Edyta Górniak

Edyta Górniak urodziła się w 1972 roku w Ziębicach. Jako polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów oraz producent, należy do osób bardzo rozpoznawalnych. Zajmowała się także reżyserią i aktorstwem musicalowym.


Krótki życiorys Edyty Górniak

Edyta Anna Górniak przyszła na świat 14 listopada 1972 roku w Ziębicach. Jest uznaną polską wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów i artystką musicalową. Swoją wielką przygodę z muzyką rozpoczęła już mając 14 lat. Występował później w musicalu „Metro”. Zdecydowanym sukcesem było dla Edyty Górniak drugie miejsce w konkursie Eurowizja, co zapoczątkowało nie tylko krajową, ale i międzynarodową karierę, na miarę, na jaką dotąd nie stac było innych artystów muzyki popularnej z Polski. W 1995 roku ukazała się jej rewelacyjna płyta „Dotyk”, której nakład jak na warunki krajowe był bardzo wysoki. Nie inaczej było z jej drugą płytą pt. „Edyta Górniak” – artystka zaistniała na zagranicznych listach przebojów. Jest laureatką chociażby nagrody „Wiktora” i „Fryderyka”. Występowała w jury różych muzycznych programów telewizyjnych. Przypieczentowaniem kariery było wręczenie jej w 2010 roku „Bursztynowego Słowika”, jak również „Platynowej Telekamery”.

Biografia rozszerzona Edyty Górniak

Debiuty krajowe

Debiutowała na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie, bowiem jako aktorka musicalowa próbowała swych sił właśnie w tym prestiżowym miejscu. Występowała w sztukach wystawianych w musicalu „Metro”, zarówno w teatrze Studio Buffo, jak i na Broadway’u. Zdecydowany przełom miał miejsce w roku 1994, bowiem wówczas Edytę Górniak wybrano by reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizja, gdzie zaprezentowała piosenkę zatytułowaną „To nie ja!” – sukces był niebywały, ponieważ zajęła drugie miejsce w finale tego konkursu. Był to wynik historycznie najlepszy, a to mając na uwadze wszystkie dotychczasowe występy polskich reprezentantów.

Kariera w kraju i za granicą

W roku 1995 ukazała się jej debiutancka płyta zatytułowana „Dotyk” osiągając szybko status multiplatyny, za sprawą zawrotnej liczby sprzedanych przeszło pół miliona płyt. Fanom artystki przyszło wówczas zaczekać na drugą płytę dwa lata, ponieważ w roku 1997 ukazała się płyta pt. „Edyta Górniak”. Płyta ta wyszła w dwóch wersjach językowych, zwłaszcza wersja angielska obliczona była na podbicie rynków zagranicznych, co dla polskich artystów zawsze wiąże się ze sporym trudem. Jakklwiek płyta wyszła w nakładzie pół miliona egzemplarzy, to przełomowy był fakt, iż udało się Edycie górniak zaistnieć na listach przebojów na przykład w Szawajcarii i Norwegii. Singiel „One&One” uczynił Edytę Górniak pierwszym krajowym wykonawcą, który zaistniał w rankingu słynnego European Radio Top 50, mianowicie pisma „Music & Media”. Wówczas Edyta Górniak wykorzystała fale wznoszącą kontynuując dobrą passę koncertami, dzięki czemu mógł w roku 1999 wyjść album artystki pt.„Live ’99”, dokumentujący jedną z tras koncertowych. Rok 2002 to z kolei debiut albumu pt. „Perła”, albumu dwupłytowego, w którym jeden krążek obliczony był na ściśle polskie warunki, drugi natomiast przeznaczony na rynki zagraniczne, opatrzny tytułem „Invisible”, który odnalazł się znakomicie w Czechach, Austrii i Niemczech.

Doceniony talent

Edyta Górniak jest dwukrotną laureatką nagrody „Fryderyka”, będąc nominowaną do nagrody aż pięciokrotnie. W ten sposób polski przemysł fonograficzny złożył hołd staraniom muzycznym Edyty Górniak. Natomiast nagrodę „Wiktora” otrzymała już w roku 1994. Wówczas to również w Hiszpanii została „Najlepszym Głosem Europy”. Poza tym otrzymała nagrodę „Eska Music Award”. Nie był to jednak koniec, ponieważ wygrała również w tym czasie nagrodę „VIVA Comet Awards”. Była nominowana też do „Viva! Najpiękniejsi” do „Superjedynek” i „Telekamer”. W jej dorobku w roku 2010 znalazł się „Bursztynowy Słowik”, zaś w 2015 Edyta Górniak otrzymała „Złotą Karolinkę” i „Platynową Telekamere”.

Honorowe członkostwa

Edyta Górniak była członkinią jury w programie „Jak oni śpiewają” w latach 2007 – 2009, w roku 2012 podobnież w „Bitwie na głosy”, w latach natomiast 2013 – 2015 w programie „The Voice od Poland”, później „Hit Hit Hurra!” w 2017 roku, czy wreszcie w 2018 w programie „The Voice Kids”. Edyta Górniak zasiada ponadto w Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Stowarzyszeniu Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Poza tym uzyskała status honorowej obywatelki gminy Ziębice oraz jest Honorowym Ambasadorem Stolicy Polskiej Piosenki Opole.

Ciekawostki o Edycie Górniak

 • Edyta Górniak ma korzenie polsko – romskie. Jej ojciec udzielał się instrumentalnie w zespole słynnego Don Wasyla.
 • Dojrzewała muzycznie pod okiem Elżbiety Zapendowskiej, która była jej nauczycielką śpiewu.
 • W konkursie Eurowizja zaprezentowała bardzo wysoką klasę, co ukoronowane zostało drugim miejscem, a zatem nagrodą historyczną, której nie zajął dotąd żaden polski artysta.
 • Do ciekawostek za pewne należy fakt, iż startując w konkursie Eurowizja Edyta Górniak borykała się z chorym gardłem. Był to powód, dla którego piosenkarka zaśpiewała fragment swojego utworu po angielsku, ponieważ słowa w tym jeżyku były dla niej wtedy łatwiejsze do zaśpiewania. Ostatecznie zajęła drugie miejsce dzięki tolerancji jury konkursu, podczas gdy regulamin konkursu dopuszcza śpiewanie wyłącznie w języku narodowym reprezentanta.
 • Piosenka „To nie ja!” była największym przebojem 1994 roku.
 • Płytę „Edyta Górniak” powstała we współpracy z Christopherem Neilem, odpowiedzialny za międzynarodową karierę takich gigantów jak na przykład Celine Dion. Piosenki na tą płytę napisali twórcy światowych hitów, wśród nich tacy jak chociażby Billy Steinberg, czy też George Merrill i Shannon Rubican.
 • Album „Edyta Górniak – Invisible” w Norwegii zyskał status płyty złotej, natomiast pokrył się srebrem w Szwajcarii i Portugalii.
 • Utwór z zagranicznej płyty piosenkarki Edyty Górniak, zatytułowany „Perfect Moment”, nagrała później brytyjska debiutantka, za sprawą czego osiągnęła szczyty brytyjskich list bestsellerów.

Cytaty Edyty Górniak

„Podziwiam ludzi nieprzeciętnych. Kiedy ktoś przejawia nadzwyczajny talent w dowolnej dziedzinie, wybaczam mu nawet głupotę i zarozumialstwo. W innych przypadkach takie cechy irytują mnie potwornie.”

„Spokój i pokora to moja siła, a nie kruchość, jak sądzi wielu.”

„Pracujemy szaleńczo, rozdajemy się wszystkim w pracy, w życiu, po to, żeby na koniec móc się odizolować i mieć swój kawałek świata.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Daniel Kruczynski (Flickr)
 • Treść
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Edyta_G%C3%B3rniak
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Edyta_G%C3%B3rniak
  • https://biografia24.pl/edyta-gorniak/
  • http://muzyka.wp.pl/aid,1302,title,Edyta-Gorniak,artysta_biografia.html?ticaid=11af0a

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły