Zakk Wylde, czyli Zachary Phillip Wylde (ur. 1967) jest amerykańskim muzykiem, piosenkarzem, autorem tekstów i aktorem. Najbardziej znany jest z pełnienia funkcji gitarzysty Ozzy’ego Osbourne’a oraz jako założyciel, pierwszy gitarzysta i wokalista zespołu heavy metalowego Black Label Society.


Najbardziej znany ze swojego legendarnego związku z Ozzym Osbourne’em, Zakk Wylde to jedno z najbardziej legendarnych nazwisk w świecie „heavy metalu”. Rozpoczynając swoją muzyczną podróż w młodym wieku, stworzył taką muzykę, która przynosi dziś radość słuchaczom na całym świecie.

Zakk Wylde – życiorys

Młodość

Zachary Phillip Wylde urodził się jako Jeffrey Phillip Wielandt w Bayonne, w New Jersey, 14 stycznia 1967 r. Jest pochodzenia irlandzkiego. Zaczął grać na gitarze w wieku ośmiu lat, ale nie traktował tego poważnie aż do wczesnych lat nastoletnich. W wieku 14 lat pracował w Silverton Music w Silverton w stanie New Jersey. Dorastał w Jackson w stanie New Jersey, gdzie uczęszczał do Jackson Memorial High School, którą ukończył w 1985 roku. Mając lat kilkanaście obiecał sobie, że będzie grał na gitarze po 12 godzin dziennie, często ćwicząc później na gitarze niemalże non stop.

Kariera

Zakk Wylde grał lokalnie ze swoim pierwszym zespołem Stone Henge, a później z lokalnym zespołem Zyris z Jersey. Później stawił się na przesłuchanie, by zostać gitarzystą prowadzącym i współautorem Ozzy’ego Osbourne’a. Wylde dzięki temu został zatrudniony na miejsce gitarzysty Jake’a E. Lee, z perspektywą zostania godnym zastępcą zmarłego gitarzysty Ozzy’ego, słynnego Randy’ego Rhoadsa. To właśnie Randy Rhoads był najważniejszą inspiracją Zakka.

Zakk Wylde od początku skłaniał się ku grze na gitarze Les Paul, która stała się znana jako „Graal” – jego Gibson Les Paul charakteryzuje się namalowanymi na korpusie instrumentu okręgami w biało czarnych barwach. Wylde stracił swoją pierwszą gitarę w 2000 roku po tym, jak spadła z tyłu ciężarówki przewożącej sprzęt, kiedy podróżował między koncertami w Teksasie. Nagroda była oferowana każdemu, kto miał informacje o gitarze. Zakk Wylde i The Grail spotkali się ponownie trzy lata później, gdy fan kupił gitarę Zakka w lombardzie w Dallas i zobaczył inicjały „Z.W.” wyryte na odwrocie przetworników instrumentu. Skontaktował się z byłym webmasterem Wylde, Randym Canisem, aby zorganizować powrót sprzętu w ręce Wylde. Wdzięczny Wylde w zamian podarował fanowi swój charakterystyczny model również sygnowany jego inicjałami.

W 1995 roku Zakk Wylde wziął udział w przesłuchaniach do słynnego bandu Guns N’ Roses. W tym czasie Wylde został zastąpiony w zespole Osbourne’a przez Joe Holmesa, który grał z Ozzy’m od 1995 do powrotu Wylde’a w 2001 roku. 17 stycznia 2006 Zakk Wylde został umieszczony na Hollywood Rock Walk of Fame, zostawiając tam odciski dłoni i podpis, w uznaniu jego udanej kariery muzyka i jego wkład w rozwój przemysłu muzycznego. Wydarzenie było otwarte dla publiczności, na inauguracji obecnych było wiele gwiazd rocka, w tym Ozzy Osbourne.

Przez pewien czas, w połowie 2000 roku, Zakk Wylde był autorem comiesięcznej kolumny zatytułowanej „Brew-tality” w magazynie gitarowym, omawiając swoje techniki i sprzęt, a także transkrybując riffy i sekcje solowe. Po przesłuchaniach odbytych w sezonie 2004/05 Ozzy Osbourne ogłosił Wylde’a oficjalnym gitarzystą swojego albumu „Black Rain”, który ukazał się w 2007 roku. Na scenie z Osbourne’em Wylde został odpowiedzialny za wprowadzanie do muzycznego show wysokiego poziomu energii i niezwykłej pasji. Tymczasem pojawiło się Black Label Society, czyli grupa i projekt solowy Zakka Wylde’a, wydając album „Shot to Hell” (11 września 2006 roku w Wielkiej Brytanii i 12 września 2006 roku w Stanach Zjednoczonych przez Roadrunner Records, którego producentem był Michael Beinhorn). Black Label Society było głównym bohaterem festiwalu Ozzfest 2006, z Wylde’m grającym podwójnie – z Ozzym i BLS. Wylde dołączył również do Ozzy’ego Osbourne’a na słynnym Friends Tour, zastępując trasę Black Sabbath zaplanowaną na lato 2012 roku. Wylde zagrał wówczas na wielu europejskich koncertach, w tym na Graspop Metal Meeting w Belgii.

Black Label Society wydało swoją słynna płytę „The Song Remains Not the Same” 10 maja 2011. Wylde zagrał również solówkę na gitarze do coveru Kiss „Unholy” zespołu Black Veil Brides, znajdującego się na EPce pt. „Rebels” z 2011 roku.

Od 2014 roku Zakk Wylde prowadzi zespół coverowy Black Sabbath o nazwie Zakk Sabbath, w którym Wylde zajmuje się gitarą i wokalem. Do gitarzysty dołączyli tacy jak Rob „Blasko” Nicholson na gitarze basowej, oraz Joey Castillo (Danzig, Queens of the Stone Age). Zespół od czasu do czasu koncertuje i wydał koncert na żywo z trzema utworami zarejestrowanymi na winylach.

Zakk Wylde, razem z gigantami takimi jak Steve Vai, Nuno Bettencourt, Yngwie Malmsteen i Tosin Abasi pojawił się na trasie Generation Axe w 2016, 2017 i 2018 roku.

Zakk Wylde dołączył ponownie do zespołu Ozzy’ego Osbourne’a na kilka koncertów podczas letniej trasy koncertowej Osbourne’a w 2017 roku, a następnie wystąpił w ramach trasy No More Tours II.

Życie osobiste

Zakk Wylde i jego żona Barbaranne mają czworo dzieci: Hayley Rae, Hendrix, Sabbath Page i Jesse. Ozzy Osbourne jest ojcem chrzestnym Jessego. Warto zaznaczyć, iż Wylde był bliskim przyjacielem tragicznie zmarłego gitarzysty „Dimebag’a” Darrella Abbotta z grupy Pantera, któremu Wilde zadedykował utwór „In This River”.

Wylde jest fanem drużyny New York Yankees. Od 2011 roku współpracuje z Blair’s Sauces and Snacks przy produkcji gorącego sosu „Berserker” i kilku jego odmian. Wylde promuje również Death Wish Coffee za pośrednictwem swojej strony na Instagramie, ponieważ firma wykorzystała nazwisko tuza gitary w marketingu swojej linii „Odinforce Blend”.

W sierpniu 2009 roku Wylde trafił do szpitala z powodu zakrzepów krwi, zostając zmuszonym do odwołania zaplanowanej trasy z Mudvayne i Static-X. Po hospitalizacji przestał pić alkohol. Jest oprócz tego katolikiem, który określił siebie zdecydowanie jako „żołnierz Chrystusa”

Ciekawostki o Zakku Wyld’zie

  • Ozzy Osbourne zdecydował się zaangażować Wylde’a do swojego zespołu po zaledwie jednym występie.
  • Poza wczesnym udzielaniem się w rozmaitych zespołach rockowych, Wylde pracował w supermarkecie, później w sklepie muzycznym, jak i kładąc dachy.
  • Cierpi na dolegliwość zdrowotną powodowaną przez zbyt gęstą krew, a w efekcie na zakrzepy żylne. Musi wskutek tego zażywać leki, które wykluczyły spożycie alkoholu.
  • Jest dowodem na to, iż tylko regularna, ciężka praca przynosi efekt w postaci sukcesu – w wieku swych wczesnych nastu lat ćwiczył na gitarze po 12 godzin dziennie.
  • Ozzy Osbourne został ojcem chrzestnym syna Zakka, Jessego.
  • Zakk Wylde przyjaźnił się z Dimebagiem Darrellem z Pantery – umiejętności gitarowe obu panów pozostają na porównywalnym, niezwykle wysokim poziomie.

Cytaty Zakka Wylde’a

„Nigdy nie nauczysz się wszystkiego.”

„Jest tylko jeden gitarzysta Sabbath i on jest architektem wszystkiego, Tony Iommi.”

„Pewnego dnia siedzieliśmy w autobusie i kręciło się koło nas 5 osób. W lodówce zostało tylko jedno piwo i właściwie wszyscy wzięliśmy mały kubek i podzieliliśmy go. To był żałosny dzień w rock and rollu, kiedy pięciu dorosłych mężczyzn musiało siedzieć przy jednym piwie.”

„Od zawsze chciałem grać muzykę.”

Źródła

https://www.thefamouspeople.com/profiles/zakk-wylde-4216.php
https://www.allmusic.com/artist/zakk-wylde-mn0000694273/biography
https://en.wikipedia.org/wiki/Zakk_Wylde
https://www.filmweb.pl/person/Zakk+Wylde-196565/trivia
https://www.brainyquote.com/authors/zakk-wylde-quotes
Grafika: wikimedia.org | Autor: Andreas Lawen, Fotandi | Licencja: CC BY-SA 3.0

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły