Kaen, a właściwie Dawid Henryk Starejki jest polskim raperem i kick-boxerem pochodzącym z Sanoka, który przyszedł na świat 4 lipca 1988 roku.


Biografia i życiorys Kaena

Debiut Kaena miał miejesce w roku 2008. Wtedy to ukazał się jego „nielegal” zatytułowany „Żyj albo umieraj”, jako efekt twórczości zapoczątkowanej już w roku 2000. Rok później wyszedł drugi nielegal tego rapera zatytułowany „Sztuka ulicy”. W latach późniejszych Kaen zaczął trenować kick-boxing w szkółce „Street Fighter”, która należy do Jurasa, czyli rapera i wielokrotnego mistrza polski w tej dyscyplinie. Ten to następnie zainteresował twórczością Kaena wytwórnię muzyczną Prosto, owocując podpisaniem z młodym muzykiem kontraktu wydawniczego. W efekcie, już w 2010 roku Kaen wystąpił na kompilacji pt. „Prosto Mixtape 600V”, tam też w utworach takich jak „U nas na śródmieściu” oraz „Nie musisz być bogaty”.

28 września 2012 roku wyszedł wreszcie debiutancki album Kaena, dostępny powszechnie, zatytułowany „Od kołyski aż po grób”. Nagranie promował wideoklip „Alter ego”, „Masz swój rozum”, „W moich butach, „Od kołyski aż po grób”. Muzyk wziął również udział w projekcie „Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja”, wśród utworów natomiast ten pt. „Wstęp wolny”.

14 lutego 2014 do sprzedaży trafił drugi album rapera pt. „Piątek 13-go”, plasując się na 2. miejscu zestawienia OliS. Na płycie tej znalazł się pierwszy przebój radiowy rapera pt. „Zbyt wiele”, notowany na listach przebojów rozgłośni takich jak Eska i RMF Maxxx. W listopadzie 2014 roku dwa jego albumy, czyli „Od kołyski aż po grób” i „Piątek 13-go” zostały wyróżnione statusem złotej płyty.

13 lutego 2015 roku ukazał się album Kaena zatytułowany „Tylko śmierć może mnie zatrzymać”. Wydawnictwo promowane zostało teledyskami do utworów takich jak „Tylko śmierć może mnie zatrzymać”, „Labirynt”, „Nie wszystko stracone” i „Wybór”, docierając do dobrego 14. miejsca polskiej listy przebojów OliS.

Ciekawostki o Kaenie

  • W 2014 roku Kaen wdał się w tak zwany beef z siemiatyckim raperem TeiTrisem, który w swym freestyle’u podczas Baltic Games skrytykował Kaena jako niewiarygodnego. Ten także odpowiedział agresywnym wpisem na swym profilu w serwisie Facebook zarzucając Te-Trisowi m.in. nieudolność. Hostoria miała jednak ciąg dalszy, ponieważ przeciwko sobie obaj nagrali utwory, Kaen zatytułowany „Petem”, Te-Tris zaś „Vox populi”.
  • Kaen jest byłym członkiem formacji RSA Konqrent. Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Kroolik Underwood, Chada, Peja, Buczer, Bezczel i Słoń.
  • Muzyk Kaen wykorzystuje wizerunek sceniczny osoby zamaskowanej – charakterystyczną bowiem cechą wizerunku rapera jest czarna maska, która odbiorcom kultury masowej przywodzi na myśl film z zamaskowanym i groźnym bohaterem horroru.

Cytaty Kaena

„Najłatwiej kogoś oceniać ślepotą własnej pychy”

„Jeśli ja pierwszy zdechnę
będę czekał na ciebie suko w piekle
bo tam przecież moje miejsce jest”

„Tyle chwil, które w nas są – one rodzą ból
Te dni, które czas wziął, nie powrócą już”

„Dokąd? Nie wiem, ale wierze przyjacielu,
że ten pociąg, ten jeden, nas zawiezie do celu”

„Jestem przeklęty, uzależniony od cierpienia,
Dramatu bólu, szalony cały czas się zmienia”

„Ten płomień w nas zawsze przecież się tlił
Od zawsze przecież w nas był dodawał nam wielu sił”

Źródła

  • http://www.photoblog.pl/pierdolneciecytatem/165670225/kaen-cytaty.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaen
  • https://www.hip-hop.pl/teksty/projector.php?id=1350563438
  • http://muzyka.wp.pl/aid,668711,title,KaeN,artysta_biografia.html?ticaid=11bf70

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.6 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły