Yves Saint Laurent, a właściwie Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent. Przyszedł na świat w Oranie w Algierii 1 sierpnia 1936 roku. Zmarł w Paryżu, we Francji, 1 czerwca 2008 roku. Był francuskim projektantem mody, współtwórcą domu mody Yves Saint Laurent SAS.


Biografia i życiorys Yves’a Saint Laurent’a

Saint Laurent mając 17 lat przybył do Paryża wyposażony w teczkę z własnymi rysunkami. Za sprawą swego projektu sukienki koktajlowej, który to wystartował w konkursie rozpisanym przez firmę Woolmark, został Laurent zwycięzcą – odnosząc w ten sposób swój pierwszy poważny sukces. Dzięki temu zwrócił uwagę samego Christiana Diora, który z kolei zatrudnił w swej firmie młodego Laurenta jako głównego projektanta. Po śmierci Diora w 1957 YSL mógł w ten sposób stanąć na czele domu mody Dior, ratując firmę przed bankructwem.
Laurent odniósł wspaniały sukces, gdy tymczasem powołano go do wojska wysyłając na front walk wojny francusko – algierskiej. Tam Laurent został jako homoseksualista odrzucony przez środowisko żołnierzy w sposób spektakularnie brutalny, na skutek czego wylądował w ośrodku leczenia psychiatrycznego, gdzie poddano go terapii elektrowstrząsowej.

Gdy pokonał swe załamanie nerwowe odszedł z domu Diora zakładając własne przedsiębiorstwo, w czym pomógł mu finansowo jego partner w życiu i w interesach – Pierre Berge. W przedsiębiorstwie tym Yves zajmował się projektowaniem, zaś Pierre odsłoną organizacyjno-finansową.

Lata 60. i 70.oznaczały cykl triumfów i przełomowych kolekcji. YSL wypromował wówczas wygląd bitników w modzie – i tak na przykład były to skórzane krótkie kurtki oraz wysokie buty. Wprowadził również modę na tak zwane marynarki tweedowe, by w roku 1966 dojrzeć do ubrania kobiety w smoking. YSL był zatem projektantem swojej epoki, w której to kobiety podejmowały zawody „męskie” i w której młodzież tworzyła swoistą kontrkulturę wobec skostniałego świata dorosłych, mogła bowiem stawiać się wobec niego w opozycji także poprzez odmienne ubrania.
Yves Saint Laurent przeszedł na emeryturę w styczniu 2002 roku, w samo czterdziestoczterolecie rozpoczęcia swojej wielkiej kariery.

Yves Saint Laurent zmarł w Paryżu w wieku 71 lat – 1 czerwca 2008.

Ciekawostki o Yves’ie Saint Laurent

  • W 1993 dom mody YSL został sprzedany Sanofi, czyli dużemu koncernowi farmaceutycznemu. Z kolei w 1999 grupa Gucci zdołała odkupić markę YSL. Do 2004 projektantem naczelnym odzieży pod marką YSL był Amerykanin Tom Ford, a po 2004 został nim Włoch Stefano Pilati.
  • Uroczystości pogrzebowe jakie miały miejsce 5 czerwca 2008 w Paryżu, w kościele Św. Rocha, zaszczycił swym udziałem Prezydent Francji Nicolas Sarkozy wraz z żoną, ale i wielu innych wybitnych i poważnych ludzi, m.in. tacy jak Christian Lacroix, czy też Jean -Paul Gaultier.
  • Po kremacji prochy YSL rozsypano w ogrodzie willi Saint Laurenta w Marrakeszu.
  • Laurent był homoseksualistą. Został przymusowo wcielony do wojska prowadzącego wojnę francusko-algierską, tam też ujawniła się jego orientacja poddana z miejsca ostracyzmowi środowiska wybitnie heteroseksualnego. Doznał wtedy załamania nerwowego. Był leczony później szpitalnie – z wykorzystaniem elektrowstrząsów. Z choroby wyszedł, lecz ślad po zdarzeniu został.

Cytaty Yves’a Saint Laurent’a

„Najpiękniejszym makijażem kobiety jest jej pasja.”
„Spódnica maksi jest to próba ponownego uczynienia tajemnicy z czegoś, co przez wiele lat było szeroko reklamowane.”

„Moda zanika, styl jest wieczny.”

„Chciałbym wymyślić niebieskie dżinsy. Mają ekspresję, skromność, seksapil, prostotę – wszystko, na co mam nadzieję w moich ubraniach.”

„Ubranie jest drogą życia.”

„Nie chodzi mi już o sensację i innowację, ale o perfekcję mojego stylu.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Yves_Saint_Laurent
  • https://www.brainyquote.com/authors/yves_saint_laurent
  • https://www.biography.com/people/yves-saint-laurent-9469669
  • https://www.vogue.co.uk/article/yves-saint-laurent-biography

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.8 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły