Władimir Władimirowicz Putin przyszedł na świat w Leningradzie – w dzisiejszym Petersburgu, 7 października 1952. Jest rosyjskim prawnikiem, działaczem państwowym i politykiem.


Władimir Putin

Przeczytaj artykuł o Putinie:

Krótki życiorys Władimira Putina

Władimir Putin nie był zbyt obiecującym dzieckiem, co udowodnił już w podstawówce, gdyż wszczynał awantury. Szkołę jednak ukończył i ku zdziwieniu ciała pedagogicznego, poszedł na studia, które ukończył na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie, zostając jednocześnie jeszcze na studiach członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Władimir Putin był następnie funkcjonariuszem KGB w latach 1975 – 1990, odpowiedzialnym za szpiegostwo w środowisku niemieckich naukowców i nie tylko – również zajmował się werbowaniem innych do struktur tajnej współpracy. Ukończył równocześnie szkołę szpiegowską w Moskwie. Następnie, po przełomach roku 1990 wrócił do Rosji zostając pracownikiem administracji w Petersburgu do roku 1996, by dwa kolejne lata spędzić w charakterze urzędnika w administracji ówczesnego prezydenta Rosji – Borysa Jelcyna, oraz jako szef FSB do roku 1999. Ta ostatnia data jest w biografii Putina kluczowa, ponieważ to w roku 1999 został premierem Rosji, wprawdzie krótko, bo do roku 2000, ale łącząc już wtedy w swym ręku obowiązki zarówno szefa rządu, jak i prezydenta (po przedwczesnym ustąpieniu Jelcyna). W efekcie wyborów roku 2000 został prezydentem, w 2004 powtórzył sukces wyborczy. Natomiast w roku 2008 przestał być prezydentem, a zaczął pełnić funkcje premiera. W roku 2012 znowu został prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Ciekawostki o Władimirze Putinie

Jako jedyny w szkole podstawowej miał zegarek.

Z grona pionierów został wykluczony za sprawą wszczynania awantur. Niemal nikt nie wierzył w możliwości Władimira Putina, chyba że co najwyżej przestępcze. Z czasem pokazał wszystkim, że są w błędzie, mimo że byli i tacy, którzy wróżyli mu karierę w bezpiece.

W NRD służył Moskwie jako dyplomata – oficjalnie, ponieważ nieoficjalnie był agentem KGB werbującym tajnych współpracowników oraz pozyskującym przydatne materiały naukowe.

W latach 1998 – 1999 był szefem FSB (instytucji wyłonionej z KGB).

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adimir_Putin
https://biografia24.pl/vladimir-putin/ http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/artykuly/540762,tajne-dziecinstwo-putina-wowa-wolodia-wladimir-krystyna-kurczab-redlich-recenzja-biografia-prezydenta-rosji.html
Zdjęcie Kremlin.ru

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły