Weronika Olena Marczuk przyszła na świat w Kijowie, 28 listopada 1971 roku. Jest producentką filmową, prawniczką, aktorką oraz osobowością telewizyjną.


Krótki życiorys Weroniki Marczuk

Weronika Marczuk jest polską aktorką ukraińskiego pochodzenia. W swoim rodzinnym mieście uczęszczała do szkoły muzycznej, pobierając też lekcje z tańca nowoczesnego, czy też pantomimy. W wieku 20 lat wreszcie wyjechała do Polski. Kilka lat później przyszło jej poznać polskiego aktora, Cezarego Pazurę, z którym pobrała się w 1995 r.. Wtedy też mogła zmienić swe imię na „Weronika”. Para pobrała się natomiast w kościele w 2003 r.. W 2007 r. małżeństwo jednak rozpadło się. Weronika wróciła wówczas na jego prośbę do swojego panieńskiego nazwiska. Marczuk studiowała prawo i administrację Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując aplikację radcowską. Została później dzięki temu dyrektorem kancelarii radców prawnych. Współzałożyła firmę producencką o nazwie Sting Communication. Weronika Marczuk została celebrytką dzięki swemu udziałowi w telewizyjnym programie pt. „You Can Dance”. Współprowadziła następnie program „Miasto Kobiet”, czyli w TVN Style. Zagrała też w filmie pod tytułem „Nienasycenie” oraz w serialach takich jak „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście” oraz „Plebania”. 23 września 2009 r. Weronika Marczuk została zatrzymana przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z domniemanym przyjęciem łapówki w wysokości sto tysięcy złotych. 10 stycznia 2011 m.in. RMF FM podało, że została oczyszczona z zarzutu płatnej protekcji.

Biografia rozszerzona Weroniki Marczuk

Jako córka Michała i Niny Marczuków, urodziła się i dorastała w ukraińskim Kijowie. Jej ojciec trudnił się stanowiskiem kierowcy, natomiast matka była szefową w biurze paszportowym. Miała również o trzy lata młodszą siostrę, która jednak wcześnie, bo niecały rok po urodzeniu.

W młodości Weronika Marczuk chodziła do szkoły muzycznej oraz uczęszczała kurs zarówno pantomimy, jak i tańca. W wieku 20 przyjechała wreszcie do Polski by podjąć działalność zawodową, wciąż jednak nie znając zbyt dobrze języka polskiego. Przez rok była tancerką rewiową w hotelach takich jak Marina, Gdynia, Heweliusz oraz Posejdon, studiując handel zagraniczny w tamach studium ekonomicznego w Sopocie.

W efekcie swych edukacyjnych starań, Weronika Marczuk ukończyła prawo i administrację Uniwersytetu Warszawskiego oraz podjęła i ukończyła później aplikację radcowską. W latach 2006–2008 Marczuk zdobyła natomiast dyplom MBA w samym Business Center Club. Prowadziła następnie kancelarię radców prawnych o nazwie Anvero, specjalizującą się w prawie jak to autorskie i prasowe.

Jest współwłaścicielką przedsiębiorstwa producenckiego Sting Communication. Była również współpomysłodawcą i dyrektorem zarządzającym instytucji jaką jest Stowarzyszenie Aktorów Filmowych i Telewizyjnych SAFT (a to na przestrzeni lat 2002–2008). Od założenia do 2007 wiceprezesowała Fundacji Art. Sport, sprawującej formę pieczy nad piłkarską Reprezentacją Artystów Polskich. Od października 2006 Weronika Marczuk występuje na stanowisku prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy TPU, które to ma siedzibę w Polsce. Od wielu lat zajmuje się promowaniem zarówno Ukrainy w Polsce, jak i Polski na Ukrainie.

Od 2007 Marczuk zasiadała w jury czterech pierwszych edycji telewizyjnego programu stacji TVN, mianowicie pt. „You Can Dance – Po prostu tańcz”. Od września 2008 do marca 2009 roku współprowadziła talk-show na kanale TVN Style, pod tytułem „Miasto kobiet”.

1 lipca 2009 Weronika Marczuk została Prezesem Zarządu WSEInfoEngine S.A., z tego stanowiska zostając odwołaną 25 września 2009 w związku z zatrzymaniem jej przez działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W czerwcu 2011 w Iławie miała miejsce pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu zatytułowanego „Sąsiedzi przy stole”, której to imprezy pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym była właśnie Marczuk. Od września do listopada tamtego roku brała też udział w trzynastej edycji programu TVN, czyli w popularnym „Tańcu z gwiazdami”. Jej tanecznym partnerem wówczas to został Jan Kliment, z którym zajęła świetne trzecie miejsce, odpadając dopiero w odcinku półfinałowym. W marcu 2012 wzięła natomiast udział w pierwszym Tanecznym Turnieju Gwiazd pt. „Elixa 2012” zajmując z Rafałem Maserakiem miejsce pierwsze. 29 kwietnia 2012 z kolei, na Stadionie Narodowym w Warszawie, miał miejsce Wielki Mecz Gwiazd Obu Narodów Polska-Ukraina, który to właśnie ona współorganizowała – wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ukrainy.

W 2014 roku Weronika Marczuk bezskutecznie ubiegała się w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego o mandat z okręgu łódzkiego, startując z pierwszego miejsca listy komitetu wyborczego SLD-UP (Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy), i uzyskując mimo wszystko spore poparcie w ilości 14 572 głosów.

W 1993 Weronika Marczuk pobrała się z Bartkiem Nowopolskim; małżeństwo było jednak nietrwałe. W 1995, w wieku 24 lat, wzięła natomiast ślub cywilny z popularnym aktorem Cezarym Pazurą. W 2003 odbył się ślub kościelny tejże pary. Lecz i ten związek poległ, w 2007, czyli po 12 latach, bowiem zdecydowali się rozwieść się. Pod koniec 2009 roku wróciła zgodnie z prośbą byłego męża do swego nazwiska panieńskiego, rezygnując z drugiego nazwiska Pazura. Później była w związku z m.in. Maciejem Gołyźniakiem oraz z tancerzem Rafałem Maserakiem.

Ciekawostki o Weronice Marczuk

  • 23 września 2009 Weronika Marczuk została zatrzymana przez działania funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z domniemanym przyjęciem przez nią stu tysięcy złotych łapówki oraz planowanym następnie przyjęciem kolejnych 300 tys. złotych,a to w zamian za pomoc w trakcie planowanej prywatyzacji Wydawnictwa Naukowo-Technicznego. 26 września 2009 Weronika Marczuk po wpłacie zawrotnej sumy 600 tys. zł kaucji do Sądu Okręgowego, mogła tenże areszt opuścić. Kaucja ta została zmniejszona później do 100 tys. zł. 19 października wystąpiła z kolei w popularnym programie publicystycznym pt. „Teraz my!”, przedstawiając swoją wersję tego co wydarzyło się w sprawie zatrzymania ją przez CBA. 10 stycznia 2011 stacja RMF FM podała, że prokuratura zdecydowała się oczyścić ją z zarzutu tak zwanej płatnej protekcji. 21 stycznia natomiast umorzono przeciwko niej to śledztwo w związku z brakiem przesłanek czynu prawnie zabronionego. Na podstawie materiałów zgromadzonych w czasie tego śledztwa został skierowany wniosek, ale tym razem o postawienie zarzutów przeciwko agentowi Tomaszowi Kaczmarkowi oraz innym czynnym funkcjonariuszom CBA, którzy byli zamieszani w tę aferę – z powodu przekroczenia uprawnień oraz naruszenia tajemnicy państwowej, służbowej oraz śledztwa.
  • W 2010 roku nakładem wydawnictwa Sprawy Polityczne ukazała się książka Weroniki Marczuk pt. „Chcę być jak agent”.

Cytaty Weroniki Marczuk

„Udział w programie [Taniec z gwiazdami] potraktowałam jako terapię, która pozwoli mi dojść do siebie po tym, co mnie ostatnio spotkało. (…) Mocno przeżyłam rozwód (…). Jeszcze gorzej się czułam, kiedy rzucono pod moim adresem niesłuszne oskarżenia. Mój świat się wtedy zawalił. Jednak mimo ogromnego poczucia krzywdy, rozczarowania i smutku, w głębi duszy wierzyłam w prawdę i sprawiedliwość. Kiedy oczyszczono mnie z zarzutów, czułam, że wracam do świata żywych.”

„Ja nie chowam w sobie złych emocji. Pielęgnuję natomiast dobre. Dbam o czystość wewnętrzną. Chcę być dobrym człowiekiem. Już dawno temu zrozumiałam, że dobro przyciąga dobro, a każdy zły uczynek obraca się przeciwko nam. Przywykłam do prostolinijności. Nie lubię niedomówień, niedopowiedzeń, kluczenia, manipulacji. Nie zamierzam szukać prawdy ukrytej między wierszami i ty też, proszę, nie szukaj jej w moich wypowiedziach. Dostatecznie długo rozmawialiśmy z Czarkiem, żeby wszystko między sobą uzgodnić i załatwić.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Tatiana Jachyra/Forum. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Weronika_Marczuk
https://biografia24.pl/weronika-marczuk/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Weronika_Marczuk
https://party.pl/newsy/weronika-marczuk-pazura-jestem-tylko-i-az-kobieta-85232-r1/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.7 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły