Barbara Tomkowiak to polska artystka kabaretowa, obecnie członkini Formacji Chatelet. Była członkinią Grupy Improwizującej GZIK oraz Kabareciarni Laskowika. Odnotowała też współprace z kabaretem Adin.


Biografia i życiorys Barbary Tomkowiak

Pochodzenie i zamieszkanie

Barbar Tomkowiak jest poznanianką, która w wieku 18 lat przyjechała na drzwi otwarte do Krakowskiej Szkoły Teatralnej. Kraków ją zachwycił, a w końcu w 2014 roku postanowiła się do stolicy Małopolski przeprowadzić. Jednak na próżno szukać w mediach informacji o życiu prywatnym Barbary Tomkowiak, nawet tak podstawowych jak wiek i data urodzenia.

Formacja Chatelet

Biografia Barbary Tomkowiak jest nierozerwalnie związana z Formacją Chatelet, czy też inaczej – z Teatrem lub Kabaretem Form Niebywałych, czyli krakowskim kabaretem założonym w roku 1996. Kabaret ten tworzy grono trzech osób – obok Barbary Tomkowiak występuje Michał Pałubski i Adam Małczyk. Założycielem tymczasem w roku 1996 w Krakowie był Krzysztof Niedźwiedzki. Pierwszym spektaklem Formacji Chatalet był repertuar zatytułowany „Program Jedenasty”. Zapewnił on kabaretowi w roku 1997 Grand Prix przeglądu kabaretów PaKA.

Trzon zespołu przez lata stanowili Adam Małczyk, Michał Pałubski i Adam Grzanka, lecz po odejściu Adama Grzanki kabaret próbował występów w składzie dwuosobowym (wspierany przez działającego w ramach kabaretu dźwiękowca Askaniusza Petynkę). Pomimo tych zawirowań, w roku 2013 Formacja Chatelet (ciągle w dwuosobowym składzie) rozpoczynała współpracę przy realizacji programu rozrywkowego w paśmie TVP2 – „Dzięki Bogu już weekend”, gdzie towarzyszyła już Małczykowi i Pałubskiemu właśnie Barbara Tomkowiak, wtedy związana z kabaretem Adin. Nawiązana przy tym programie współpraca zaowocowała faktem, iż już latem 2014 roku Barbara Tomkowiak zaczęła występować z Formacją Chatelet również na zasadach estradowych. Formalnie natomiast dołączyła do zespołu na Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej w Kielcach 1 września 2014 roku.

Oprócz występów estradowych i telewizyjnych Formacja Chatelet współpracuje również z krakowskim Teatrem Groteska.

Formacja Chatelet jest laureatem nagród na najbardziej liczących się festiwalach kabaretowych oraz autorem wielu programów telewizyjnych.

Ciekawostki o Barbarze Tomkowiak

W ogólnopolskich mediach do niedawna jeszcze trwała kampania reklamowa serwisu pożyczkowego „wonga.com”. Jej twarzami zostali członkowie grupy kabaretowej Barbary Tomkowiak, czyli Formacja Chatelet.

Gaże związane z kampanią reklamową zasilaną przez Barbarę Tomkowiak uważane są w branży za szalenie wysokie.

Cytaty Barbary Tomkowiak

  • „Drodzy Państwo, jak się bardzo cieszę, że po raz pierwszy będę mogła wykonać, wraz z orkiestrą, piosenkę napisaną specjalnie dla mnie. Przed tym, jeśli Państwo pozwolą, chciała bym zaprosić autorów na krótka rozmowę….Panowie. Ponieważ moja piosenka doczekała się dwóch wersji, w obu przypadkach nieudanych, pozwoliłam sobie na mała komplikacje. Otóż, z Pana wersji (powiedziała pokazując na kolegę obok) wzięłam pierwsze zwrotki – w ogóle takie…w miarę… coś się da z nich tam wyrzeźbić, a z Pana (mówi pokazując na drugiego) końcowe…żeby nie było Panu przykro. I czy Panowie się teraz na to zgadzacie…”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Formacja_Chatelet
  • http://syroop.pl/2017/10/03/przewodnik-po-krakowie-wg-formacji-chatelet/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły