jako współtwórca tak zwanego minimalizmu.
  • Jonathan Carroll jest autorem tekstów do dwóch utworów na płycie grupy Budka Suflera pt. „Było i jest” – mianowicie do utworów takich jak „Dancing with Ghosts” i „Breathing You”.

Cytaty Jonathana Carrolla

„Czy to nie dziwne? Wystarczy drobna zmiana położenia, jeden mały ruch i wszystko, co wydaje nam się pewne i oczywiste, znika bez śladu.”

„Dom to zamieszkujący go ludzie, a nie tylko budynek.”

„Kiedy odnajduję drogę powrotną do serca, dzieją się rzeczy niezwykłe. Widzisz duchy, zakochujesz się, wszystko staje się możliwe.”

„Łatwo obrócić się lepszym profilem do zwierciadła historii. Ale jemu jest wszystko jedno.”

„Nie ma nic gorszego od życia w poszukiwaniu namiętności, która wciąż się wymyka. Od świadomości, czego się chce, i niemożności spełnienia się.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Carroll
  • https://www.literatura.gildia.pl/tworcy/jonathan_carroll
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Jonathan_Carroll

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mateusz Kudła. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły