Ryszard Riedel

Ryszard Riedel przyszedł na świat 7 września 1956 roku w Chorzowie, zmarł również w Chorzowie 30 lipca 1994 roku. Był polskim wokalistą i autorem tekstów do utworów grupy Dżem, wieloletnim frontmanem tejże grupy.


Krótki życiorys Ryszarda Riedla

Ryszard Henryk Riedel urodził się 7 września 1956 w Chorzowie, był polskim wokalistą, autorem tekstów piosenek, wieloletnim frontman zespołu Dżem. Edukację zakończył wcześnie, ponieważ już na poziomie 7 klasy podstawowej. Nigdy nie pobierał lekcji ani nauki w dziedzinie śpiewu. Mając 17 lat debiutował w zespole Dżem. Nie tylko śpiewał i pisał teksty do utworów grupy, także był artystą utalentowanym plastycznie, tworzył bowiem rysunki, które były wykorzystywane na okładki płyt zespołu Dżem. W szczytowym okresie aktywności artystycznej współpracował z wieloma popularnymi polskim muzykami. Jego życie było niestety nie tylko przepełnione muzyką, ale i heroiną, po którą po raz pierwszy sięgnął wraz z kńcem lat siedemdziesiątych. Uzależnienie okazało się z czasem panować nad jego życiem, nie odwrotnie. Było to powodem tarć w łonie zespołu, coraz ostrzejszych wraz z nasileniem się jego licznych absencji, zarówno podczas nagrań płytowych, jak i koncertów. Został usunięty z zespołu w w maju 1994. Był żonaty z Małgorzatą Pol, z którą miał dwójkę dzieci (syna Sebastiana i córkę Karolinę). Z zespołem Dżem udało mu się nagrać mnóstwo wspaniałych i niezapomnianych płyt, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiej muzyki rockowej i bluesowej. Zmarł 30 lipca 1994 w Chorzowie na skutek niewydolności mięśnia sercowego.

Biografia rozszerzona Ryszarda Riedla

Młodość z Indianami

Był drugim dzieckiem Jana i Krystyny Riedlów. Miał siostrę starszą o rok – Małgorzatę. Uczęszczał do szkoły podstawowej, lecz przygodę z edukacją zakończył dość wcześnie, ponieważ już w siódmej klasie. Było to powodem głębokiego niezadowolenia jego ojca, który był dla Ryszarda Riedla bardzo surowy. Źródła podpowiadają, iż niezadowolenie ojca płynęło z faktu, iż syn nie garnął się do nauki, za to interesował się sztuką, czego ojciec nie mógł zrozumieć. W przeciwieństwie do matki, u której mógł liczyć na wsparcie, ojciec Riedla kierował się stereotypowymi kryteriami sukcesu, takimi jak zdobyte wykształcenie i dobra posada, a także rodzina wielodzietna. Tymczasem młody Riedel interesował się muzyką i w tym kierunku pragnął się rozwijać, przy czym nigdy lekcji śpiewu nie podjął, będąc samoukiem przez duże ”S”. Zanim to jednak wzrosło, rodzina przeniosła się z Chorzowa do Tychów, gdzie starał się uczyć w podstawówce. Niestety na ogół oceny jego z przedmiotów szkolnych wynosiły nie więcej niż 2. Oceny wyższe trafiały się tylko, a może aż, z zachowania oraz z plastyki. Z opowiadań nauczycieli wynika, iż był wśród kolegów bardzo lubiany i szanowany, słuchali go – był typem dobrego wodza, i chyba nie przypadkowo, bowiem znalazło to odzwierciedlenie w jego pasji oglądania filmów z indianami w roli głównej. Symboliczne są takie fakty z jego życia, jak choćby małżeństwo – na ślub zapomniał dowodu osobistego, spóźniając się dwie godziny. Dla ojca był i pozostawał bumelantem, który wymiguje się od pracy i wagaruje.

Praca artystyczna

Początek lat siedemdziesiątych był dla Ryszarda Riedla czasem pierwszych prób wokalnych, a także pierwszych kontaktów z artystami bluesowej niszy, która istniała na Śląsku. Natknął się wkrótce na członków zespołu o nazwie Jam, do których zdecydował się dołączyć w grudniu 1973 roku, mając wówczas 17 lat. Był jednakowoż tym, który grupę spajał, bowiem rotacje personalne niemal rozbiły zespół. Jego zdolności szybko dostrzegli inni, w ten sposób na przykład padła dla niego propozycja grania w zespole Kombi, z której jednak nie skorzystał. Na uwagę zasługuje, oprócz niezwykłego głosu Riedla, warstwa tekstowa piosenek, odznaczająca się intymnością i prawdą o życiu, niejednokrotnie autobiograficzna, o czym też chciał Riedel śpiewać. W parze z działalnością wokalną szły próby graficzne Riedla, bowiem starał się przy pomocy rysunku ilustrować płyty zespołu, które miał w zwyczaju rozdawać fanom kapeli. Nie było jednak bynajmniej tak, że Riedel odrzucał propozycje współpracy od innych artystów, było raczej przeciwnie – współpracował na przykład z Nocną Zmianą Bluesa, Józefem Skrzekiem, Leszkiem Winderem czy też Ryszardem Skibinskim. Co więcej, z jego działalnością artystyczną miał w tamtych latach kontakt sam magazyn Rolling Stone, który pokusił się o stwierdzenie, że Riedel jest ”ostatnim hipisem naszych czasów”. Niestety końcówka lat siedemdziesiątych była to dla Riedla próbą wielką, bowiem wówczas to wszedł w zażyły kontakt z twardymi narkotykami, zwłaszcza z heroiną, która okazała się w dłuższej perspektywie silniejsza niż on. Na tym też tle dochodziło w zespole do napięć, przede wszystkim cierpiał z tego powodu profesjonalizm grupy, która czasem musiała odwoływać koncerty na skutek absencji lidera i wokalisty.

Śmiertelne uzależnienie

Ryszard Riedel za pewne był outsiderem, opuszczającym nagrania zespołu oraz koncerty. Był to powód, dla którego poddawany był zabiegom detoksykacyjnym, jednak bez efektów długofalowych. Nie potrafił uwolnić się od heroiny, o tym też mówił przy okazji wywiadów, twierdząc stanowczo, iż młodzież nie powinna wchodzić na ścieżkę, którą sam obrał. Próby odstawienia narkotyku każdorazowo przypłacał objawami depresji i schozofrenii oraz amnezji, przez co wracał do brania. Krytyczny okazał się być początek lat dziewięćdziesiątych, kiedy to widoczny był już całkiem jego brak kontroli nad własnym życiem. Zmarł nie będąc już członkiem grupy Dżem 30 lipca 1994 roku, ponieważ wcześniej został zawieszony przez grupę w funkcjach lidera i wokalisty. Bezpośrednią przyczyną zgonu była niewydolność serca.

Rodzina

Ożenił się w 1977 roku. Wybranką była Małgorzata Pol. Ze związku urodziła się dwójka dzieci, syn Sebastian (1978) i córka Karolina (1980). Syn odziedziczył po ojcu telent muzyczny. Jest wokalistą i liderem grupy Cree.

Ciekawostki o Ryszardzie Riedlu

  • Pisał teksty gdzie popadło, na przykład na ławce w parku.
  • Na pierwszy sukces medialny zespół Dżem czekał aż do roku 1980.
  • Ryszard Riedel przyznawał się, że bardzo męczy go gwiazdorska otoczka, która narosła wokół zespołu Dżem.
  • W latach późniejszych Dżemu uzależnienie tak zdominowało jego wokalistę, że miały miejsce problemy komunikacyjne – był niejako już tylko w swoim świecie.
  • Ryszard Riedel był w zażyłych relacjach z Ryszardem Skibińskim, również w dziedzinie używek.
  • Na koncertach w roku 1994 Rysiek właściwie już tylko stał, nie miał siły sprawnie się odwrócić, czy też przejść kilku kroków.
  • Okazało się pod koniec, że bez heroiny wokalista Dżem jąka się, zacina i nie pamięta tekstów.
  • O Ryszardzie Riedlu, czyli Ryśku, powstały filmy dokumentalne oraz fabularny, lecz według ludzi którzy mieli z nim styczność przez lata, żaden obraz filmowy nie odzwierciedla ani charyzmy, ani dramatu wokalisty Dżem.

Cytaty Ryszarda Riedla

„Nigdy nie byłem abstynentem. Ale w stanie wojennym chciałem pomóc przyjacielowi, który uzależnił się od dragów. I sam się wciągnąłem… Nie lubię o tym mówić, bo co mogę powiedzieć?”

„Próbowałem pracować, ale nic z tego nie wychodziło. Jakoś nie mogłem się wciągnąć. Robota nudziła mnie. Zatrudniałem się gdzie popadnie i po paru dniach przestawałem przychodzić.”

„Zawsze, dla was zawsze będę śpiewał do końca!”

Źródła

  • Zdjęcie
    • Jacek Czyba
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Riedel
    • https://biografia24.pl/rysiek-riedel/
    • http://muzyka-historia.blogspot.com/2010/06/ryszard-riedel.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.6 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły