Benedykt XVI

Benedykt XVI, czyli Joseph Ratzinger. Jest niemieckim duchownym rzymskokatolickim, jako 265. papież Kościoła łacińskiego, jego pontyfikat przypadł na lata między kwietniem 2005 roku a lutym 2013 roku.


Krótki życiorys Benedykta XVI

Benedykt XVI (wł. Joseph Ratzinger), przyszedł na świat16 kwietnia 1927. Jest niemieckim kardynałem, prefektem Kongregacji Nauki i Wiary, był papieżem od 19 kwietnia 2005 roku. Ratzinger urodził się w Bawarii. W dzieciństwie religia pełniła doniosłą rolę w jego życiu. Swoje losy wiązał z kapłaństwem. W czasie II wojny światowej przymusowo wcielony w szeregi wojsk niemieckich, przez krótki okres był internowany, miejscem tym był obóz jeniecki w pobliżu Ulm. Po wojnie Ratzinger wstąpił do seminarium, podjął też studia na Uniwersytecie w Monachium. W 1953 przyszedł czas na święcenia kapłańskie, dwa lata później zdobył stopień doktora. W 1957 Ratzinger uzyskał habilitację. W kolejnych latach kontynuował rozwój swojej kariery naukowej (współpracował z katolickimi czasopismami, wykładał na uniwersytetach). W 1977 roku Ratzinger został ustanowiony arcybiskupem. W 1981 roku mianował przez Jana Pawła II na prefekta Kongregacji Nauki i Wiary. Po śmierci polskiego papieża Ratzinger podjął się przewodniczenia uroczystościom pogrzebowym. 19 kwietnia 2005 roku został wybrany na 265 papieża. W 2013 roku ustąpił z tronu papieskiego.

Biografia rozszerzona Benedykta XVI

Młodość

Przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 roku w niemieckiej miejscowości Marktl. Przyszedł na świat w rodzinie należącej do klasy średniej, natomiast do posługi kapłańskiej zorientował już jako nastolatek. W 1939 roku wstąpił do seminarium. Niestety rzeczywistość wojenna sprawiła, że wstąpił do Hitlerjugend, następnie służąc w wojsku w latach 1943-1945.

Działalność powojenna

Minął wkrótce czas wojny i Ratzinger mógł kontynuować to co wcześnie zaplanował. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1951 roku. Zdobył następnie stopień doktora, by w 1957 roku przyjąć habilitację – rok po niej rozpoczął profesurę na Uniwersytecie w Bonn. Wykładał w Münsterze. Już w roku 1977 oddawał się pracy arcybiskupa i kardynała, a później jako papież Kościoła rzymskokatolickiego przyjmujął imię Benedykt XVI. Był tymczasem pierwszym od XIII wieku papieżem, który zrezygnował dobrowolnie z piastowanego urzędu, udając się na emeryturę.

Kongregacja Wiary i Kolegium Kardynalskie

W 1981 roku Ratzinger został prefektem w Kongregacji Nauki Wiary , od tego czasu pracując na przykład dla Jana Pawła II jako jego ghostwriter. Objął później wiele funkcji w Kurii Rzymskiej, a pośród nich wielu pracom przewodniczył, między innymi Międzynarodowej Komisji Teologicznej i Papieskiej Komisji Biblijnej, również jako dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Pontyfikat

19 kwietnia 2005 roku Joseph Ratzinger został papieżem; przyjmując imię Benedykt XVI oddał cześć Benedyktowi, papieżowi którego pontyfikat uznał za dla siebie wiążący najbardziej. Stanowisko piastował do lutego 2013 roku. Wówczas to abdykował stając się papieżem emerytowanym.
Rozważania teologiczne Benedykta XVI obejmowały w dużej mierze obszary teologiczne zwane dogmatyką, fundamentalną dla wyznania wiary, bazował także, a może i przede wszystkim na chrystologii sensu.

Punkty szczególne

Benedykt XVI zwracał uwagę na zagrożenia ze strony sekt, czy też ruchu zwanego New Age, próbował naświetlić teologie wyzwolenia od aspektów negatywnych, podobnie jak w przypadku radykalnego feminizmu. Podważał też kwestionowanie moralności chrześcijańskiej i prawa naturalnego. Jego książka „Kreacja i Ewolucja” z roku 2007 przedstawia zainteresowanym sceptycyzm w związku z teorią ewolucji. Był i pozostał wrogiem zmian w podejściu do aborcji, podobnie w przypadku związków partnerskich, antykoncepcji i homoseksualizmu.

Ciekawostki o Benedykcie XVI

 • Benedykt XVI otrzymał siedem doktoratów honorowych, przyznał mu wyróżnienie Katolicki Uniwersytet w Eichstätt w roku 1985, Katolicki Uniwersytet Lubelski w roku 1988, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w roku 2015, a także otrzymał odznaczenie Missio Reconciliationis, czyli „Misja Pojednania” w 1993 roku.
 • We Włoszech powstał fanklub Benedykta XVI. Założyło go kilkoro młodych ludzi z miejscowości Battipaglia na południu Włoch. Klub ma już swoją stronę internetową clubpapabenedetto.
 • W 1982 roku jako arcybiskup Monachium odwiedził Katowice i zafundował mozaikę dla tamtejszej Katedry Chrystusa Króla.
 • Za działalność dla pokoju Benedykt XVI został uhonorowany przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społecznego „Misja Pojednania” Komandorią Missio Reconciliationis.
 • Benedykt XVI wypowiedział słynne słowa na temat jego wyboru: „Modliłem się do Boga, żeby mnie nie wybrano”. Marzył bowiem o cichej, jak stwierdził – emeryturze.
 • Uważany był i pozostaje jako „pancerny kardynał”, a to z uwagi na nieprzejednanie w obszarach dogmatycznych i fundamentalnych Kościoła.

Cytaty Benedykta XVI

„Bez Boga człowiek nie wie, dokąd zmierza, i nie potrafi nawet zrozumieć tego, kim jest.”
„Bez perspektywy życia wiecznego postęp ludzki na tym świecie pozbawiony jest oddechu. Zamknięty w ramach historii, wystawiony jest na ryzyko, że będzie sprowadzony jedynie do tego, by coraz więcej mieć.”
„Błogosławieni i święci byli osobami, które nie szukały z uporem własnego szczęścia, ale całkiem po prostu chciały uczynić dar z siebie, ponieważ dotarło do nich światło Chrystusa.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Sergey Gabdurakhmanov
 • Treść
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Benedykt_XVI
  • https://biografia24.pl/benedykt-xvi/
  • http://eszkola.pl/religia/benedykt-xvi-7785.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły